Головна сторінка
Історія села Бережниця Друк e-mail

altМістечко Бережниця знаходиться на лівому березі річки  Горині при впадині в неї річки Бережанки за 138 км від Луцька. До першої світової війни було воно складовою частиною Луцького повіту, крайньою північно-східною точкою на  його  адміністративно-територіальній карті, тому-то й з Луцьком пов"язують його вікові духовні й економічні зв"язки і наше містечко не раз відігравало важливу роль в історичній долі Бережниці. В Держархіві Волинської області зберігаються численні документи, історичні джерела, які й стали основою для написання цих, досі невідомих, сторінок з минулого цього чарівного поліського містечка над Горинню.

Дослідження Антончика Антона Хомича

На сторінках його історії можна  можна відшукати імена наших православних князів   Гольшанських, Острозьких, які були засновнаками і будівничими містечка, спричинились до господарської і духовної розбудови краю.

Свою назву виводить воно від слова "берег" , тобто, в основу її покладено природний фактор. Перша писемна згадка про містечко 1580 рік. Значилося тоді воно в документах як "Бережків", але в плині часу видозмінилося і зберегло дотеперішню свою назву.

Археологічні джерела дають нам підставу беззаперечно стрерджувати, що місця були заселені в сиву давнину. Сліди наших далеких пращурів знаходимо по численних  знахідолк стоянок, кам"яних та залізних  знарядь праці, по курганах, яких так багато навколо Бережниці. А над річкою Бережанкою на початку цього століття виявлено залізницю, тобто піч, в якій плавили руду.

Добу раннього середньовіччя на цій території позначено знахідками римських монет, пізніше монетами із зображенням князя  Володимира Великого, що свідчать про жваву торгівлю найголовнішими товарими-збіжжям, худобою, хутром, медом, воском, бурштином і іншими - з окраїними провінціями Римської імперії та із золотоверхим стольним Києвом. Населення того краю пережило  і навалу татаро-монголів, опинилося потім у складі Великого князівства Литовського, а по Люблінській унії 1569 року - Речі Посполитої.

Першими, відомими нам дотепер, власниками Бережниці були князі  Острозькі, які багато приклались і до розбудови цього краю, а містечка зокрема. 1650 року воно належало вже до власності князя Доминіка Заславського. І, як бачимо з документів, було тут вже 200 домів місцевих українців та 5 єврейських. Але вплині часу кількість останніх перевищить набагато місцеве населення. Пізнішими власниками Бережниці були Кульбішівські, Чацькі, а після польського повстання 1831 року московський уряд забирає його до "казни".

Містечко ще з княжих часів було волосним центром з одйменною назвою. У давні часи - це важливий центр ремесла і торгівлі та важливий духовний осередок Полісся. 

alt

Славилися місцеві міщани не тільки своїми ремеслами - ткацтво, бондарство, теслярство, а й монументальним будівництвом. Завдяки їх розуму і рукам при фундації Острозьких, які дбали  про розквіт релігійного і культурного життя в краї, виріс у містечку перший храм Різдва Богородиці. Пізніше він зник у вогні невідомої пожежі, що, до речі, спалахувала не раз, але після кожної з плжеж вибудовувався заново, щоб могла місцева людність славити ім"я Господнє. Про небайдуже ставлення князів Острозьких до місцевої святині свідчить подарована  храму нашими князями-просвітителями Острозька Біблія, яка до 30-х років знаходилась у святині, пізніше її забрали насильно до музею у Варшаві. В храмі і дотепер зберігається дуже цінна ікона Бережницької Бого-матері - також дарунок князів (вкрадена). 

alt

Впродовж своєї історії цей образ пере-жив багато. Його насильно було перенесено до місцевого римо-католицького костелy‚святого Рафаїла, збудованого у 1726р., який містив цінні мистецькі шедеври та багату бібліотеку,  титуловано поясним написом латинською мовою, але майбутнє ікони, як і минуле, тісно пов"язане з  українським православ"ям і є його великою і незаперечною святинею вцьому краї.

alt

Князі Острозькі подарували храму й інші цінності - книги,чаші, плащаниці, та Євангеліє подароване братами  Прокоповичами 1669 року.

altalt

У 1911 року в Бережниці налічувалося 408 домів, 2930 жителів. Тут розміщувались волосне управління, міщанська управа, пошта і телеграф, акцизний уряд, лісництво, однокласна школа, фельдшерський пункт, аптека та аптечний склад, 22 крамниці, земський склад сільгоспмашин, ресторан. Щорічно відбувалось тут 4 ярмарки, на які привозили свої товари купці знайвіддаленіших частин Луцького повіту і самого Луцька.

alt

Нинішній величний храм Різдва Пресвятої Богородиці зведено місцевими зодчими 1911 року по пожежі попередньої святині. Храм дерев’яний, хрестоподібний у плані, вівтарем на схід.  Під час його побудови було збережено святість місця святині, а врятовані духовні скарби в тому числі і Євангеліє, благодатний образ, Острозька біблія перенесені до новозбудованої церкви. В жовтні 2012 року, нинішній настоятель храму отець Миколай, віднайшов старовинний колокол 1901  року виготовлення, що прикрашав колись дзвіницю храму й був схований від атеїстів.

alt

(відкриття храму Різдва Пресвятої Богородиці 1911року)

Великою земельною власністю володіли тут Параскева Горовець - 492 десятини та Станіславовичі - 1094 десятин. За статистикою Бережницького волосного управління та міщанської управи, дві третини від усьго населення містечка становила єврейська (жидівська) громада. У побуті єврйське населення користувалося рідною мовою, мало релігійні інституції ( 5 синагог), своє самоврядування, свої початкові навчальні заклади, де були вчителі-бакаляри, громадські організації ( «холуци», « кагал» тощо). У певний час випускали навіть свої бережницькі гроші, номінацією в 1, 3 і 5 рублів. Українці, поляки, росіяни становили третину від загальної кількості мешканців містечка. Польська община теж дотримувалася своїх традицій.

За народними переказами, двоє бережничан були послані громадою до імператриці Катерини ІІ за справедливістю. Неблизька дорога пролягла до Санкт-Петербурга. Не одну пару постолів довелося стоптати сміливцям – Плисці та Жмурику. Один із них в дорозі помер, а живий повернувся з грамотою, у якій значилося, що міщани Бережниці й надалі залишаються вільними.

Перша світова війна та революція лишили свої сліди і в Бережниці, їх хід позначився на ній руїнами і смертями. З самого початку світової війни багато мешканців Бережниці змушені були залишити свої домівки і рушити на схід, ставши, таким  чином, біженцями. Не всі повернулись у рідні місця. Чисельна група молодих і здорових бережничан потрапила в царську армію, а звідти – прямісінько на фронт. У містечку з’явилися сироти, вдови, каліки- інваліди війни. Мирний люд утратив нажите з великими труднощами майно. Бережничанин Прокопець Григорій повернувся з війни повним Георгієвським Кавалером. Каленичок Калістрат, Пудзюк Яків мали по два Георгіївські хрести. Нагород були удостоєні Антончик Іван, Параниця Северин та інші. «Мій батько – згадує  Антончик Антон Хомич, – Антончик Хома Тихонович ( 1899-  1944), під час Першої світової війни зі своїми трьома сестрами став біженцем, побував у Мурманську та багатьох інших місцях. Повертаючись в Україну, став вояком  УНР, був учасником бою під Базаром. Коли дістався рідної Бережниці і витяг зі свого речового мішка молитовник, з яким ніколи не розлучався , то побачив, що книга була прошита кулею, і це врятувало йому життя».

Протягом 1917  - 1921рр. у містечку часто змінювалася влада. У 1918р. тут було встановлено радянську владу. Червону кінноту змінило військо польське, яке отаборилося в Бережниці на вигоні.

