Головна сторінка
Історія села Бережниця Друк e-mail

altМістечко Бережниця знаходиться на лівому березі річки  Горині при впадині в неї річки Бережанки за 138 км від Луцька. До першої світової війни було воно складовою частиною Луцького повіту, крайньою північно-східною точкою на  його  адміністративно-територіальній карті, тому-то й з Луцьком пов"язують його вікові духовні й економічні зв"язки і наше містечко не раз відігравало важливу роль в історичній долі Бережниці. В Держархіві Волинської області зберігаються численні документи, історичні джерела, які й стали основою для написання цих, досі невідомих, сторінок з минулого цього чарівного поліського містечка над Горинню.

Дослідження Антончика Антона Хомича

На сторінках його історії можна  можна відшукати імена наших православних князів   Гольшанських, Острозьких, які були засновнаками і будівничими містечка, спричинились до господарської і духовної розбудови краю.

Свою назву виводить воно від слова "берег" , тобто, в основу її покладено природний фактор. Перша писемна згадка про містечко 1580 рік. Значилося тоді воно в документах як "Бережків", але в плині часу видозмінилося і зберегло дотеперішню свою назву.

Археологічні джерела дають нам підставу беззаперечно стрерджувати, що місця були заселені в сиву давнину. Сліди наших далеких пращурів знаходимо по численних  знахідолк стоянок, кам"яних та залізних  знарядь праці, по курганах, яких так багато навколо Бережниці. А над річкою Бережанкою на початку цього століття виявлено залізницю, тобто піч, в якій плавили руду.

Добу раннього середньовіччя на цій території позначено знахідками римських монет, пізніше монетами із зображенням князя  Володимира Великого, що свідчать про жваву торгівлю найголовнішими товарими-збіжжям, худобою, хутром, медом, воском, бурштином і іншими - з окраїними провінціями Римської імперії та із золотоверхим стольним Києвом. Населення того краю пережило  і навалу татаро-монголів, опинилося потім у складі Великого князівства Литовського, а по Люблінській унії 1569 року - Речі Посполитої.

Першими, відомими нам дотепер, власниками Бережниці були князі  Острозькі, які багато приклались і до розбудови цього краю, а містечка зокрема. 1650 року воно належало вже до власності князя Доминіка Заславського. І, як бачимо з документів, було тут вже 200 домів місцевих українців та 5 єврейських. Але вплині часу кількість останніх перевищить набагато місцеве населення. Пізнішими власниками Бережниці були Кульбішівські, Чацькі, а після польського повстання 1831 року московський уряд забирає його до "казни".

Містечко ще з княжих часів було волосним центром з одйменною назвою. У давні часи - це важливий центр ремесла і торгівлі та важливий духовний осередок Полісся. 

alt

Славилися місцеві міщани не тільки своїми ремеслами - ткацтво, бондарство, теслярство, а й монументальним будівництвом. Завдяки їх розуму і рукам при фундації Острозьких, які дбали  про розквіт релігійного і культурного життя в краї, виріс у містечку перший храм Різдва Богородиці. Пізніше він зник у вогні невідомої пожежі, що, до речі, спалахувала не раз, але після кожної з плжеж вибудовувався заново, щоб могла місцева людність славити ім"я Господнє. Про небайдуже ставлення князів Острозьких до місцевої святині свідчить подарована  храму нашими князями-просвітителями Острозька Біблія, яка до 30-х років знаходилась у святині, пізніше її забрали насильно до музею у Варшаві. В храмі і дотепер зберігається дуже цінна ікона Бережницької Бого-матері - також дарунок князів (вкрадена). 

alt

Впродовж своєї історії цей образ пере-жив багато. Його насильно було перенесено до місцевого римо-католицького костелy‚святого Рафаїла, збудованого у 1726р., який містив цінні мистецькі шедеври та багату бібліотеку,  титуловано поясним написом латинською мовою, але майбутнє ікони, як і минуле, тісно пов"язане з  українським православ"ям і є його великою і незаперечною святинею вцьому краї.

alt

Князі Острозькі подарували храму й інші цінності - книги,чаші, плащаниці, та Євангеліє подароване братами  Прокоповичами 1669 року.

altalt

У 1911 року в Бережниці налічувалося 408 домів, 2930 жителів. Тут розміщувались волосне управління, міщанська управа, пошта і телеграф, акцизний уряд, лісництво, однокласна школа, фельдшерський пункт, аптека та аптечний склад, 22 крамниці, земський склад сільгоспмашин, ресторан. Щорічно відбувалось тут 4 ярмарки, на які привозили свої товари купці знайвіддаленіших частин Луцького повіту і самого Луцька.

alt

Нинішній величний храм Різдва Пресвятої Богородиці зведено місцевими зодчими 1911 року по пожежі попередньої святині. Храм дерев’яний, хрестоподібний у плані, вівтарем на схід.  Під час його побудови було збережено святість місця святині, а врятовані духовні скарби в тому числі і Євангеліє, благодатний образ, Острозька біблія перенесені до новозбудованої церкви. В жовтні 2012 року, нинішній настоятель храму отець Миколай, віднайшов старовинний колокол 1901  року виготовлення, що прикрашав колись дзвіницю храму й був схований від атеїстів.

alt

(відкриття храму Різдва Пресвятої Богородиці 1911року)

Великою земельною власністю володіли тут Параскева Горовець - 492 десятини та Станіславовичі - 1094 десятин. За статистикою Бережницького волосного управління та міщанської управи, дві третини від усьго населення містечка становила єврейська (жидівська) громада. У побуті єврйське населення користувалося рідною мовою, мало релігійні інституції ( 5 синагог), своє самоврядування, свої початкові навчальні заклади, де були вчителі-бакаляри, громадські організації ( «холуци», « кагал» тощо). У певний час випускали навіть свої бережницькі гроші, номінацією в 1, 3 і 5 рублів. Українці, поляки, росіяни становили третину від загальної кількості мешканців містечка. Польська община теж дотримувалася своїх традицій.

За народними переказами, двоє бережничан були послані громадою до імператриці Катерини ІІ за справедливістю. Неблизька дорога пролягла до Санкт-Петербурга. Не одну пару постолів довелося стоптати сміливцям – Плисці та Жмурику. Один із них в дорозі помер, а живий повернувся з грамотою, у якій значилося, що міщани Бережниці й надалі залишаються вільними.

Перша світова війна та революція лишили свої сліди і в Бережниці, їх хід позначився на ній руїнами і смертями. З самого початку світової війни багато мешканців Бережниці змушені були залишити свої домівки і рушити на схід, ставши, таким  чином, біженцями. Не всі повернулись у рідні місця. Чисельна група молодих і здорових бережничан потрапила в царську армію, а звідти – прямісінько на фронт. У містечку з’явилися сироти, вдови, каліки- інваліди війни. Мирний люд утратив нажите з великими труднощами майно. Бережничанин Прокопець Григорій повернувся з війни повним Георгієвським Кавалером. Каленичок Калістрат, Пудзюк Яків мали по два Георгіївські хрести. Нагород були удостоєні Антончик Іван, Параниця Северин та інші. «Мій батько – згадує  Антончик Антон Хомич, – Антончик Хома Тихонович ( 1899-  1944), під час Першої світової війни зі своїми трьома сестрами став біженцем, побував у Мурманську та багатьох інших місцях. Повертаючись в Україну, став вояком  УНР, був учасником бою під Базаром. Коли дістався рідної Бережниці і витяг зі свого речового мішка молитовник, з яким ніколи не розлучався , то побачив, що книга була прошита кулею, і це врятувало йому життя».

Протягом 1917  - 1921рр. у містечку часто змінювалася влада. У 1918р. тут було встановлено радянську владу. Червону кінноту змінило військо польське, яке отаборилося в Бережниці на вигоні.

За Ризьким договором 1921 року між більшовицькою Росією та повесальською Польщею Бережниця в складі Сарненського повіту Поліського, а з 1931 року - Волинського воєводства. Будівництво своєї Малапольщі на наших
землях новими окупантами не оминуло Бережниці. В містечку символом могутності поляків став постерунок поліції панствової, яка всіма силами поборювала українство у цьому краї. Проте польські окупанти забували найголовніше - глибоку національну свідомість жителів містечка, яка віки притамана була їхній духовності, становила разом з українською православною вірою незнищену скарбницю поліщуків.

Переглядаючи історичні і документальні джерела того часу, які зберігаються в Держархіві Волинської області, знаходжу яскраві прояви національної і релігійної свідомості жителів містчка, їхню велику і щиру любов до своєї предковічної української православної церкви, рідної мови й культури.

Щоб охороняти рідну мову на Західній Україні, опанованій на той час польським окупантом, виросла і розцвіла "Просвіта", філія якої була і в Бережниці. На захист українського православ"я в Луцьку створено 1931 року Товариство ім. Петра Могили. Серед його членів були жителі містечка: Волков Мартин, Антончик Іван, Васильчик Юрій, Дячок Пилип, Сікідін Трифон і десятки інших.

alt

Духовне життя Бережниці того часу було зосереджене у "Просвіті", що її заснували тут Авенір Коломієць, абсольвент теологічного відділу Варшавського університету, священик, колишній старшина армії УНР, посол до польського сейму Мартин Волков. Всі свідомі свого українства молоді люди стали просвітянами, несли освіту й культуру своєму народу, творили його духовність, чим не могли не викликати ненависть і кару від рук окупанта. Молоді просвітяни дарували жителям містечка й навколишніх сіл радість зачерпнути красу української пісні, танцю, слова в вої спраглі душі, налити їх по самі вінця духовними національними скарбами. При "Просвіті" активно діяли хоровий, аматорський гуртки,читальня, були товариства "Відродження", тверезості та проти нікотину. На місцевій сцені часто йшли вистави п"єс наших класиків, хор незмінно виконував "Боже великий..." та національний гімн.

Особливо урочисто відзначали в містечку і навколишніх селах Шевченківські дні, свята нашої державності, героїв Крут і Базару. Все це могла мати лише свідома українська душа, а нею була наділена більша частина жителів Бережниці. Дешею місцевої філії "Просвіти" були Мусій Юрчук, Трифон Сікідін, Семен Яковець, Тетяна Волкова та інші.

altКоли поляки ліквідували "Просвіту", в містечку 1937 року відкрито філію "Просвітянської хати". Газета "Волинське слово", що виходила в Луцьку, ч. 27 від 12 вересня 1937 року писала: "15 серпня" р. відбулося відкриття "Просвітянської  хати" в м. Бережниця на Сарненщині. Прибувших гостей, п. голову Українського Волинського об"єднання, послів Степана Скрипника і панотця Мартина Волкова людність зустріла з хлібом-сіллю. Вітали високих гостей від громадянства м.Бережниця п.Дячок Пилип, а від хору ВУО 13-літня дівчинка п. Надія Паращук такими словами: "Від імені хору ВУО в Бережниці вітаю Вас, високодостойні гості, бажаю Вам щастя, успіху, завзяття і відваги в праці для добра нашого   народу, а в знак нашої пошани і солідарності до Вас приіміть від мене цей дарунок" і піднесла  п.Голові китицю квітів. По привітанні відбулися організаційні збори. Промовляли посли п.о. М.Волков, Голова УПР С. Скрипник.

До ради  "Просвітянської хати" вибрано: п. Юрчук Мусій - на голову, п.Брижа Марка - на заступника, п. Дячка Пилипа - на секретаря, Никитюка Гриця - скарбником і Кедрука Якова, Іовця Опанаса та Дячка Івана - членами ради...На закінчення молодь і непроглядні маси людності в святковому піднесеному настрої відпровадили високих гостей за м.Бережницю з ентузіазмом прощаючи їх і бажаючи щасливої дороги і до скорого побачення."
Майбутній Патріарх Київський і всієї Руси-України Мстислав (в миру Степан Скрипник) побував в Бережниці і на початку 1942 року.

Про містечко зберіг він протягом усього життя найтепліші спомини. Гостем містечка в 30-х роках був професор Іван Огієнко, пізніше митрополит УПЦ владика Іларіон. Перебуваючи в Бережниці, побував він у сусідньому селі Кураш, де в давньому княжому храмі серед його величезного і багатого архіву виявив рукописне укаїнське Євангеліє, а житель села Семен Яковець подарував професору знайдену срібну монету із зображенням Київського князя Володимира Великого.

Без сумніву, що душею національного і релігійного життя в 20-30-х роках у Бережниці був священик о. Мартин Волков, білорус за національністю, щирий українець душею. Він першим на Сарненщині (Сарненщина була в юрисдикції не Волинської, а Поліської єпархії з центром в м.Пінську, яку очолював владика Олександр (Іноземцев) провадив служби  Божі  на українській мові. Під час чергових виборів до польського сейму його було обрано послом від Сарненщини. В польсьму сеймі разом з іншими послами з Волині боронив п.о. Мартин Волков  православ"я , мову, культуру.

У Дежархіві нашої області зберігаються оригінальні документи -  листи, писані п.о. Мартином Волковим до свого колеги посла Сергія Тимошенка (ф.60. оп. 1, спр. 5, арк. 38, спр. 9, арк. 8 і інші) та відповіді на них. У своїх листах просить він боронити у Волинському воєводському управлінні українських священиків отців Михайла Семенюка, Власія Пашкевича і його сина, Отця Штуля і т.д., виступає проти неправильної комасації землі в с.Люхче Сарненського повіту.

У листі від 28.05.36 р. посол, панотець Мартин Волков пише до свого колеги в Луцьку: "Даруйте, бутьте ласкаві, коли зроблю Вам прикрість, звертаючись в справі незатвердження на парафії п.о. Михайла Семенюка. 14.05 був призначений на парафію в с.Озеро Сарненського повіту, але вже сьогодні іде туди о.Віталій Бабич, бо там "український дух".

Підтримка цьому о.Бабичу забезпечена у воєводстві. Все ж таки почуття елементарної справедливості якось непокоїть серце за долю так поневіряного о. М.Семенюка."

В усіх листах о. Мартин Волков турбується за долю людей, долю України, нашої рідної церкви. І за свою любов до них мав щирий патріот ненависть і наругу польських націоналістів і московських шовіністів, які в спільній ненависті до українства поборували його, не гребуючи жодними методами. З другої половини 1935 року п.о. Мартин Волков був настоятелем ПочаєвоБогородного храму в м. Сарнах та благочинним округи, захисником українського православ"я  від московських попів і їх вірних місцевих яничар. Серед документів Держархіву зберігається лист до митрополита Діонісія, глави православної церкви в Польщі, від ворогів українського православ"я, російських білих шовіністів, що окопалися в Сарнах. Вони вимагали усунути о. М. Волкова, припинити українізацію Богослужень, власне вимагали й робили те, що нині роблять червоні проти української церкви. Як бачимо, РПЦ  має багатий досвід і велику спадщину в поборюванні українського православ"я.

Серед документів нашого архіву зберігається і прохання вірних РіздвоБогородичного храму в Бережниці до архієпископа Поліського й Пінського Олександра від 18.05.37 р. "Забрати з храму отця Якова Іщука, - писали вірні, - для добра віри і церкви православної, уклінно просимо Ваше Високопреосвященство призначення нам більш відповідного священика, котрий, стоячи на сторожі віри і церкви православної, умів би одночасно підтримати Віру у своїх прихожан, одночасно шануючі їх святощі релігійні й національні почуття і щоб "Пастир і стадо були єдно" (ф. 60, оп. 1, спр. 9, арк. 256-257).

Міщани Бережниці добре розуміли, що боротьба за українську церкву є боротьба за нашу національну духовність, нашу державність. На теренах Західної України після  17 вересня 1939 року встановлюється радянська влада, яку радо зустрічали в Бережниці . На східній околиці містечка була побудована велична арка,  багато мешканців на рукави одягли червоні пов’язки і банти. Біля арки відбулася урочиста церемонія зустрічі з радянськими військовими підрозділами. Через Бережницю проїхали в західному напрямку танкетки. Нове життя почало набирати обертів. У Бережниці відкрилась українська середня школа, що було великою радістю для всіх. Політична атмосфера того часу була напруженою, відчувалося , що в повітрі пахло грозою. Усі чекали наближення якоїсь катастрофи. Особливо ці настрої виразно відчувались у Бережниці, де з гарячковим поспіхом  будувався великий військовий аеродром « Нова Москва». Тут було зосереджено багато техніки,багато матеріальних і людських ресурсів. Одних чеченців  налічувалось багато тисяч. Вони, як раби били щебінь з гранітних брил. Поряд із бульдозерами різних типів переміщували грунт сила-силенна підвод  із людьми з багатьох навколишніх сіл. Усі посіви  на сотнях гектарів були знищені за невелику компенсацію. Робота не припинялась ні вдень, ні вночі.  Прямо на полі стояли  продовольчі палатки. У самій Бережниці було відкрито чимало їдалень, а для послуг начальства та інженерно- технічного корпусу був ресторан закритого типу. Усім була робота. Навіть учні школи заробляли гроші, в’яжучи з соломи мати для покриття бетонних плит, якими встеляли стартові доріжки для важких військових бомбардувальників. Ці мати змочували водою, а під ними твердів бетон. 22 червня 1941 року, приблизно опівдні прогриміли над « Новою Москвою» німецькі літаки, з яких застрочили кулеметні черги. Про вбитих не було чути. Однак цей велетенський людський потік швидко почав кудись зникати , розпадатись. До вечора всяка робота на будівництві  повністю припинилася. Незабаром через Бережницю на схід пройшли колони чеченців. Другого дня в центрі  будівельного майданчика горіла техніка, польові електростанції. У Бережниці теж горіли якісь склади ,лопались з   гуркотом азбестові труби.  У другій половині  дня із заходу  в’їхали дві машини з тяжко пораненими  солдатами. Бережничани несли молоко та інші пожитки, але згодом усе почало рухатись на схід. Пройшли останні машини, гребля в напрямку Сарн була підірвана в трьох місцях. Нарешті все кругом  затихло, ущухли пожежі, лише зрідка де-не-де проходили по містечку все ще збуджені люди. Через день у Бережницю вступили німці зі сторони Дубровиці.Це в основному були  велосипедисти і кілька мотоциклістів. Не було жодної офіційної зустрічі з новими « визволителями». А фото, яке засвідчувало « зустріч» німців бережничанами з хлібом і сіллю, опубліковане в Дубровиці, було фальшивкою КДБ. Почалась німецька окупація. Не повернулися з війни 81бережничанин. На їх честь споруджено стелу « Землякам від односельчан», на якій викарбувано прізвища загиблих.   А ті, що повернулися до рідного села з війни приступили до трудових буднів.  Потрібно було відроджувати зруйноване війною господарство. Господарство очолив ветеран війни  Червоний С. М.