За Ризьким договором 1921 року між більшовицькою Росією та повесальською Польщею Бережниця в складі Сарненського повіту Поліського, а з 1931 року - Волинського воєводства. Будівництво своєї Малапольщі на наших
землях новими окупантами не оминуло Бережниці. В містечку символом могутності поляків став постерунок поліції панствової, яка всіма силами поборювала українство у цьому краї. Проте польські окупанти забували найголовніше - глибоку національну свідомість жителів містечка, яка віки притамана була їхній духовності, становила разом з українською православною вірою незнищену скарбницю поліщуків.

Переглядаючи історичні і документальні джерела того часу, які зберігаються в Держархіві Волинської області, знаходжу яскраві прояви національної і релігійної свідомості жителів містчка, їхню велику і щиру любов до своєї предковічної української православної церкви, рідної мови й культури.

Щоб охороняти рідну мову на Західній Україні, опанованій на той час польським окупантом, виросла і розцвіла "Просвіта", філія якої була і в Бережниці. На захист українського православ"я в Луцьку створено 1931 року Товариство ім. Петра Могили. Серед його членів були жителі містечка: Волков Мартин, Антончик Іван, Васильчик Юрій, Дячок Пилип, Сікідін Трифон і десятки інших.

alt

Духовне життя Бережниці того часу було зосереджене у "Просвіті", що її заснували тут Авенір Коломієць, абсольвент теологічного відділу Варшавського університету, священик, колишній старшина армії УНР, посол до польського сейму Мартин Волков. Всі свідомі свого українства молоді люди стали просвітянами, несли освіту й культуру своєму народу, творили його духовність, чим не могли не викликати ненависть і кару від рук окупанта. Молоді просвітяни дарували жителям містечка й навколишніх сіл радість зачерпнути красу української пісні, танцю, слова в вої спраглі душі, налити їх по самі вінця духовними національними скарбами. При "Просвіті" активно діяли хоровий, аматорський гуртки,читальня, були товариства "Відродження", тверезості та проти нікотину. На місцевій сцені часто йшли вистави п"єс наших класиків, хор незмінно виконував "Боже великий..." та національний гімн.

Особливо урочисто відзначали в містечку і навколишніх селах Шевченківські дні, свята нашої державності, героїв Крут і Базару. Все це могла мати лише свідома українська душа, а нею була наділена більша частина жителів Бережниці. Дешею місцевої філії "Просвіти" були Мусій Юрчук, Трифон Сікідін, Семен Яковець, Тетяна Волкова та інші.

altКоли поляки ліквідували "Просвіту", в містечку 1937 року відкрито філію "Просвітянської хати". Газета "Волинське слово", що виходила в Луцьку, ч. 27 від 12 вересня 1937 року писала: "15 серпня" р. відбулося відкриття "Просвітянської  хати" в м. Бережниця на Сарненщині. Прибувших гостей, п. голову Українського Волинського об"єднання, послів Степана Скрипника і панотця Мартина Волкова людність зустріла з хлібом-сіллю. Вітали високих гостей від громадянства м.Бережниця п.Дячок Пилип, а від хору ВУО 13-літня дівчинка п. Надія Паращук такими словами: "Від імені хору ВУО в Бережниці вітаю Вас, високодостойні гості, бажаю Вам щастя, успіху, завзяття і відваги в праці для добра нашого   народу, а в знак нашої пошани і солідарності до Вас приіміть від мене цей дарунок" і піднесла  п.Голові китицю квітів. По привітанні відбулися організаційні збори. Промовляли посли п.о. М.Волков, Голова УПР С. Скрипник.

До ради  "Просвітянської хати" вибрано: п. Юрчук Мусій - на голову, п.Брижа Марка - на заступника, п. Дячка Пилипа - на секретаря, Никитюка Гриця - скарбником і Кедрука Якова, Іовця Опанаса та Дячка Івана - членами ради...На закінчення молодь і непроглядні маси людності в святковому піднесеному настрої відпровадили високих гостей за м.Бережницю з ентузіазмом прощаючи їх і бажаючи щасливої дороги і до скорого побачення."
Майбутній Патріарх Київський і всієї Руси-України Мстислав (в миру Степан Скрипник) побував в Бережниці і на початку 1942 року.

Про містечко зберіг він протягом усього життя найтепліші спомини. Гостем містечка в 30-х роках був професор Іван Огієнко, пізніше митрополит УПЦ владика Іларіон. Перебуваючи в Бережниці, побував він у сусідньому селі Кураш, де в давньому княжому храмі серед його величезного і багатого архіву виявив рукописне укаїнське Євангеліє, а житель села Семен Яковець подарував професору знайдену срібну монету із зображенням Київського князя Володимира Великого.

Без сумніву, що душею національного і релігійного життя в 20-30-х роках у Бережниці був священик о. Мартин Волков, білорус за національністю, щирий українець душею. Він першим на Сарненщині (Сарненщина була в юрисдикції не Волинської, а Поліської єпархії з центром в м.Пінську, яку очолював владика Олександр (Іноземцев) провадив служби  Божі  на українській мові. Під час чергових виборів до польського сейму його було обрано послом від Сарненщини. В польсьму сеймі разом з іншими послами з Волині боронив п.о. Мартин Волков  православ"я , мову, культуру.

У Дежархіві нашої області зберігаються оригінальні документи -  листи, писані п.о. Мартином Волковим до свого колеги посла Сергія Тимошенка (ф.60. оп. 1, спр. 5, арк. 38, спр. 9, арк. 8 і інші) та відповіді на них. У своїх листах просить він боронити у Волинському воєводському управлінні українських священиків отців Михайла Семенюка, Власія Пашкевича і його сина, Отця Штуля і т.д., виступає проти неправильної комасації землі в с.Люхче Сарненського повіту.

У листі від 28.05.36 р. посол, панотець Мартин Волков пише до свого колеги в Луцьку: "Даруйте, бутьте ласкаві, коли зроблю Вам прикрість, звертаючись в справі незатвердження на парафії п.о. Михайла Семенюка. 14.05 був призначений на парафію в с.Озеро Сарненського повіту, але вже сьогодні іде туди о.Віталій Бабич, бо там "український дух".

Підтримка цьому о.Бабичу забезпечена у воєводстві. Все ж таки почуття елементарної справедливості якось непокоїть серце за долю так поневіряного о. М.Семенюка."

В усіх листах о. Мартин Волков турбується за долю людей, долю України, нашої рідної церкви. І за свою любов до них мав щирий патріот ненависть і наругу польських націоналістів і московських шовіністів, які в спільній ненависті до українства поборували його, не гребуючи жодними методами. З другої половини 1935 року п.о. Мартин Волков був настоятелем ПочаєвоБогородного храму в м. Сарнах та благочинним округи, захисником українського православ"я  від московських попів і їх вірних місцевих яничар. Серед документів Держархіву зберігається лист до митрополита Діонісія, глави православної церкви в Польщі, від ворогів українського православ"я, російських білих шовіністів, що окопалися в Сарнах. Вони вимагали усунути о. М. Волкова, припинити українізацію Богослужень, власне вимагали й робили те, що нині роблять червоні проти української церкви. Як бачимо, РПЦ  має багатий досвід і велику спадщину в поборюванні українського православ"я.

Серед документів нашого архіву зберігається і прохання вірних РіздвоБогородичного храму в Бережниці до архієпископа Поліського й Пінського Олександра від 18.05.37 р. "Забрати з храму отця Якова Іщука, - писали вірні, - для добра віри і церкви православної, уклінно просимо Ваше Високопреосвященство призначення нам більш відповідного священика, котрий, стоячи на сторожі віри і церкви православної, умів би одночасно підтримати Віру у своїх прихожан, одночасно шануючі їх святощі релігійні й національні почуття і щоб "Пастир і стадо були єдно" (ф. 60, оп. 1, спр. 9, арк. 256-257).