В роки другої світової війни і частої зміни окупаційних режимів в боротьбі з ними віддало своє життя й майно багато жителів містечка. Нацисти злочинно винищили все єврейське населення Бережниці, а більшовики
свідомих українців. Серед воїнів УПА була молодь Бережниці, яка з честю і гідністю, не шкодуючи свого життя, боролася за незалежність України, за її волю.

Вічним сном у великій повстанській могилі біля с.Кураш спочивають вояки УПА, серед них бережани - Федір Мостюк, Мусій Юрчук.

В 1964 році в центрі села було відкрито пам’ятник Т. Г. Шевченку,автором  якого є Бриж Теодозія  Марківна. Гроші на пам’ятник зібрали активісти села, від концертів. Ініціатором був Антончик Антон Хомич.

alt

Віки пролітали над нашою землею, над Бережницею, приходили і гинули окупанти, а вона пережила депортацію, колективізацію, радіаціюці складові частини "соціалізму і комунізму", і вижила з вірою у воскресіння Матері-України, у кращу її долю.

alt

Як уже згадувалося вище, свого часу в Бережниці , як і загалом на Дубровиччині, жило чимало поляків. Величний римо – католицький костел тодішня влада висадила в повітря, а польське кладовище з роками занепало.

А між тим виявилося , у Польщі почасти й досі живуть нащадки похованих тут людей. Польська сторона зініціювала відвідини  Бережниці. Кладовище було впорядковане. 25 вересня 2005 року в Бережницю приїхали гості з Польщі, в кількості 60 чоловік.

Очолив делегацію мешканець польського міста Гольштина Ян Рудковський – засновник і президент Товариства дружби Волині й Полісся, яке існує вже багато років. У складі делегації зокрема: віце-  консул Республіки Польща в Україні(Львів) Анджей Дрозд, член згаданого Товариства Йозеф Залевський ( польське місто Нідзиц), настоятелі парафій Св. Володимира   Великого ( Українська Греко- Католицька церква) й Преображення  Господнього ( Римо-Католицька церква) із Сарн відповідно о. Анджей Вальчук, а також члени Герцогства польського ( це польський скаутський рух у нашій державі). Було також чимало представників засобів масової інформації.

Гостей зустріли хлібом-сіллю. На впорядкованому кладовищі урочисто відкрито пам’ятний знак – вертикальну чорну мармурову плиту,  вшановано пам’ять упокоєних у цій землі людей, священики відправили заупокійний молебень. Усі  гості побували в церкві, склали молитву. А потім відвідали місце, де колись стояв костел. Місцевий житель, Борис Стельмах, будучи православним, встановив на цьому місці металевого хреста. Гості щиро дякували за це. Вони поклали тут квіти, помолилися.

alt

alt

alt

У 2009 році в Бережниці святкували 100 років місцевому храму Різдва Пресвятої Богородиці.

altalt

З нагоди цієї знаменної події зійшлися й з’їхалися до святого храму його численні прихожани, бо багато років церква несла Боже вчення. Ніколи  її двері не були  зачиненими для спраглих за Божим словом. Тут воно звучало навіть в тяжкі роки лихоліть й темного безвір’я. Довгий час саме церква залишалася в Бережниці осередком суспільного та культурного розвитку.

alt

У ювілейний день пошану храмові віддало числене духовенство на чолі із владикою Сарненським та Поліським Анатолієм. Не оминули таку поважну у віці  й вірі церкву й мирські очільники. Привітали місцевих прихожан  голови районної ради Микола  Новик та райдержадміністрації Леонід Стрибулевич. Сергій Кошин – народний депутат України , подарував храму бурштинову ікону  із зображенням Пресвятої Богородиці.

10 жовтя 2010 року о 13 годині в Бережниці відбулося відкриття скульптури Розп’яття Ісуса Хреста, виготовлене Теодозією Марківною Бриж – заслуженим скульптором України, уродженкою Бережниці. Проект Євгена Безніска. Майстер Степан Янів, с.Домні, Львівської обл.

alt

На відкриття приїхав чоловік Теодозії Марківни – Євген Безніско, заслужений художник України, лауреат Шевченківської премії, син – Ярема також художник, мер міста Богуслава – Ігор Никоненко. Спонсори, меценати, митці, гості  з Києва, Рівного, Березного.

У серпні 2012 року в Бережницю  приїхала Евелін Фабрікант, жителька Америки, на батьківщину свого дідуся, щоб обговорити з сільським головою місце для будівництва Меморіалу пам’яті страченим євреям під час війни.

Громада села, після обговорення , підтримала пропозицію  й вирішила, що він має розміститись на одному з колишніх єврейських кладовищ.  Їх територію показала  місцева жителька.

alt

«У чому винні євреї?» - запитує крізь сльози жінка. У Бережниці Дубровицького району цим людям колись належали оселі, лавки,   земля. Тут не залишилося жодного єврея, як і синагоги та ще 4 єврейських молитовних будинків, які були у 1885 році. Їхні нащадки не робили спроб і ніколи не вимагатимуть повернення втраченого майна.  У 1897 році в Бережниці проживало до 2 тис. 964 осіб. З них 775 – православної віри, а 2 тис. 160 – іудейської. Зруйновані часом мацеви ( єврейський надгробок у формі вертикальної кам’яної плити, інколи металевої чи дерев’яної, з написами івритом та символічними рельєфами, що встановлюється на могилі для увічнення пам’яті померлого). Ніби євреї ніколи  не існували.  Але ж вони були. Про це навіть свідчить частинка Тори ( Старого Завіту, Біблії), що зберігається в шкільному музеї Теодозії Бриж.

alt

Люди, які живуть в Америці, знають що їхніх предків убили, хочуть покласти  на могилу камінь і помолитись.
Евелін дуже сподівається, що незабаром з Америки, Європи й багатьох куточків світу їхатимуть  нащадки  загиблих на бережницьку  землю, що благодатно живитиме корені їхнього роду.

 

Дослідження Володимира Рожка

Під час вивчення геологічної будови і формування рельєфу околиць с. Бережниця в урочищах  «Страшний рів» і «Жовтий яр»  вивчалась причина їх формування. В цих урочищах були зібрання колекції гірських порід:  гравію, валунів різноманітної форми, які виявились археологічними знахідками кам’яної доби.

Особливістю рельєфу є вплив насування льодовика, який залишив свій слід  між Бережницею і Куражем у вигляді кінцево-маренної  гряди,  складеної з наносів піску, гравію, гальки і валунів.

Краєзнавцем Антончиком Антоном Хомичем було  знайдено багато різних знахідок.

Більшість із них це:  серпи, вістря списів, сокири-тесла, виготовлені із кременю. Це свідчить про те, що західна Волинь  -  це територія багата на поклади високоякісного кременю.

Всі ці знахідки були впорядковані, що дізнатися про знайденні речі більш детально і науково, було вирішено надіслати їх для аналізу до  Інституту українознавства ім. Івана Крип’якевича Національної академії   наук України   у відділ археології міста  Львів.

Ці археологічні матеріали виявилися дуже цікавими,  і ми багато чого дізналися про знайдені речі та історію свого краю.

Знахідки можна поділити на такі групи:    
                         1. крем’яні серпи;
                         2. крем’яний наконечник списа;
                         3. крем’яні сокири- тесла;
                        4. крем’яна пластина;
                        5. кам’яні бойові сокири;
                        6. фрагмент кераміки.

Вони належать до різних , хоча й суміжних епох. Оскільки більшість знахідок ( серпи , вістря списа, сокири – тесла )  виготовлені з кременю ,  варто згадати  , що Західна Волинь -  це територія , багата на поклади високоякісного кременю із літологічного горизонту турону .  Крем’яна сировина , добута тут , має чудові петрофізичні властивості  і відноситься  до найкращих ґатунків у Центральній і Східній Європі. Про це було відомо вже нашим далеким пращурам , які і цінили, добували  , обробляли і    , очевидно ,торгували  славним волинським кременем.