Міщани Бережниці добре розуміли, що боротьба за українську церкву є боротьба за нашу національну духовність, нашу державність. На теренах Західної України після  17 вересня 1939 року встановлюється радянська влада, яку радо зустрічали в Бережниці . На східній околиці містечка була побудована велична арка,  багато мешканців на рукави одягли червоні пов’язки і банти. Біля арки відбулася урочиста церемонія зустрічі з радянськими військовими підрозділами. Через Бережницю проїхали в західному напрямку танкетки. Нове життя почало набирати обертів. У Бережниці відкрилась українська середня школа, що було великою радістю для всіх. Політична атмосфера того часу була напруженою, відчувалося , що в повітрі пахло грозою. Усі чекали наближення якоїсь катастрофи. Особливо ці настрої виразно відчувались у Бережниці, де з гарячковим поспіхом  будувався великий військовий аеродром « Нова Москва». Тут було зосереджено багато техніки,багато матеріальних і людських ресурсів. Одних чеченців  налічувалось багато тисяч. Вони, як раби били щебінь з гранітних брил. Поряд із бульдозерами різних типів переміщували грунт сила-силенна підвод  із людьми з багатьох навколишніх сіл. Усі посіви  на сотнях гектарів були знищені за невелику компенсацію. Робота не припинялась ні вдень, ні вночі.  Прямо на полі стояли  продовольчі палатки. У самій Бережниці було відкрито чимало їдалень, а для послуг начальства та інженерно- технічного корпусу був ресторан закритого типу. Усім була робота. Навіть учні школи заробляли гроші, в’яжучи з соломи мати для покриття бетонних плит, якими встеляли стартові доріжки для важких військових бомбардувальників. Ці мати змочували водою, а під ними твердів бетон. 22 червня 1941 року, приблизно опівдні прогриміли над « Новою Москвою» німецькі літаки, з яких застрочили кулеметні черги. Про вбитих не було чути. Однак цей велетенський людський потік швидко почав кудись зникати , розпадатись. До вечора всяка робота на будівництві  повністю припинилася. Незабаром через Бережницю на схід пройшли колони чеченців. Другого дня в центрі  будівельного майданчика горіла техніка, польові електростанції. У Бережниці теж горіли якісь склади ,лопались з   гуркотом азбестові труби.  У другій половині  дня із заходу  в’їхали дві машини з тяжко пораненими  солдатами. Бережничани несли молоко та інші пожитки, але згодом усе почало рухатись на схід. Пройшли останні машини, гребля в напрямку Сарн була підірвана в трьох місцях. Нарешті все кругом  затихло, ущухли пожежі, лише зрідка де-не-де проходили по містечку все ще збуджені люди. Через день у Бережницю вступили німці зі сторони Дубровиці.Це в основному були  велосипедисти і кілька мотоциклістів. Не було жодної офіційної зустрічі з новими « визволителями». А фото, яке засвідчувало « зустріч» німців бережничанами з хлібом і сіллю, опубліковане в Дубровиці, було фальшивкою КДБ. Почалась німецька окупація. Не повернулися з війни 81бережничанин. На їх честь споруджено стелу « Землякам від односельчан», на якій викарбувано прізвища загиблих.   А ті, що повернулися до рідного села з війни приступили до трудових буднів.  Потрібно було відроджувати зруйноване війною господарство. Господарство очолив ветеран війни  Червоний С. М.

В роки другої світової війни і частої зміни окупаційних режимів в боротьбі з ними віддало своє життя й майно багато жителів містечка. Нацисти злочинно винищили все єврейське населення Бережниці, а більшовики
свідомих українців. Серед воїнів УПА була молодь Бережниці, яка з честю і гідністю, не шкодуючи свого життя, боролася за незалежність України, за її волю.

Вічним сном у великій повстанській могилі біля с.Кураш спочивають вояки УПА, серед них бережани - Федір Мостюк, Мусій Юрчук.

В 1964 році в центрі села було відкрито пам’ятник Т. Г. Шевченку,автором  якого є Бриж Теодозія  Марківна. Гроші на пам’ятник зібрали активісти села, від концертів. Ініціатором був Антончик Антон Хомич.

alt

Віки пролітали над нашою землею, над Бережницею, приходили і гинули окупанти, а вона пережила депортацію, колективізацію, радіаціюці складові частини "соціалізму і комунізму", і вижила з вірою у воскресіння Матері-України, у кращу її долю.

alt

Як уже згадувалося вище, свого часу в Бережниці , як і загалом на Дубровиччині, жило чимало поляків. Величний римо – католицький костел тодішня влада висадила в повітря, а польське кладовище з роками занепало.

А між тим виявилося , у Польщі почасти й досі живуть нащадки похованих тут людей. Польська сторона зініціювала відвідини  Бережниці. Кладовище було впорядковане. 25 вересня 2005 року в Бережницю приїхали гості з Польщі, в кількості 60 чоловік.

Очолив делегацію мешканець польського міста Гольштина Ян Рудковський – засновник і президент Товариства дружби Волині й Полісся, яке існує вже багато років. У складі делегації зокрема: віце-  консул Республіки Польща в Україні(Львів) Анджей Дрозд, член згаданого Товариства Йозеф Залевський ( польське місто Нідзиц), настоятелі парафій Св. Володимира   Великого ( Українська Греко- Католицька церква) й Преображення  Господнього ( Римо-Католицька церква) із Сарн відповідно о. Анджей Вальчук, а також члени Герцогства польського ( це польський скаутський рух у нашій державі). Було також чимало представників засобів масової інформації.

Гостей зустріли хлібом-сіллю. На впорядкованому кладовищі урочисто відкрито пам’ятний знак – вертикальну чорну мармурову плиту,  вшановано пам’ять упокоєних у цій землі людей, священики відправили заупокійний молебень. Усі  гості побували в церкві, склали молитву. А потім відвідали місце, де колись стояв костел. Місцевий житель, Борис Стельмах, будучи православним, встановив на цьому місці металевого хреста. Гості щиро дякували за це. Вони поклали тут квіти, помолилися.

alt

alt

alt

У 2009 році в Бережниці святкували 100 років місцевому храму Різдва Пресвятої Богородиці.

altalt

З нагоди цієї знаменної події зійшлися й з’їхалися до святого храму його численні прихожани, бо багато років церква несла Боже вчення. Ніколи  її двері не були  зачиненими для спраглих за Божим словом. Тут воно звучало навіть в тяжкі роки лихоліть й темного безвір’я. Довгий час саме церква залишалася в Бережниці осередком суспільного та культурного розвитку.

alt

У ювілейний день пошану храмові віддало числене духовенство на чолі із владикою Сарненським та Поліським Анатолієм. Не оминули таку поважну у віці  й вірі церкву й мирські очільники. Привітали місцевих прихожан  голови районної ради Микола  Новик та райдержадміністрації Леонід Стрибулевич. Сергій Кошин – народний депутат України , подарував храму бурштинову ікону  із зображенням Пресвятої Богородиці.

10 жовтя 2010 року о 13 годині в Бережниці відбулося відкриття скульптури Розп’яття Ісуса Хреста, виготовлене Теодозією Марківною Бриж – заслуженим скульптором України, уродженкою Бережниці. Проект Євгена Безніска. Майстер Степан Янів, с.Домні, Львівської обл.

alt

На відкриття приїхав чоловік Теодозії Марківни – Євген Безніско, заслужений художник України, лауреат Шевченківської премії, син – Ярема також художник, мер міста Богуслава – Ігор Никоненко. Спонсори, меценати, митці, гості  з Києва, Рівного, Березного.

У серпні 2012 року в Бережницю  приїхала Евелін Фабрікант, жителька Америки, на батьківщину свого дідуся, щоб обговорити з сільським головою місце для будівництва Меморіалу пам’яті страченим євреям під час війни.

Громада села, після обговорення , підтримала пропозицію  й вирішила, що він має розміститись на одному з колишніх єврейських кладовищ.  Їх територію показала  місцева жителька.

alt

«У чому винні євреї?» - запитує крізь сльози жінка. У Бережниці Дубровицького району цим людям колись належали оселі, лавки,   земля. Тут не залишилося жодного єврея, як і синагоги та ще 4 єврейських молитовних будинків, які були у 1885 році. Їхні нащадки не робили спроб і ніколи не вимагатимуть повернення втраченого майна.  У 1897 році в Бережниці проживало до 2 тис. 964 осіб. З них 775 – православної віри, а 2 тис. 160 – іудейської. Зруйновані часом мацеви ( єврейський надгробок у формі вертикальної кам’яної плити, інколи металевої чи дерев’яної, з написами івритом та символічними рельєфами, що встановлюється на могилі для увічнення пам’яті померлого). Ніби євреї ніколи  не існували.  Але ж вони були. Про це навіть свідчить частинка Тори ( Старого Завіту, Біблії), що зберігається в шкільному музеї Теодозії Бриж.

alt

Люди, які живуть в Америці, знають що їхніх предків убили, хочуть покласти  на могилу камінь і помолитись.
Евелін дуже сподівається, що незабаром з Америки, Європи й багатьох куточків світу їхатимуть  нащадки  загиблих на бережницьку  землю, що благодатно живитиме корені їхнього роду.

 

Дослідження Володимира Рожка

Під час вивчення геологічної будови і формування рельєфу околиць с. Бережниця в урочищах  «Страшний рів» і «Жовтий яр»  вивчалась причина їх формування. В цих урочищах були зібрання колекції гірських порід:  гравію, валунів різноманітної форми, які виявились археологічними знахідками кам’яної доби.

Особливістю рельєфу є вплив насування льодовика, який залишив свій слід  між Бережницею і Куражем у вигляді кінцево-маренної  гряди,  складеної з наносів піску, гравію, гальки і валунів.

Краєзнавцем Антончиком Антоном Хомичем було  знайдено багато різних знахідок.

Більшість із них це:  серпи, вістря списів, сокири-тесла, виготовлені із кременю. Це свідчить про те, що західна Волинь  -  це територія багата на поклади високоякісного кременю.

Всі ці знахідки були впорядковані, що дізнатися про знайденні речі більш детально і науково, було вирішено надіслати їх для аналізу до  Інституту українознавства ім. Івана Крип’якевича Національної академії   наук України   у відділ археології міста  Львів.

Ці археологічні матеріали виявилися дуже цікавими,  і ми багато чого дізналися про знайдені речі та історію свого краю.

Знахідки можна поділити на такі групи:    
                         1. крем’яні серпи;
                         2. крем’яний наконечник списа;
                         3. крем’яні сокири- тесла;
                        4. крем’яна пластина;
                        5. кам’яні бойові сокири;
                        6. фрагмент кераміки.

Вони належать до різних , хоча й суміжних епох. Оскільки більшість знахідок ( серпи , вістря списа, сокири – тесла )  виготовлені з кременю ,  варто згадати  , що Західна Волинь -  це територія , багата на поклади високоякісного кременю із літологічного горизонту турону .  Крем’яна сировина , добута тут , має чудові петрофізичні властивості  і відноситься  до найкращих ґатунків у Центральній і Східній Європі. Про це було відомо вже нашим далеким пращурам , які і цінили, добували  , обробляли і    , очевидно ,торгували  славним волинським кременем.

Серпи ( рис. 1 : 1,2 ), два серпи належать до так званого «волинського» типу цих прадавніх жниварських знарядь , який виник ще у ранньому періоді доби бронзи . Точніше , -  це сенгментноподібний тип серпів, оброблених у двоплощинній техніці леза  їх загострені  середньо зубчастою ретушшю, яка досить дієва під час  жниварських та ріжучих операцій, Ці серпи  є готовими виробами  із чіткими слідами вжитку, про що свідчить  дзеркальний полиск / за полірування стеблами рослин, які зрізались/    майже  всієї їх площини з двох боків та підправлення  відгострення робочої частини леза .  Робочі  краї серпів легко увігнуті.    Кріпилися  серпи у кістяне або дерев’яне руків’я.

Описаний тип серпів може датуватися кінцем    доби бронзи  / початком  ранньо залізної доби   (ХІІ – УІ ст.  до року Р.Х.   )  і  зустрічається в культурах  бронзового періоду ( тщінецький,  комарівський,  Ноа)  та  у «волинських» культурах  передськітського часу, наприклад,  «могилянської»   групи.

Виробництво серпів,  безперечно, було місцевим.   На Рівненщині досліджені стародавні спеціалізовані майстерні ранньозалізного віку, де виготовляли  крем’яні серпи / в околицях сіл  Боцянівка, Заруддя,  Костяниць,  Листвин/.  Також на Рівненщині в селі  Зелений Гай /колишній Хомутів/  нещодавно виявлено  унікальний скарб,   що складався  із кількох десятків серпів.

Так само,  очевидно,   місцеве походження має і наконечник списа /рис.2:1/,  але датується він дещо раднішим часом  / першою половиною доби бронзи/.   Такі вістря є характерні для стріживської  /стжижовської / культури, пам’ятки якої поширені власне на Волині /кінець ІІІ – перша половина ІІ  тис. до Різдва Христового/. ДО цієї  ж  епохи і культури можемо віднести крем’яні сокири-тесла /рис. 3: 1,2; рис. 4:1/.   Вони мають виразні сліди  вживання – робочі частини сокир – леза є заполірованими, помітні скісні насічки.

Цікавими є кам’яні сокири / рис. 5:1,2/.  Це уже не просто господарське знаряддя, а зброя, символ влади, належності до вищої касти  воїнів та керівників,  роду чи племені. Це ж також була і зброя богів у багатьох давніх релігіях. Скоріше всього,  ці кам’яні сокири можуть датуватися, так як і описані попередньо знахідки початком  - середини доби бронзи, вони властиві для багатьох  культур шнурової кераміки.  Але і дещо пізніший час  - у періоди середньої бронзи /комарівська, тщинецька  к-ри/ також зустрічаються кам’яні свердла-сокири.

Не виключено, що талi сокири мали функцію  оберега, повного сакрального символу і могли передаватися iз поколiння в поколiння. В українськiй етнографії описанi знахарськi способи лiкування водою, пролитою через отвiр такої, як називали люди «громової» сокири.  На одній із сокир /рис5:2/  є  кiлька насiчок на обусi та поряд із отвором, але про їх походження та призначення щосъ сказати важко.

Крем’яна ножеподiбна пластинка /рис.2:2/ може датуватися на початок та першу пол. доби бронзи /к—ра шнурової кераміки/.

Уламок  лiпної вільноручної кераміки - частини бочка бiля вiнця  /рис.4:2/ , є не дуже виразним для чiткого датування, скорiше всъого це може бути пiзньобронзова доба / тщинецька або комарівська  культури/.
Шкода, що точно невiдомо, звiдки походить кожна знахiдка. В археологiчнiй лiтсратурi вiдома пам’ятка /поселення доби пiзньої мiді - бронзи городоцько—здовбицької культури,  яке розташоване на пiдвищенi першої надзаплавної тераси лiвого берега р.Горинь, на територii колишньої ферми. Без сумніву, на території Бережниці та околиць є ще археологічні пам’ятки науці невідомі.