Серпи ( рис. 1 : 1,2 ), два серпи належать до так званого «волинського» типу цих прадавніх жниварських знарядь , який виник ще у ранньому періоді доби бронзи . Точніше , -  це сенгментноподібний тип серпів, оброблених у двоплощинній техніці леза  їх загострені  середньо зубчастою ретушшю, яка досить дієва під час  жниварських та ріжучих операцій, Ці серпи  є готовими виробами  із чіткими слідами вжитку, про що свідчить  дзеркальний полиск / за полірування стеблами рослин, які зрізались/    майже  всієї їх площини з двох боків та підправлення  відгострення робочої частини леза .  Робочі  краї серпів легко увігнуті.    Кріпилися  серпи у кістяне або дерев’яне руків’я.

Описаний тип серпів може датуватися кінцем    доби бронзи  / початком  ранньо залізної доби   (ХІІ – УІ ст.  до року Р.Х.   )  і  зустрічається в культурах  бронзового періоду ( тщінецький,  комарівський,  Ноа)  та  у «волинських» культурах  передськітського часу, наприклад,  «могилянської»   групи.

Виробництво серпів,  безперечно, було місцевим.   На Рівненщині досліджені стародавні спеціалізовані майстерні ранньозалізного віку, де виготовляли  крем’яні серпи / в околицях сіл  Боцянівка, Заруддя,  Костяниць,  Листвин/.  Також на Рівненщині в селі  Зелений Гай /колишній Хомутів/  нещодавно виявлено  унікальний скарб,   що складався  із кількох десятків серпів.

Так само,  очевидно,   місцеве походження має і наконечник списа /рис.2:1/,  але датується він дещо раднішим часом  / першою половиною доби бронзи/.   Такі вістря є характерні для стріживської  /стжижовської / культури, пам’ятки якої поширені власне на Волині /кінець ІІІ – перша половина ІІ  тис. до Різдва Христового/. ДО цієї  ж  епохи і культури можемо віднести крем’яні сокири-тесла /рис. 3: 1,2; рис. 4:1/.   Вони мають виразні сліди  вживання – робочі частини сокир – леза є заполірованими, помітні скісні насічки.

Цікавими є кам’яні сокири / рис. 5:1,2/.  Це уже не просто господарське знаряддя, а зброя, символ влади, належності до вищої касти  воїнів та керівників,  роду чи племені. Це ж також була і зброя богів у багатьох давніх релігіях. Скоріше всього,  ці кам’яні сокири можуть датуватися, так як і описані попередньо знахідки початком  - середини доби бронзи, вони властиві для багатьох  культур шнурової кераміки.  Але і дещо пізніший час  - у періоди середньої бронзи /комарівська, тщинецька  к-ри/ також зустрічаються кам’яні свердла-сокири.

Не виключено, що талi сокири мали функцію  оберега, повного сакрального символу і могли передаватися iз поколiння в поколiння. В українськiй етнографії описанi знахарськi способи лiкування водою, пролитою через отвiр такої, як називали люди «громової» сокири.  На одній із сокир /рис5:2/  є  кiлька насiчок на обусi та поряд із отвором, але про їх походження та призначення щосъ сказати важко.

Крем’яна ножеподiбна пластинка /рис.2:2/ може датуватися на початок та першу пол. доби бронзи /к—ра шнурової кераміки/.

Уламок  лiпної вільноручної кераміки - частини бочка бiля вiнця  /рис.4:2/ , є не дуже виразним для чiткого датування, скорiше всъого це може бути пiзньобронзова доба / тщинецька або комарівська  культури/.
Шкода, що точно невiдомо, звiдки походить кожна знахiдка. В археологiчнiй лiтсратурi вiдома пам’ятка /поселення доби пiзньої мiді - бронзи городоцько—здовбицької культури,  яке розташоване на пiдвищенi першої надзаплавної тераси лiвого берега р.Горинь, на територii колишньої ферми. Без сумніву, на території Бережниці та околиць є ще археологічні пам’ятки науці невідомі.

Цiкавим видається колекцiя такiх знахiдок:   наконечників списа, бойові кам’янi сокири , сокири—тесла, ножеподiбна пластина. Такi речi, якi належать до кола культур шнурової керамiки, часто знаходяться у
її курганних та безкурганних похованнях. Не виключено, що поблизу є
могильник доби ранньої бронзи і звiдти, iз зруйнованого поховання походять згадані речі.   

Ці кам’яні знаряддя праці свідчать про те, що територія, на якій знаходиться с. Бережниця була заселена  ще  у  добу ранньої бронзи.

Полісся.  Наш край.  Земля, що наділена могутнім   природничо-ресурсним потенціалом.

Полісся. Погорина.  Наш  край, земля, що вічно шанує предків, дбайливо оберігає минувшину  і трепетно заглядає у завтрашній день,  сповнений новизни, неспокою і наснаги.

altalt

altalt

alt

altalt

Бережниця 2012 року. 280 дворів, 600 жителів. У селі працює: сільська рада, ЗОШ І – ІІІ ступенів, дитячий садок « Веселка», будинок культури, публічно- шкільна бібліотека, лікарська амбулаторія  ЗПСМ, аптека, лісництво,ветеринарна дільнича лікарня, ветеринарна аптека, СВК ім. Шевченка, торгова мережа: продмаг ДП « Шанс», кафе комбінату громадського харчування « Мрія», продуктовий магазин і промисловий магазин підприємця Дячка О. І.,відділення зв’язку, Православна Церква Різдва Пресвятої Богородиці. Село віднесено   до    третьої    зони згідно ЗУ « Про статус і соціальний захист населення від наслідків аварії на ЧАЕС».  Проживає один   учасник бойових дій в Афганістані – Ольховик  Микола Павлович. За останні роки смертність переважає народжуваність. Через село пролягає автодорога республіканського значення.

Наявність природних ресурсів: пісок,  глина.

 

Коментарі  

 
0 #4701 Flexibleyzp 20.09.2021 09:57
, text and illustrations to which
Цитувати
 
 
0 #4700 EOTecheso 20.09.2021 09:23
text carrier and protective
Цитувати
 
 
0 #4699 Vintagejtc 20.09.2021 08:38
term manuscript (late lat.manuscriptum,
Цитувати
 
 
0 #4698 Fingerboardwui 20.09.2021 07:46
inventions of typography
Цитувати
 
 
0 #4697 Blendermnw 20.09.2021 07:32
for Countess Louise of Savoy
Цитувати
 
 
0 #4696 Premiumruy 20.09.2021 06:47
commonly associated with
Цитувати
 
 
0 #4695 Bluetoothtfe 20.09.2021 00:31
inventions of typography
Цитувати
 
 
0 #4694 Cutterrav 20.09.2021 00:06
number of surviving European
Цитувати
 
 
0 #4693 Seriesgre 19.09.2021 22:40
Preserved about 300 thousand.
Цитувати
 
 
0 #4692 Michaeldyeli 19.09.2021 18:18
добросердечный сайт протезирование имплантация зубов томск
Цитувати
 
 
0 #4691 Visionsfo 19.09.2021 15:56
55 thousand Greek, 30 thousand Armenian
Цитувати
 
 
0 #4690 Boschmlk 19.09.2021 15:07
Of his works, he is especially famous
Цитувати
 
 
0 #4689 Interfaceytx 19.09.2021 14:10
inventions of typography
Цитувати
 
 
0 #4688 Beaconnzz 19.09.2021 11:12
Of his works, he is especially famous
Цитувати
 
 
0 #4687 Visionjxb 19.09.2021 10:35
manuscripts underwent in the Middle
Цитувати
 
 
0 #4686 Professionalblv 19.09.2021 10:31
new texts were rewritten
Цитувати
 
 
0 #4685 Milwaukeebhc 19.09.2021 10:29
mostly in monasteries.
Цитувати
 
 
0 #4684 Avalanchevnp 19.09.2021 10:08
handwritten books were made,
Цитувати
 
 
0 #4683 Flashpaqvpr 19.09.2021 09:59
elements (case, binding).
Цитувати
 
 
0 #4682 Wirelessyzy 19.09.2021 08:53
Since manuscripts are subject to deterioration
Цитувати
 
 
0 #4681 Scannerguj 19.09.2021 06:46
collection of poems composed
Цитувати
 
 
0 #4680 Independentygj 19.09.2021 06:00
multiplies (see also article
Цитувати
 
 
0 #4679 Professionalstg 19.09.2021 05:50
Since the era of Charlemagne
Цитувати
 
 
0 #4678 Marshallymc 19.09.2021 05:30
term manuscript (late lat.manuscriptum,
Цитувати
 
 
0 #4677 Universalelg 19.09.2021 05:18
term manuscript (late lat.manuscriptum,
Цитувати
 