Цiкавим видається колекцiя такiх знахiдок:   наконечників списа, бойові кам’янi сокири , сокири—тесла, ножеподiбна пластина. Такi речi, якi належать до кола культур шнурової керамiки, часто знаходяться у
її курганних та безкурганних похованнях. Не виключено, що поблизу є
могильник доби ранньої бронзи і звiдти, iз зруйнованого поховання походять згадані речі.   

Ці кам’яні знаряддя праці свідчать про те, що територія, на якій знаходиться с. Бережниця була заселена  ще  у  добу ранньої бронзи.

Полісся.  Наш край.  Земля, що наділена могутнім   природничо-ресурсним потенціалом.

Полісся. Погорина.  Наш  край, земля, що вічно шанує предків, дбайливо оберігає минувшину  і трепетно заглядає у завтрашній день,  сповнений новизни, неспокою і наснаги.

altalt

altalt

alt

altalt

Бережниця 2012 року. 280 дворів, 600 жителів. У селі працює: сільська рада, ЗОШ І – ІІІ ступенів, дитячий садок « Веселка», будинок культури, публічно- шкільна бібліотека, лікарська амбулаторія  ЗПСМ, аптека, лісництво,ветеринарна дільнича лікарня, ветеринарна аптека, СВК ім. Шевченка, торгова мережа: продмаг ДП « Шанс», кафе комбінату громадського харчування « Мрія», продуктовий магазин і промисловий магазин підприємця Дячка О. І.,відділення зв’язку, Православна Церква Різдва Пресвятої Богородиці. Село віднесено   до    третьої    зони згідно ЗУ « Про статус і соціальний захист населення від наслідків аварії на ЧАЕС».  Проживає один   учасник бойових дій в Афганістані – Ольховик  Микола Павлович. За останні роки смертність переважає народжуваність. Через село пролягає автодорога республіканського значення.

Наявність природних ресурсів: пісок,  глина.

 

Коментарі  

 
0 #3617 Candytqt 01.08.2021 22:46
book about the chess of love ", created by
Цитувати
 
 
0 #3616 Mojavejni 01.08.2021 22:45
monuments related to deep
Цитувати
 
 
0 #3615 Sprinkleroij 01.08.2021 16:12
drafts of literary works
Цитувати
 
 
0 #3614 Flashpaqwvu 01.08.2021 16:00
and was erased, and on cleaned
Цитувати
 
 
0 #3613 Advokatv8140 01.08.2021 15:58
Проиграли деньги в казино?
Мы поможем их вернуть! Обращайтесь.

https://is.gd/wmv6Fr
Цитувати
 
 
0 #3612 Vitamixelv 01.08.2021 14:54
Of his works, he is especially famous
Цитувати
 
 
0 #3611 Professionalqbu 01.08.2021 14:36
Since the era of Charlemagne
Цитувати
 
 
0 #3610 Flukexnp 01.08.2021 14:35
books in ancient times was papyrus
Цитувати
 
 
0 #3609 Squierkol 01.08.2021 09:25
written on the parchment was scratched out
Цитувати
 
 
0 #3608 Telecasterrag 01.08.2021 08:40
XVII century was Nicholas Jarry .
Цитувати
 
 
0 #3607 Infraredjsp 01.08.2021 08:23
drafts of literary works
Цитувати
 
 
0 #3606 Securityeli 01.08.2021 08:01
book about the chess of love ", created by
Цитувати
 
 
0 #3605 Weaponmnw 01.08.2021 06:22
... As a rule, the manuscript is called
Цитувати
 
 
0 #3604 Portablexci 01.08.2021 04:14
Manuscript is a collective name for texts
Цитувати
 
 
0 #3603 Fenderwog 01.08.2021 04:07
Libraries of the Carolingian era). IN
Цитувати
 
 
0 #3602 Sightbqr 01.08.2021 03:53
multiplies (see also article
Цитувати
 
 
0 #3601 Edelbrockced 01.08.2021 03:46
consists of the book itself
Цитувати
 
 
0 #3600 Visionadt 01.08.2021 03:43
number of surviving European
Цитувати
 
 
0 #3599 Sprinkleryjy 01.08.2021 01:47
secular brotherhoods of scribes.
Цитувати
 
 
0 #3598 Nespressoheg 01.08.2021 01:28
monuments related to deep
Цитувати
 
 
0 #3597 Businesscpx 01.08.2021 01:27
books in ancient times was papyrus
Цитувати
 
 
0 #3596 Dysongbx 01.08.2021 00:22
manuscripts attributed to Robins
Цитувати
 
 
0 #3595 Amazonnnhah 01.08.2021 00:10
manuscripts attributed to Robins
Цитувати
 
 
0 #3594 Glasscsz 31.07.2021 23:39
from lat. manus - "hand" and scribo - "I write") ]
Цитувати
 
 
0 #3593 Businessphs 31.07.2021 23:07
manuscripts underwent in the Middle
Цитувати
 
 
0 #3592 Fingerboardqib 31.07.2021 22:50
which is carried out by the printing
Цитувати
 
 
0 #3591 Seriesprk 31.07.2021 22:45
handwritten books were made,
Цитувати
 
 
0 #3590 Artisanjaw 31.07.2021 22:27
from a printed book, reproduction
Цитувати
 
 
0 #3589 Feedernxe 31.07.2021 21:26
Middle Ages as in Western
Цитувати
 
 
0 #3588 Flexiblexjl 31.07.2021 19:39
handwritten books were made,
Цитувати
 
 
0 #3587 Carpetrxs 31.07.2021 18:53
monuments related to deep
Цитувати
 
 
0 #3586 Flashpaqyka 31.07.2021 17:22
consists of the book itself
Цитувати
 
 
0 #3585 Fingerboardqfg 31.07.2021 16:08
manuscripts underwent in the Middle
Цитувати
 
 
0 #3584 CHIRPvxq 31.07.2021 15:04
Of his works, he is especially famous
Цитувати
 
 
0 #3583 KitchenAiddzg 31.07.2021 13:54
Europe, and in Ancient Russia
Цитувати
 
 
0 #3582 Scannerbad 31.07.2021 10:33
only a few survived.
Цитувати
 
 
0 #3581 Stanmorevte 31.07.2021 10:23
bride, Julie d'Angenne.
Цитувати
 
 
0 #3580 Squierahf 31.07.2021 10:12
Middle Ages as in Western
Цитувати
 
 
0 #3579 Fingerboardjia 31.07.2021 10:01
Libraries of the Carolingian era). IN
Цитувати
 
 
0 #3578 Weaponekz 31.07.2021 09:38
Preserved about 300 thousand.
Цитувати
 
 
0 #3577 Edelbrockalo 31.07.2021 08:27
way. Handwritten book
Цитувати
 
 
0 #3576 WILDKATepr 31.07.2021 07:53
By the end of the 15th century, 35
Цитувати
 
 
0 #3575 Rubberahr 31.07.2021 06:58
manuscripts underwent in the Middle
Цитувати
 
 
0 #3574 Sunbursttpe 31.07.2021 04:26
Many calligraphers have acquired
Цитувати
 
 
0 #3573 Airbladeher 31.07.2021 03:40
the best poets of his era and
Цитувати
 
 
0 #3572 nkonechkina 31.07.2021 02:22
Очистка деталей и форсунок ультразвуком Химия для ультразвуковой очистки. Как очистить детали и форсунки Химия для промывки форсунок
Все для тестирования и очистки деталей

uzo.matrixplus.ru

Купить жидкости для тестирования инжектора
Промывка инжектора
Химия для ультразвуковой очистки
Химия для профессионально й очистки
Химия для ультразвуковой очистки форсунок
Современные технолологии очистки деталей и инжектора, Промывка инжектора

uzo.matrixplus.ru

Купить калибровочные жидкости для тестирования инжектора
Промывка инжектора и форсунок
Химия для ультразвуковой очистки
Химия для профессионально й очистки форсунок
Химия для ультразвуковой очистки дизельных и бензиновых форсунок
Цитувати
 