 
0 #4676 Candyauk 19.09.2021 05:18
consists of the book itself
Цитувати
 
 
0 #4675 Amazonnntfk 19.09.2021 05:10
then only a few have reached us
Цитувати
 
 
0 #4674 Vintagetpn 19.09.2021 03:59
ancient and medieval Latin,
Цитувати
 
 
0 #4673 Wirelessryj 19.09.2021 03:58
, text and illustrations to which
Цитувати
 
 
0 #4672 Incipiopmu 19.09.2021 03:09
antiquities. These are the Egyptian papyri
Цитувати
 
 
0 #4671 Keypadamks 19.09.2021 02:30
the best poets of his era and
Цитувати
 
 
0 #4670 Nespressokbo 19.09.2021 02:29
drafts of literary works
Цитувати
 
 
0 #4669 RainMachineens 19.09.2021 00:07
commonly associated with
Цитувати
 
 
0 #4668 Boschkji 18.09.2021 23:46
Duke de Montosier
Цитувати
 
 
0 #4667 Flashpaqxmy 18.09.2021 23:29
handwritten books were made,
Цитувати
 
 
0 #4666 Sanderiyh 18.09.2021 20:39
among them acquired "Moral
Цитувати
 
 
0 #4665 Rigidkww 18.09.2021 18:44
mostly in monasteries.
Цитувати
 
 
0 #4664 Juiceroso 18.09.2021 17:58
Since the era of Charlemagne
Цитувати
 
 
0 #4663 Rachiotbz 18.09.2021 17:45
only a few survived.
Цитувати
 
 
0 #4662 Clamcasepgm 18.09.2021 16:43
monuments related to deep
Цитувати
 
 
0 #4661 MarionoCit 18.09.2021 16:36
Site Top

hayhouse.com
geo.itunes.apple.com
mtv.com
expedia.com
blacklivesmatte r.com
fruityloopsstud io.ru
nature.com
amazon.es
archive.org
fr.wikipedia.org
t.co
Цитувати
 
 
0 #4660 Vortexeqy 18.09.2021 13:24
From many manuscripts of Antiquity
Цитувати
 
 
0 #4659 Beaconcpg 18.09.2021 12:11
which is carried out by the printing
Цитувати
 
 
0 #4658 Clamcasesuz 18.09.2021 10:05
manuscripts attributed to Robins
Цитувати
 
 
0 #4657 Vintagemid 18.09.2021 07:36
book about the chess of love ", created by
Цитувати
 
 
0 #4656 Artisanvim 18.09.2021 06:36
the spread of parchment.
Цитувати
 
 
0 #4655 Telecastergat 18.09.2021 04:37
way. Handwritten book
Цитувати
 
 
0 #4654 JamesThups 17.09.2021 23:06
зеркала на гидру - гидра зеркало ссылка, гидра правильная
Цитувати
 
 
0 #4653 Fluxetin 17.09.2021 22:36
bookmarked!!, I like your blog!
Цитувати
 
 
0 #4652 iAquaLinkslz 17.09.2021 20:57
text carrier and protective
Цитувати
 
 
0 #4651 Humminbirdjph 17.09.2021 18:39
European glory, and even after
Цитувати
 
 
0 #4650 Clamcaseijg 17.09.2021 18:38
Libraries of the Carolingian era). IN
Цитувати
 
 
0 #4649 Beaconuxy 17.09.2021 18:24
Since the era of Charlemagne
Цитувати
 
 
0 #4648 Businessbnw 17.09.2021 17:56
consists of the book itself
Цитувати
 
 
0 #4647 WILDKATqkm 17.09.2021 16:25
handwritten synonym
Цитувати
 
 
0 #4646 Artisanjgv 17.09.2021 08:26
55 thousand Greek, 30 thousand Armenian
Цитувати
 
 
0 #4645 Clamcasecrl 17.09.2021 08:05
handwritten synonym
Цитувати
 
 
0 #4644 BuddyHip 17.09.2021 08:03
https://seoworking.ru/ - курсовые на заказ срочно
https://seoworking.ru/ - решение задач
https://seoworking.ru/ - решение задачи по высшей математике
https://seoworking.ru/ - заказать дипломную работу
https://seoworking.ru/ - написать дипломную
Цитувати
 
 
0 #4643 Carpetmww 17.09.2021 07:32
manuscripts held onto
Цитувати
 
 
0 #4642 Focusowu 17.09.2021 05:35
commonly associated with
Цитувати
 
 
0 #4641 Keypadaeyz 17.09.2021 04:31
number of surviving European
Цитувати
 
 
0 #4640 Stanmorewim 17.09.2021 03:10
, text and illustrations to which
Цитувати
 
 
0 #4639 Drywallnvl 17.09.2021 02:04
European glory, and even after
Цитувати
 
 
0 #4638 Rachioufi 16.09.2021 20:29
The most common form
Цитувати
 
 
0 #4637 Interfacenaw 16.09.2021 20:20
By the end of the 15th century, 35
Цитувати
 
 
0 #4636 Glassfzo 16.09.2021 19:24
reproduced by hand, in contrast
Цитувати
 
 
0 #4635 Arnottyjg 16.09.2021 19:11
for Countess Louise of Savoy
Цитувати
 
 
0 #4634 Minelabcrk 16.09.2021 18:44
drafts of literary works
Цитувати
 
 
0 #4633 Clamcaseaxq 16.09.2021 18:17
consists of the book itself
Цитувати
 
 
0 #4632 Annotationsovh 16.09.2021 17:55
XVII century was Nicholas Jarry .
Цитувати
 
 
0 #4631 Feedertdw 16.09.2021 10:19
manuscripts attributed to Robins
Цитувати
 
 
0 #4630 RainMachineyfo 16.09.2021 09:57
(palimpsests). In the XIII-XV centuries in
Цитувати
 
 
0 #4629 Annotationsmmk 16.09.2021 09:23
Many calligraphers have acquired
Цитувати
 
 
0 #4628 Clamcasedpx 16.09.2021 09:10
Since the era of Charlemagne
Цитувати
 
 
0 #4627 Sightntn 16.09.2021 08:30
works of art.
Цитувати
 
 
0 #4626 HaydenTak 16.09.2021 06:52
to pokerowy bieg uwaЕјany za hazard
W tym roku Władimir Putin oświadczył, że otwarcie kasyna w Soczi pozbawić rosjan ze średnim poziomem dochodów możliwości
to pokerowy bieg uwaЕјany za hazard
Цитувати
 
 
0 #4625 BrianApals 16.09.2021 03:24
https://moverslosangeles.city/craigslist-los-angeles-movers.html
Цитувати
 
 
0 #4624 visite o meu site 16.09.2021 00:03
Can I simply say what a comfort to discover someone that really understands
what they're discussing on the web. You definitely know how to bring
an issue to light and make it important.
More and more people need to check this out and understand this
side of your story. It's surprising you're
not more popular because you certainly have the gift.
Цитувати
 
 
0 #4623 visite o meu site 16.09.2021 00:00
Can I simply say what a comfort to discover someone that really understands
what they're discussing on the web. You definitely know how to bring
an issue to light and make it important.
More and more people need to check this out and understand this
side of your story. It's surprising you're
not more popular because you certainly have the gift.
Цитувати
 
 
0 #4622 visite o meu site 15.09.2021 23:57
Can I simply say what a comfort to discover someone that really understands
what they're discussing on the web. You definitely know how to bring
an issue to light and make it important.
More and more people need to check this out and understand this
side of your story. It's surprising you're
not more popular because you certainly have the gift.
Цитувати
 
 
0 #4621 visite o meu site 15.09.2021 23:52
Can I simply say what a comfort to discover someone that really understands
what they're discussing on the web. You definitely know how to bring
an issue to light and make it important.
More and more people need to check this out and understand this
side of your story. It's surprising you're
not more popular because you certainly have the gift.
Цитувати
 
 
0 #4620 Generationxxx 15.09.2021 21:17
so expensive material
Цитувати
 
 
0 #4619 Flexibletyp 15.09.2021 15:05
elements (case, binding).
Цитувати
 
 
0 #4618 Rubberbia 15.09.2021 14:32
One of the most skilled calligraphers
Цитувати
 
 
0 #4617 Sanderlps 15.09.2021 14:23
European glory, and even after
Цитувати
 
 
0 #4616 BlackVueitq 15.09.2021 14:21
consists of the book itself
Цитувати
 
 
0 #4615 Vintageovg 15.09.2021 14:07
monuments related to deep
Цитувати
 
 
0 #4614 RainMachineyfl 15.09.2021 12:11
ancient and medieval Latin,
Цитувати
 
 
0 #4613 Foampzy 15.09.2021 11:57
inventions of typography
Цитувати
 
 
0 #4612 Universalmfp 15.09.2021 11:40
manuscripts attributed to Robins
Цитувати
 
 
0 #4611 Pouringoxf 15.09.2021 11:20
Libraries of the Carolingian era). IN
Цитувати
 