 
0 #3571 Universaleon 30.07.2021 23:27
from lat. manus - "hand" and scribo - "I write") ]
Цитувати
 
 
0 #3570 Furriontpq 30.07.2021 22:13
ancient and medieval Latin,
Цитувати
 
 
0 #3569 Batteriesoyx 30.07.2021 21:57
only a few survived.
Цитувати
 
 
0 #3568 Holographicnyc 30.07.2021 21:45
"Julia's Garland" (fr. Guirlande de Julie)
Цитувати
 
 
0 #3567 Dysondjs 30.07.2021 21:29
From many manuscripts of Antiquity
Цитувати
 
 
0 #3566 Irrigationyys 30.07.2021 21:22
Since the era of Charlemagne
Цитувати
 
 
0 #3565 Furrionfcx 30.07.2021 21:12
for Countess Louise of Savoy
Цитувати
 
 
0 #3564 Humminbirdase 30.07.2021 20:35
or their samples written
Цитувати
 
 
0 #3563 KitchenAidhrm 30.07.2021 20:32
Duke de Montosier
Цитувати
 
 
0 #3562 Minelabeln 30.07.2021 20:07
which is carried out by the printing
Цитувати
 
 
0 #3561 Yamahazwt 30.07.2021 19:27
or their samples written
Цитувати
 
 
0 #3560 WILDKATffs 30.07.2021 19:24
among them acquired "Moral
Цитувати
 
 
0 #3559 Foamyhj 30.07.2021 19:00
By the end of the 15th century, 35
Цитувати
 
 
0 #3558 Businesspio 30.07.2021 18:28
elements (case, binding).
Цитувати
 
 
0 #3557 Rachiotzb 30.07.2021 15:31
mostly in monasteries.
Цитувати
 
 
0 #3556 Sprinklervdy 30.07.2021 15:28
Libraries of the Carolingian era). IN
Цитувати
 
 
0 #3555 Dormanhva 30.07.2021 14:32
text carrier and protective
Цитувати
 
 
0 #3554 Ontow 30.07.2021 05:19
https://hollyclub.com.ua/
Цитувати
 
 
0 #3553 Edelbrockjgn 29.07.2021 22:28
Manuscript is a collective name for texts
Цитувати
 
 
0 #3552 Clamcaseewj 29.07.2021 21:55
consists of the book itself
Цитувати
 
 
0 #3551 Sunburstzxo 29.07.2021 18:44
books in ancient times was papyrus
Цитувати
 
 
0 #3550 Garminzwwf 29.07.2021 17:38
number of surviving European
Цитувати
 
 
0 #3549 Scannerkuj 29.07.2021 17:22
works of art.
Цитувати
 
 
0 #3548 Malinkazila 29.07.2021 17:05
Error 523 origin is unreachable
Цитувати
 
 
0 #3547 Bochult 29.07.2021 15:56
https://www.rospromtest.ru/
Цитувати
 
 
0 #3546 Amazonnnqss 29.07.2021 15:37
Middle Ages as in Western
Цитувати
 
 
0 #3545 Arnottafd 29.07.2021 15:19
XVII century was Nicholas Jarry .
Цитувати
 
 
0 #3544 CameronTub 29.07.2021 12:08
Если Вам интересно увеличение трафика и продаж на Вашем сайте - дочитайте до конца.

Размещу естественным путем (то есть вручную) на общетематически х, 60 Украинских форумах уникальные сообщения (посты) с ключём и ссылкой на Ваш сайт. Размером от 200 знаков.
Даю 30 дней гарантии. Если в течение этого времени будет удалена какая либо ссылка, я её заменю.
Ссылки будут размещаться на проверенных форумах в наиболее подходящих разделах общетематически х форумов.

Что дает такое размещение?
- Рост позиций вашего сайта в Google по ключевому слову.
- Вычные ссылки
- Дополнительные тематические источники трафика
- Разбавление ссылочной массы

Заказав тариф "БИЗНЕС", Вы уже через месяц увидете результат.
Это может быть как повышения трафика, повышение позиций Вашего сайта в Google, увелечение продаж и так далее.

Заказать и ознакомиться с тарифами Вы сможете перейдя по ссылке: http://gg.gg/UKR_links
Цитувати
 
 
0 #3543 WILDKATsvx 29.07.2021 11:38
bride, Julie d'Angenne.
Цитувати
 
 
0 #3542 Stanmorercy 29.07.2021 11:06
Preserved about 300 thousand.
Цитувати
 
 
0 #3541 Portablekmi 29.07.2021 10:23
Manuscript is a collective name for texts
Цитувати
 
 
0 #3540 NikiasPet 29.07.2021 03:38
Как оформить участок земли под фермерское хозяйство - видео советы бесплатно: https://dom.man-das.ru/watch.php?vid=c866a6ad0
Цитувати
 
 
0 #3539 Minelabpcf 29.07.2021 01:02
Of his works, he is especially famous
Цитувати
 
 
0 #3538 Telecasterlgq 28.07.2021 22:36
manuscripts significantly
Цитувати
 
 
0 #3537 Aliskazila 28.07.2021 20:42
Error 523 origin is unreachable
Цитувати
 
 
0 #3536 BlackVueuaj 28.07.2021 19:31
monuments related to deep
Цитувати
 
 
0 #3535 Generationspz 28.07.2021 18:58
number of surviving European
Цитувати
 
 
0 #3534 Haywardtfw 28.07.2021 18:50
number of surviving European
Цитувати
 
 
0 #3533 Speakerosn 28.07.2021 17:55
written on the parchment was scratched out
Цитувати
 
 
0 #3532 Batteriesizv 28.07.2021 17:37
antiquities. These are the Egyptian papyri
Цитувати
 
 
0 #3531 Antonioncg 28.07.2021 17:25
Привет господа
тонировка окон цена

Where is moderator??
It is about advertisement on your website.
Regards.
Цитувати
 
 
0 #3530 Marshallliy 28.07.2021 16:50
consists of the book itself
Цитувати
 
 
0 #3529 EOTechvee 28.07.2021 16:36
and was erased, and on cleaned
Цитувати
 
 
0 #3528 Batteriesfkr 28.07.2021 16:34
among them acquired "Moral
Цитувати
 
 
0 #3527 Marshallzgi 28.07.2021 16:10
from lat. manus - "hand" and scribo - "I write") [1]
Цитувати
 
 
0 #3526 Rubbernmj 28.07.2021 15:31
, text and illustrations to which
Цитувати
 
 
0 #3525 Documenteub 28.07.2021 12:43
Testaru. Best known
Цитувати
 
 
0 #3524 Sightbqw 28.07.2021 09:56
or their samples written
Цитувати
 
 
0 #3523 Humminbirdsfy 28.07.2021 07:47
consists of the book itself
Цитувати
 
 
0 #3522 Minelabahx 28.07.2021 07:29
so expensive material
Цитувати
 
 
0 #3521 Mojavewdx 28.07.2021 06:27
the best poets of his era and
Цитувати
 
 
0 #3520 Focusmnl 27.07.2021 23:13
book about the chess of love ", created by
Цитувати
 
 
0 #3519 Sanderlbw 27.07.2021 22:39
collection of poems composed
Цитувати
 
 
0 #3518 Infraredvnh 27.07.2021 19:21
the best poets of his era and
Цитувати
 
 
0 #3517 Documenthop 27.07.2021 18:26
reproduced by hand, in contrast
Цитувати
 
 
0 #3516 Seriespmw 27.07.2021 18:14
By the end of the 15th century, 35
Цитувати
 
 
0 #3515 Vintagevqa 27.07.2021 14:58
book about the chess of love ", created by
Цитувати
 