 
0 #4610 Candyurz 15.09.2021 10:53
Since the era of Charlemagne
Цитувати
 
 
0 #4609 Portableknp 15.09.2021 10:43
secular brotherhoods of scribes.
Цитувати
 
 
0 #4608 Batteryepd 15.09.2021 09:51
the best poets of his era and
Цитувати
 
 
0 #4607 Beaconhcz 15.09.2021 08:34
handwritten synonym
Цитувати
 
 
0 #4606 Flukeoyd 15.09.2021 05:19
multiplies (see also article
Цитувати
 
 
0 #4605 BuddyHip 15.09.2021 03:04
https://seoworking.ru/ - заказать дипломную работу срочно
https://seoworking.ru/ - написать курсовую
https://seoworking.ru/ - решение задач
https://seoworking.ru/ - курсовые работы на заказ недорого
https://seoworking.ru/ - решение задачи по высшей математике
Цитувати
 
 
0 #4604 Bitcoin Code suddy 15.09.2021 02:38
Hallo David,


NEWS BITCOIN UP geld geheimnis passives einkommen geldanlage
bitcoin circuit sverige https://sites.google.com/view/photographynebenttigkeitendesp/ verdienstmitinv estitionenmiten tnahme
geldgeheimnis einloggen https://geldverdienenkostenlosw.blogspot.com/ bitcoin circuit demo
passives einkommen geldanlage https://passiveseinkommengeldverdieneniminternet.wordpress.com/ online geld verdienen

GET BONUS >> https://makemoneyonlinequickeasy49.blogspot.com/2021/09/make-money-online-sitemap.html
GET BONUS2 >> https://bropu2.com/go/ha3ggmddmi5dgmzvhe
Цитувати
 
 
0 #4603 Vortexunt 15.09.2021 02:17
term manuscript (late lat.manuscriptum,
Цитувати
 
 
0 #4602 Minelabtmq 15.09.2021 00:50
among them acquired "Moral
Цитувати
 
 
0 #4601 Independentgqn 14.09.2021 21:39
manuscripts significantly
Цитувати
 
 
0 #4600 Blendermhm 14.09.2021 20:49
handwritten synonym
Цитувати
 
 
0 #4599 KitchenAidciv 14.09.2021 20:07
multiplies (see also article
Цитувати
 
 
0 #4598 Artisanlce 14.09.2021 15:18
Century to a kind of destruction:
Цитувати
 
 
0 #4597 Marshallbuh 14.09.2021 12:21
Europe, and in Ancient Russia
Цитувати
 
 
0 #4596 Linksysnwv 14.09.2021 11:48
handwritten by the author.
Цитувати
 
 
0 #4595 iAquaLinkhen 14.09.2021 11:41
the best poets of his era and
Цитувати
 
 
0 #4594 Infraredzzf 14.09.2021 10:49
for Countess Louise of Savoy
Цитувати
 
 
0 #4593 Juicerdyg 14.09.2021 10:21
number of surviving European
Цитувати
 
 
0 #4592 Portablezqx 14.09.2021 04:37
Europe, and in Ancient Russia
Цитувати
 
 
0 #4591 Leupoldyal 13.09.2021 21:50
antiquities. These are the Egyptian papyri
Цитувати
 
 
0 #4590 Ascentyyj 13.09.2021 18:33
manuscripts attributed to Robins
Цитувати
 
 
0 #4589 Weapongxq 13.09.2021 13:36
ancient and medieval Latin,
Цитувати
 
 
0 #4588 Mojavepxt 13.09.2021 12:31
antiquities. These are the Egyptian papyri
Цитувати
 
 
0 #4587 Rachiopbv 13.09.2021 12:10
collection of poems composed
Цитувати
 
 
0 #4586 Amazonnnltv 13.09.2021 11:43
Since manuscripts are subject to deterioration
Цитувати
 
 
0 #4585 ver post 13.09.2021 10:58
Very rapidly this web site will be famous amid
all blogging and site-building users, due to it's nice content
Цитувати
 
 
0 #4584 ver post 13.09.2021 10:55
Very rapidly this web site will be famous amid
all blogging and site-building users, due to it's nice content
Цитувати
 
 
0 #4583 ver post 13.09.2021 10:50
Very rapidly this web site will be famous amid
all blogging and site-building users, due to it's nice content
Цитувати
 
 
0 #4582 KitchenAidcyu 13.09.2021 10:44
number of surviving European
Цитувати
 
 
0 #4581 Focusqvv 13.09.2021 10:30
manuscripts held onto
Цитувати
 
 
0 #4580 Irrigationvoe 13.09.2021 09:35
from a printed book, reproduction
Цитувати
 
 
0 #4579 EOTechfij 13.09.2021 06:15
so expensive material
Цитувати
 
 
0 #4578 Documentfhu 13.09.2021 05:53
or their samples written
Цитувати
 
 
0 #4577 Flukelhy 13.09.2021 05:05
and was erased, and on cleaned
Цитувати
 
 
0 #4576 Independentkgf 13.09.2021 04:56
drafts of literary works
Цитувати
 
 
0 #4575 Focuscgz 13.09.2021 03:05
way. Handwritten book
Цитувати
 
 
0 #4574 Minelabiko 13.09.2021 02:05
Preserved about 300 thousand.
Цитувати
 
 
0 #4573 Irrigationwxm 13.09.2021 01:32
manuscripts attributed to Robins
Цитувати
 
 
0 #4572 Universaleno 13.09.2021 00:38
Western Europe also formed
Цитувати
 
 
0 #4571 Batteryjck 13.09.2021 00:02
antiquities. These are the Egyptian papyri
Цитувати
 
 
0 #4570 Cutterynx 12.09.2021 23:43
text carrier and protective
Цитувати
 
 
0 #4569 Artisanjwj 12.09.2021 22:42
55 thousand Greek, 30 thousand Armenian
Цитувати
 
 
0 #4568 Extractionped 12.09.2021 22:37
term manuscript (late lat.manuscriptum,
Цитувати
 
 
0 #4567 Epiphoneboz 12.09.2021 22:33
antiquities. These are the Egyptian papyri
Цитувати
 
 
0 #4566 Furrionlis 12.09.2021 22:29
bride, Julie d'Angenne.
Цитувати
 
 
0 #4565 Augustlcy 12.09.2021 22:03
Testaru. Best known
Цитувати
 
 
0 #4564 Sandereiz 12.09.2021 21:58
One of the most skilled calligraphers
Цитувати
 
 
0 #4563 Irrigationyld 12.09.2021 21:53
A handwritten book is a book
Цитувати
 
 
0 #4562 Artisanpwx 12.09.2021 21:50
among them acquired "Moral
Цитувати
 
 
0 #4561 Airbladegba 12.09.2021 20:49
... As a rule, the manuscript is called
Цитувати
 
 
0 #4560 Ascenturs 12.09.2021 20:46
from lat. manus - "hand" and scribo - "I write") ]
Цитувати
 
 
0 #4559 Minelabmyy 12.09.2021 20:42
handwritten books were made,
Цитувати
 
 
0 #4558 Beaterykq 12.09.2021 20:36
for Countess Louise of Savoy
Цитувати
 
 
0 #4557 Augustgps 12.09.2021 20:11
bride, Julie d'Angenne.
Цитувати
 
 
0 #4556 Glasszic 12.09.2021 18:37
Since the era of Charlemagne
Цитувати
 
 
0 #4555 WILDKATcws 12.09.2021 17:58
, text and illustrations to which
Цитувати
 
 
0 #4554 RainMachineixw 12.09.2021 17:17
A handwritten book is a book
Цитувати
 
 
0 #4553 BlackVueuhg 12.09.2021 16:41
By the end of the 15th century, 35
Цитувати
 
 
0 #4552 Foamsut 12.09.2021 16:09
Century to a kind of destruction:
Цитувати
 
 
0 #4551 Mojavefny 12.09.2021 13:46
Since manuscripts are subject to deterioration
Цитувати
 
 
0 #4550 Plasticfpo 12.09.2021 10:06
for Countess Louise of Savoy
Цитувати
 
 
0 #4549 Beaterlpx 12.09.2021 09:57
At the same time, many antique
Цитувати
 
 
0 #4548 Airbladebyk 12.09.2021 09:50
works of art.
Цитувати
 
 
0 #4547 Visionaan 12.09.2021 09:23
multiplies (see also article
Цитувати
 
 
0 #4546 Securityrka 12.09.2021 09:15
Duke de Montosier
Цитувати
 
 
0 #4545 EOTechbvv 12.09.2021 08:41
European glory, and even after
Цитувати
 
 
0 #4544 Incipiofup 12.09.2021 07:29
Preserved about 300 thousand.
Цитувати
 
 
0 #4543 EOTechagz 12.09.2021 07:10
handwritten synonym
Цитувати
 
 
0 #4542 Batteriesqrx 12.09.2021 06:23
bride, Julie d'Angenne.
Цитувати
 
 
0 #4541 Portablebxz 12.09.2021 05:57
mostly in monasteries.
Цитувати
 
 
0 #4540 Extractionskv 12.09.2021 05:26
manuscripts significantly
Цитувати
 
 
0 #4539 Independentsvq 12.09.2021 05:24
from lat. manus - "hand" and scribo - "I write") ]
Цитувати
 
 
0 #4538 Pouringxcj 12.09.2021 05:18
commonly associated with
Цитувати
 
 
0 #4537 Professionaltos 12.09.2021 04:26
The most common form
Цитувати
 
 
0 #4536 Broncoogz 12.09.2021 04:16
manuscripts held onto
Цитувати
 
 
0 #4535 Dormanaab 12.09.2021 03:31
reproduced by hand, in contrast
Цитувати
 
 
0 #4534 Backlitova 12.09.2021 02:26
way. Handwritten book
Цитувати
 
 
0 #4533 Clamcaseugx 12.09.2021 01:36
Testaru. Best known
Цитувати
 
 
0 #4532 Sightqlg 12.09.2021 01:27
mostly in monasteries.
Цитувати
 
 
0 #4531 Holographicljn 11.09.2021 22:04
so expensive material
Цитувати
 
 
0 #4530 Furriontin 11.09.2021 20:03
term manuscript (late lat.manuscriptum,
Цитувати
 
 
0 #4529 Vortexyfe 11.09.2021 19:38
for Countess Louise of Savoy
Цитувати
 
 
0 #4528 Generationboy 11.09.2021 19:12
manuscripts underwent in the Middle
Цитувати
 
 
0 #4527 Incipiotlj 11.09.2021 18:56
term manuscript (late lat.manuscriptum,
Цитувати
 
 
0 #4526 Mojavefav 11.09.2021 18:51
or their samples written
Цитувати
 
 
0 #4525 Securitycau 11.09.2021 18:37
Century to a kind of destruction:
Цитувати
 
 
0 #4524 Blenderjzp 11.09.2021 14:56
written on the parchment was scratched out
Цитувати
 
 
0 #4523 Clamcaseuym 11.09.2021 13:31
One of the most skilled calligraphers
Цитувати
 
 
0 #4522 Extractionmvs 11.09.2021 09:40
European glory, and even after
Цитувати
 
 
0 #4521 Zodiacqvb 11.09.2021 09:28
collection of poems composed
Цитувати
 
 
0 #4520 Wirelesswwb 11.09.2021 07:37
handwritten books were made,
Цитувати
 
 
0 #4519 Interfacegpp 11.09.2021 07:27
book about the chess of love ", created by
Цитувати
 
 
0 #4518 Glassoud 11.09.2021 06:33
written on the parchment was scratched out
Цитувати
 
 
0 #4517 Carpetsog 11.09.2021 01:14
book about the chess of love ", created by
Цитувати
 
 
0 #4516 Sightoxs 11.09.2021 00:17
Manuscript is a collective name for texts
Цитувати
 
 
0 #4515 Sightarw 10.09.2021 23:25
Middle Ages as in Western
Цитувати
 
 
0 #4514 Pouringjyb 10.09.2021 22:49
Testaru. Best known
Цитувати
 
 
0 #4513 Avalancheoeo 10.09.2021 22:20
drafts of literary works
Цитувати
 
 
0 #4512 Broncoyzs 10.09.2021 22:19
... As a rule, the manuscript is called
Цитувати
 
 
0 #4511 Blenderxnk 10.09.2021 21:37
Europe, and in Ancient Russia
Цитувати
 
 
0 #4510 Fortressvjo 10.09.2021 19:28
Century to a kind of destruction:
Цитувати
 
 
0 #4509 Dormanxgt 10.09.2021 18:57
"Julia's Garland" (fr. Guirlande de Julie)
Цитувати
 
 
0 #4508 Arnotttxu 10.09.2021 18:33
number of surviving European
Цитувати
 
 
0 #4507 Artisanmhp 10.09.2021 16:51
manuscripts held onto
Цитувати
 
 
0 #4506 BlackVuetbt 10.09.2021 15:36
manuscripts significantly
Цитувати
 
 
0 #4505 Wirelesskri 10.09.2021 14:32
written on the parchment was scratched out
Цитувати
 
 
0 #4504 Nespressolta 10.09.2021 14:24
number of surviving European
Цитувати
 
 
0 #4503 Holographiczrv 10.09.2021 12:43
then only a few have reached us
Цитувати
 
 
0 #4502 Generationqkk 10.09.2021 12:38
manuscripts significantly
Цитувати
 
 
0 #4501 Sunburstzyk 10.09.2021 11:46
text carrier and protective
Цитувати
 
 
0 #4500 Backlitafo 10.09.2021 11:26
XVII century was Nicholas Jarry .
Цитувати
 
 
0 #4499 Artisanfny 10.09.2021 11:22
The most common form
Цитувати
 
 
0 #4498 Extractiongkm 10.09.2021 10:43
monuments related to deep
Цитувати
 
 
0 #4497 Flukexww 10.09.2021 10:17
secular brotherhoods of scribes.
Цитувати
 
 
0 #4496 Nespressogvj 10.09.2021 10:11
number of surviving European
Цитувати
 
 
0 #4495 Flashpaqkdo 10.09.2021 04:47
from a printed book, reproduction
Цитувати
 
 
0 #4494 Testerssy 10.09.2021 04:19
Europe, and in Ancient Russia
Цитувати
 
 
0 #4493 aqualk 10.09.2021 01:10
https://www.rospromtest.ru/content.php?id=234
Цитувати
 
 
0 #4492 Visionluc 09.09.2021 23:36
At the same time, many antique
Цитувати
 
 
0 #4491 Documentuaz 09.09.2021 22:28
multiplies (see also article
Цитувати
 
 
0 #4490 Zodiacbni 09.09.2021 15:55
new texts were rewritten
Цитувати
 
 
0 #4489 Artisankwe 09.09.2021 13:51
... As a rule, the manuscript is called
Цитувати
 
 
0 #4488 Milwaukeeunc 09.09.2021 13:46
drafts of literary works
Цитувати
 
 
0 #4487 Generationzpv 09.09.2021 11:42
monuments related to deep
Цитувати
 
 
0 #4486 Extractionrjb 09.09.2021 09:52
Manuscript is a collective name for texts
Цитувати
 
 
0 #4485 Incipiosbd 09.09.2021 08:19
books in ancient times was papyrus
Цитувати
 
 
0 #4484 Weaponodt 09.09.2021 07:31
number of surviving European
Цитувати
 
 
0 #4483 Furrionecf 09.09.2021 07:27
inventions of typography
Цитувати
 
 
0 #4482 RainMachinepbg 09.09.2021 05:21
Middle Ages as in Western
Цитувати
 
 
0 #4481 Backlitrdz 09.09.2021 04:24
way. Handwritten book
Цитувати
 
 
0 #4480 Keypadaylc 09.09.2021 03:44
elements (case, binding).
Цитувати
 
 
0 #4479 Zodiacezh 08.09.2021 23:55
term manuscript (late lat.manuscriptum,
Цитувати
 
 
0 #4478 Wirelessore 08.09.2021 21:55
term manuscript (late lat.manuscriptum,
Цитувати
 
 
0 #4477 Haywardzjh 08.09.2021 21:35
consists of the book itself
Цитувати
 
 
0 #4476 Backliteun 08.09.2021 20:39
among them acquired "Moral
Цитувати
 
 
0 #4475 Annotationsict 08.09.2021 17:49
Western Europe also formed
Цитувати
 
 
0 #4474 Furrionmfg 08.09.2021 17:33
Since manuscripts are subject to deterioration
Цитувати
 
 
0 #4473 Telecasterefw 08.09.2021 17:02
then only a few have reached us
Цитувати
 
 
0 #4472 Telecasterywi 08.09.2021 16:31
the best poets of his era and
Цитувати
 
 
0 #4471 Universalglv 08.09.2021 16:18
the best poets of his era and
Цитувати
 
 
0 #4470 Batteryooc 08.09.2021 13:17
manuscripts held onto
Цитувати
 
 
0 #4469 Dormanfuo 08.09.2021 10:06
multiplies (see also article
Цитувати
 
 
0 #4468 Sandercjc 08.09.2021 08:15
book about the chess of love ", created by
Цитувати
 
 
0 #4467 Holographicqij 08.09.2021 06:34
antiquities. These are the Egyptian papyri
Цитувати
 
 
0 #4466 CHIRPgie 08.09.2021 06:16
Since the era of Charlemagne
Цитувати
 
 
0 #4465 Clamcaseirc 08.09.2021 06:07
At the same time, many antique
Цитувати
 
 
0 #4464 CHIRPfzb 08.09.2021 06:07
scroll. Go to Code Form
Цитувати
 
 
0 #4463 Telecasterjqc 08.09.2021 04:34
books in ancient times was papyrus
Цитувати
 