 
0 #3514 KitchenAidfai 27.07.2021 14:39
so expensive material
Цитувати
 
 
0 #3513 Interfacedup 27.07.2021 13:45
and 12 thousand Georgian manuscripts
Цитувати
 
 
0 #3512 игровые бесплатно 27.07.2021 10:59
Игровые автоматы казино. Важно понимать, какие
бывают автоматы, на чем стоит основывать свой выбор и какой игры придерживаться.
Цитувати
 
 
0 #3511 Vintagekpl 27.07.2021 09:51
manuscripts significantly
Цитувати
 
 
0 #3510 Cutterkyh 27.07.2021 07:39
scroll. Go to Code Form
Цитувати
 
 
0 #3509 Sanderwkt 27.07.2021 05:40
only a few survived.
Цитувати
 
 
0 #3508 Independentwsd 27.07.2021 05:37
The most common form
Цитувати
 
 
0 #3507 Fenderxus 27.07.2021 04:19
ancient and medieval Latin,
Цитувати
 
 
0 #3506 Fingerboardbja 27.07.2021 04:07
which is carried out by the printing
Цитувати
 
 
0 #3505 SlotoKing 27.07.2021 04:01
СлотоКинг Казино SlotoKing Casino официальный сайт играть онлайн
Цитувати
 
 
0 #3504 Furrionumo 27.07.2021 02:37
among them acquired "Moral
Цитувати
 
 
0 #3503 Beaconcjj 27.07.2021 02:35
A handwritten book is a book
Цитувати
 
 
0 #3502 Leupoldhnn 27.07.2021 01:29
consists of the book itself
Цитувати
 
 
0 #3501 Bluetoothwch 26.07.2021 23:20
way. Handwritten book
Цитувати
 
 
0 #3500 Businessdiq 26.07.2021 17:00
XVII century was Nicholas Jarry .
Цитувати
 
 
0 #3499 Artisanbif 26.07.2021 09:41
among them acquired "Moral
Цитувати
 
 
0 #3498 Amazonnnqul 26.07.2021 08:34
from a printed book, reproduction
Цитувати
 
 
0 #3497 Milwaukeeits 26.07.2021 07:55
handwritten books were made,
Цитувати
 
 
0 #3496 Epiphonelma 26.07.2021 06:11
for Countess Louise of Savoy
Цитувати
 
 
0 #3495 Seriesjuj 26.07.2021 02:52
55 thousand Greek, 30 thousand Armenian
Цитувати
 
 
0 #3494 Fingerboardqme 25.07.2021 19:10
way. Handwritten book
Цитувати
 
 
0 #3493 Independentkgk 25.07.2021 09:45
monuments related to deep
Цитувати
 
 
0 #3492 Batteryfqw 25.07.2021 09:24
written on the parchment was scratched out
Цитувати
 
 
0 #3491 Milwaukeebef 25.07.2021 08:33
From many manuscripts of Antiquity
Цитувати
 
 
0 #3490 Glassbed 25.07.2021 06:30
collection of poems composed
Цитувати
 
 
0 #3489 Avalanchejmn 25.07.2021 04:45
which is carried out by the printing
Цитувати
 
 
0 #3488 Rachiocht 25.07.2021 02:34
Middle Ages as in Western
Цитувати
 
 
0 #3487 Blenderueh 25.07.2021 00:37
One of the most skilled calligraphers
Цитувати
 
 
0 #3486 Superchipsweh 24.07.2021 13:18
(palimpsests). In the XIII-XV centuries in
Цитувати
 
 
0 #3485 Ascentoen 24.07.2021 10:56
55 thousand Greek, 30 thousand Armenian
Цитувати
 
 
0 #3484 Empift 24.07.2021 10:08
https://bukinist.spb.ru/
Цитувати
 
 
0 #3483 Airbladecri 24.07.2021 04:53
only a few survived.
Цитувати
 
 
0 #3482 Professionalgyq 24.07.2021 02:14
then only a few have reached us
Цитувати
 
 
0 #3481 Arnottbuv 24.07.2021 00:11
and was erased, and on cleaned
Цитувати
 
 
0 #3480 Professionalxhz 23.07.2021 22:40
term manuscript (late lat.manuscriptum,
Цитувати
 
 
0 #3479 Leupoldzjx 23.07.2021 21:28
manuscripts significantly
Цитувати
 
 
0 #3478 Haywardgoe 23.07.2021 20:59
from a printed book, reproduction
Цитувати
 
 
0 #3477 Airbladezgs 23.07.2021 18:03
works of art.
Цитувати
 
 
0 #3476 Candysng 23.07.2021 16:13
manuscripts attributed to Robins
Цитувати
 
 
0 #3475 iAquaLinkmbq 23.07.2021 16:00
text carrier and protective
Цитувати
 
 
0 #3474 EricaDrusy 23.07.2021 05:46
חדרים לפי שעה בנתניה

צימרים בצפון לפי שעה
Цитувати
 
 
0 #3473 Seriesjtc 22.07.2021 20:50
manuscripts attributed to Robins
Цитувати
 
 
0 #3472 Holographicaww 22.07.2021 15:19
bride, Julie d'Angenne.
Цитувати
 
 
0 #3471 KitchenAidepa 22.07.2021 14:52
Libraries of the Carolingian era). IN
Цитувати
 
 
0 #3470 Nespressouog 22.07.2021 14:45
and was erased, and on cleaned
Цитувати
 
 
0 #3469 Clamcasesaq 22.07.2021 10:18
collection of poems composed
Цитувати
 
 
0 #3468 Mojavembp 22.07.2021 09:08
Middle Ages as in Western
Цитувати
 
 
0 #3467 Batteriesqwr 22.07.2021 08:30
ancient and medieval Latin,
Цитувати
 
 
0 #3466 Vortexpwr 22.07.2021 07:38
number of surviving European
Цитувати
 
 
0 #3465 Keypadaisf 22.07.2021 07:06
written on the parchment was scratched out
Цитувати
 
 
0 #3464 Scannercjs 22.07.2021 06:19
secular brotherhoods of scribes.
Цитувати
 
 
0 #3463 KitchenAidusf 22.07.2021 05:28
Since manuscripts are subject to deterioration
Цитувати
 
 
0 #3462 Dormanagi 21.07.2021 22:07
secular brotherhoods of scribes.
Цитувати
 
 
0 #3461 Boschdlj 21.07.2021 16:30
from a printed book, reproduction
Цитувати
 
 
0 #3460 Ascentvrx 21.07.2021 15:28
and 12 thousand Georgian manuscripts
Цитувати
 
 
0 #3459 Zodiacxqb 21.07.2021 14:35
European glory, and even after
Цитувати
 
 
0 #3458 Fortressvrp 21.07.2021 14:34
monuments related to deep
Цитувати
 
 
0 #3457 Feederskr 21.07.2021 14:26
XVII century was Nicholas Jarry .
Цитувати
 
 
0 #3456 Sprinkleraga 21.07.2021 14:02
multiplies (see also article
Цитувати
 
 
0 #3455 Vitamixajp 21.07.2021 13:29
manuscripts significantly
Цитувати
 
 
0 #3454 Rigidcok 21.07.2021 11:43
XVII century was Nicholas Jarry .
Цитувати
 
 
0 #3453 Weaponyzu 21.07.2021 11:37
so expensive material
Цитувати
 
 
0 #3452 Furrionvcr 21.07.2021 10:37
Since the era of Charlemagne
Цитувати
 
 
0 #3451 Extractionavd 21.07.2021 10:36
from lat. manus - "hand" and scribo - "I write") ]
Цитувати
 
 
0 #3450 CHIRPnzx 21.07.2021 10:11
Manuscript is a collective name for texts
Цитувати
 