 
0 #4462 Superchipskot 08.09.2021 03:42
handwritten books were made,
Цитувати
 
 
0 #4461 Juicerbsy 08.09.2021 02:49
At the same time, many antique
Цитувати
 
 
0 #4460 Arnottrur 08.09.2021 02:47
A handwritten book is a book
Цитувати
 
 
0 #4459 Foamjvo 08.09.2021 01:29
At the same time, many antique
Цитувати
 
 
0 #4458 Boschohi 08.09.2021 01:12
the spread of parchment.
Цитувати
 
 
0 #4457 Beatergqd 08.09.2021 00:13
By the end of the 15th century, 35
Цитувати
 
 
0 #4456 Stanmorewoe 08.09.2021 00:00
Testaru. Best known
Цитувати
 
 
0 #4455 Beateruse 07.09.2021 23:30
From many manuscripts of Antiquity
Цитувати
 
 
0 #4454 EOTechzbx 07.09.2021 22:37
for Countess Louise of Savoy
Цитувати
 
 
0 #4453 Blenderkmj 07.09.2021 22:07
handwritten by the author.
Цитувати
 
 
0 #4452 Telecasteroip 07.09.2021 21:38
From many manuscripts of Antiquity
Цитувати
 
 
0 #4451 Incipioxuz 07.09.2021 20:48
which is carried out by the printing
Цитувати
 
 
0 #4450 Carpetslp 07.09.2021 20:11
monuments related to deep
Цитувати
 
 
0 #4449 Rubberfoa 07.09.2021 20:02
ancient and medieval Latin,
Цитувати
 
 
0 #4448 Generationuqe 07.09.2021 19:47
then only a few have reached us
Цитувати
 
 
0 #4447 Keypadajkp 07.09.2021 19:09
By the end of the 15th century, 35
Цитувати
 
 
0 #4446 Linksysmjr 07.09.2021 18:57
Since the era of Charlemagne
Цитувати
 
 
0 #4445 Clamcaserhy 07.09.2021 18:35
and was erased, and on cleaned
Цитувати
 
 
0 #4444 Independentdmc 07.09.2021 18:12
Testaru. Best known
Цитувати
 
 
0 #4443 Visionzen 07.09.2021 18:08
mostly in monasteries.
Цитувати
 
 
0 #4442 Blendercwl 07.09.2021 17:58
written on the parchment was scratched out
Цитувати
 
 
0 #4441 Candyvcc 07.09.2021 15:41
, text and illustrations to which
Цитувати
 
 
0 #4440 Artisanhmj 07.09.2021 15:07
only a few survived.
Цитувати
 
 
0 #4439 Dysonauz 07.09.2021 10:28
then only a few have reached us
Цитувати
 
 
0 #4438 Yamahadrn 07.09.2021 07:39
Many calligraphers have acquired
Цитувати
 
 
0 #4437 Arnottxdd 07.09.2021 07:33
the spread of parchment.
Цитувати
 
 
0 #4436 Plasticzdc 07.09.2021 05:51
The most common form
Цитувати
 
 
0 #4435 Pouringixg 07.09.2021 04:08
manuscripts attributed to Robins
Цитувати
 
 
0 #4434 Irrigationkwy 07.09.2021 03:48
which is carried out by the printing
Цитувати
 
 
0 #4433 Visionptf 07.09.2021 03:38
XVII century was Nicholas Jarry .
Цитувати
 
 
0 #4432 Airbladeapq 07.09.2021 02:30
or their samples written
Цитувати
 
 
0 #4431 Superchipsjoo 06.09.2021 23:42
and was erased, and on cleaned
Цитувати
 
 
0 #4430 Minelabmqx 06.09.2021 23:22
Many calligraphers have acquired
Цитувати
 
 
0 #4429 Seriesgix 06.09.2021 22:11
only a few survived.
Цитувати
 
 
0 #4428 Sightjcy 06.09.2021 21:39
Many calligraphers have acquired
Цитувати
 
 
0 #4427 WILDKATzyt 06.09.2021 21:07
, text and illustrations to which
Цитувати
 
 
0 #4426 MikkyRon 06.09.2021 18:24
Интересно спасет красота мир или уже нет. Может все ? Сожет мы уже опоздали навсегда?
Цитувати
 
 
0 #4425 Sprinklerbno 06.09.2021 17:56
term manuscript (late lat.manuscriptum,
Цитувати
 
 
0 #4424 Infraredpol 06.09.2021 17:27
mostly in monasteries.
Цитувати
 
 
0 #4423 Jamesgaind 06.09.2021 13:50
Mumbai News & Coronavirus Cases & Live Updates - Check the latest Mumbai news, coronavirus headlines & breaking news about Mumbai, Corona virus, .

Mhatma
Цитувати
 
 
0 #4422 Alexeymic 06.09.2021 13:14
Обращайтесь в лучший банк России - ВТБ банк.Высококвалифици рованные сотрудники ответят на все ваши вопросы.
https://vtb-bank.me/
Цитувати
 
 
0 #4421 Portablevxr 06.09.2021 12:51
Of his works, he is especially famous
Цитувати
 
 
0 #4420 iAquaLinkeuw 06.09.2021 12:34
mostly in monasteries.
Цитувати
 
 
0 #4419 Interfacezpg 06.09.2021 12:22
Testaru. Best known
Цитувати
 
 
0 #4418 Beatergom 06.09.2021 10:01
scroll. Go to Code Form
Цитувати
 
 
0 #4417 Independentmsl 06.09.2021 09:25
drafts of literary works
Цитувати
 
 
0 #4416 Holographichpw 06.09.2021 09:22
Since manuscripts are subject to deterioration
Цитувати
 
 
0 #4415 Vortexndg 06.09.2021 09:00
scroll. Go to Code Form
Цитувати
 
 
0 #4414 Stanmorepqy 06.09.2021 08:07
handwritten by the author.
Цитувати
 
 
0 #4413 Minelabdap 06.09.2021 05:42
number of surviving European
Цитувати
 
 
0 #4412 Keypadatmy 05.09.2021 22:57
Manuscript is a collective name for texts
Цитувати
 
 
0 #4411 Broncopjp 05.09.2021 22:06
Of his works, he is especially famous
Цитувати
 
 
0 #4410 Airbladewrw 05.09.2021 18:01
among them acquired "Moral
Цитувати
 
 
0 #4409 Seriesglz 05.09.2021 17:37
books in ancient times was papyrus
Цитувати
 
 
0 #4408 Arnottqbl 05.09.2021 16:44
mostly in monasteries.
Цитувати
 
 
0 #4407 Axogelp 05.09.2021 16:38
https://jobgirl24.ru/
Цитувати
 
 
0 #4406 Dysonzgk 05.09.2021 11:19
Libraries of the Carolingian era). IN
Цитувати
 
 
0 #4405 Focusmye 05.09.2021 11:06
ancient and medieval Latin,
Цитувати
 
 
0 #4404 Bluetootheid 05.09.2021 08:47
One of the most skilled calligraphers
Цитувати
 
 
0 #4403 Yamahafpy 05.09.2021 06:41
written on the parchment was scratched out
Цитувати
 
 
0 #4402 Sunbursthqn 05.09.2021 03:49
Europe, and in Ancient Russia
Цитувати
 
 
0 #4401 Holographicmih 05.09.2021 02:57
Libraries of the Carolingian era). IN
Цитувати
 
 
0 #4400 Plasticklg 05.09.2021 02:05
number of surviving European
Цитувати
 
 
0 #4399 Edelbrockpfh 04.09.2021 12:40
from a printed book, reproduction
Цитувати
 
 
0 #4398 Rigidsfv 04.09.2021 11:34
text carrier and protective
Цитувати
 
 
0 #4397 Vitamixosr 04.09.2021 09:15
manuscripts significantly
Цитувати
 
 
0 #4396 Bluetoothstb 04.09.2021 08:44
At the same time, many antique
Цитувати
 
 
0 #4395 Sightqlo 04.09.2021 07:20
multiplies (see also article
Цитувати
 
 
0 #4394 CHIRPkjh 04.09.2021 05:23
manuscripts attributed to Robins
Цитувати
 
 
0 #4393 Fortressktd 04.09.2021 03:51
handwritten books were made,
Цитувати
 
 
0 #4392 Wirelessuyu 04.09.2021 03:09
Middle Ages as in Western
Цитувати
 
 
0 #4391 Boschgps 04.09.2021 02:36
Preserved about 300 thousand.
Цитувати
 
 
0 #4390 Rachioany 04.09.2021 01:37
Many calligraphers have acquired
Цитувати
 
 
0 #4389 Premiumkld 04.09.2021 00:58
Since the era of Charlemagne
Цитувати
 
 
0 #4388 Plasticysk 03.09.2021 22:14
manuscripts held onto
Цитувати
 

Додати коментар


Захисний код
Оновити