 
0 #3449 Universalsae 21.07.2021 09:48
handwritten books were made,
Цитувати
 
 
0 #3448 Weaponbua 21.07.2021 09:16
then only a few have reached us
Цитувати
 
 
0 #3447 Scannerreu 21.07.2021 06:22
text carrier and protective
Цитувати
 
 
0 #3446 Keypadarkg 21.07.2021 04:36
multiplies (see also article
Цитувати
 
 
0 #3445 Fortressxjh 21.07.2021 02:51
Century to a kind of destruction:
Цитувати
 
 
0 #3444 Jamesknilk 21.07.2021 00:57
best work obtained. i am really completely satisfied with my qualities and also will be utilizing my project once again in future. It was done in a great means, My educates appreciated it. He suches as the method which it was done. very good essay as well ashttps://examinationstud entportal.com/]College Courses Needed For Nursing wonderful, solid creating thank you men for aiding me
Цитувати
 
 
0 #3443 Edelbrockyop 20.07.2021 22:33
manuscripts significantly
Цитувати
 
 
0 #3442 Blenderfqt 20.07.2021 21:59
, text and illustrations to which
Цитувати
 
 
0 #3441 Irrigationtde 20.07.2021 21:58
Middle Ages as in Western
Цитувати
 
 
0 #3440 Infraredwrl 20.07.2021 20:41
Since the era of Charlemagne
Цитувати
 
 
0 #3439 Linksysagr 20.07.2021 20:22
ancient and medieval Latin,
Цитувати
 
 
0 #3438 Furrionvrx 20.07.2021 16:40
drafts of literary works
Цитувати
 
 
0 #3437 Juicerxye 20.07.2021 15:33
the spread of parchment.
Цитувати
 
 
0 #3436 Superchipsnla 20.07.2021 12:14
Duke de Montosier
Цитувати
 
 
0 #3435 skerve 20.07.2021 06:46
https://lesstroyproyekt.ru/
Цитувати
 
 
0 #3434 WILDKATcqx 20.07.2021 04:23
the spread of parchment.
Цитувати
 
 
0 #3433 Humminbirdzoe 20.07.2021 03:55
Manuscript is a collective name for texts
Цитувати
 
 
0 #3432 Interfacewjl 20.07.2021 02:10
By the end of the 15th century, 35
Цитувати
 
 
0 #3431 Dormanerq 20.07.2021 00:47
consists of the book itself
Цитувати
 
 
0 #3430 Irrigationzap 20.07.2021 00:26
collection of poems composed
Цитувати
 
 
0 #3429 BlackVueejx 19.07.2021 21:52
multiplies (see also article
Цитувати
 
 
0 #3428 Speakerdpo 19.07.2021 21:38
scroll. Go to Code Form
Цитувати
 
 
0 #3427 Dormandtl 19.07.2021 20:45
books in ancient times was papyrus
Цитувати
 
 
0 #3426 Haywardmil 19.07.2021 20:40
A handwritten book is a book
Цитувати
 
 
0 #3425 Securityfat 19.07.2021 18:49
inventions of typography
Цитувати
 
 
0 #3424 Leupoldgqy 19.07.2021 17:51
books in ancient times was papyrus
Цитувати
 
 
0 #3423 Vitamixkoa 19.07.2021 12:58
consists of the book itself
Цитувати
 
 
0 #3422 Flukesur 19.07.2021 12:49
handwritten by the author.
Цитувати
 
 
0 #3421 Artisandbh 19.07.2021 12:45
The most common form
Цитувати
 
 
0 #3420 Businessbgs 19.07.2021 12:34
manuscripts significantly
Цитувати
 
 
0 #3419 Speakermfj 19.07.2021 11:50
handwritten books were made,
Цитувати
 
 
0 #3418 Vitamixsnj 19.07.2021 09:52
manuscripts held onto
Цитувати
 
 
0 #3417 Wirelesslxj 19.07.2021 09:14
reproduced by hand, in contrast
Цитувати
 
 
0 #3416 Artisanzje 19.07.2021 07:59
elements (case, binding).
Цитувати
 
 
0 #3415 Blenderomg 19.07.2021 04:20
At the same time, many antique
Цитувати
 
 
0 #3414 Pouringprl 19.07.2021 03:24
among them acquired "Moral
Цитувати
 
 
0 #3413 Keypadaxso 19.07.2021 02:51
text carrier and protective
Цитувати
 
 
0 #3412 Artisanrqc 18.07.2021 16:37
ancient and medieval Latin,
Цитувати
 
 
0 #3411 Interfaceijt 18.07.2021 02:41
Western Europe also formed
Цитувати
 
 
0 #3410 Larrylat 18.07.2021 02:19
I will immediately snatch your rss feed as I can't to find your email subscription link or e-newsletter service. Do you have any? Please permit me recognize in order that I could subscribe. Thanks.
Цитувати
 
 
0 #3409 Sunburstprq 18.07.2021 01:53
scroll. Go to Code Form
Цитувати
 
 
0 #3408 Scannernhs 18.07.2021 00:00
book about the chess of love ", created by
Цитувати
 
 
0 #3407 Furrionegr 17.07.2021 17:47
antiquities. These are the Egyptian papyri
Цитувати
 
 
0 #3406 Beaterwlf 17.07.2021 15:41
bride, Julie d'Angenne.
Цитувати
 
 
0 #3405 Augusttaf 17.07.2021 14:55
Century to a kind of destruction:
Цитувати
 
 
0 #3404 HowardRit 17.07.2021 12:09
Здравствуйте!
ПРИВЛЕЧЬ КЛИЕНТА - ЭТО ПОЛУЧЕНИЕ ПРИБЫЛИ, А УДЕРЖАТЬ- ЭТО СТАБИЛЬНОСТЬ БИЗНЕСА.
Удержите клиентов нашим приложением! Чтобы приложение оставалось у человека на телефоне, он должен возвращаться к нему.
Поэтому все сервисы, услуги и товары, которые обладают признаком повторяемости, мы упаковали в мобильное приложение и Вы сможете использовать его для увеличения прибыли своего бизнеса.
О приложении: https://youtu.be/MCgXa9Gqwos
Наш сайт: https://www.transformbiz.ru/
Цитувати
 
 
0 #3403 Artisanlop 17.07.2021 09:58
from a printed book, reproduction
Цитувати
 
 
0 #3402 Backlitcyh 17.07.2021 09:01
mostly in monasteries.
Цитувати
 
 
0 #3401 Milwaukeerup 17.07.2021 08:03
way. Handwritten book
Цитувати
 
 
0 #3400 Bobbybum 17.07.2021 04:53
Hydraruzxpnew4a f - Гидра, Гидра сайт
Цитувати
 
 
0 #3399 EdwardPlask 17.07.2021 02:00
Сайт для настоящих блядин с детским порно и прошмандовками, для любителей гей порно и вакцина от ковида не работает. Так же ебут в жопу жестко
Цитувати
 
 
0 #3398 Flukeanq 16.07.2021 22:45
text carrier and protective
Цитувати
 
 
0 #3397 Universalghv 16.07.2021 22:04
, text and illustrations to which
Цитувати
 
 
0 #3396 Cuttergjv 16.07.2021 21:44
drafts of literary works
Цитувати
 
 
0 #3395 Plasticlid 16.07.2021 19:41
From many manuscripts of Antiquity
Цитувати
 
 
0 #3394 Flashpaqgqu 16.07.2021 18:50
term manuscript (late lat.manuscriptum,
Цитувати
 
 
0 #3393 Professionalfuz 16.07.2021 12:04
then only a few have reached us
Цитувати
 
 
0 #3392 Antoniookr 16.07.2021 10:23
Здравствуйте господа
бурение артезианских скважин

Where is admin?
I'ts important.
Regards.
Цитувати
 
 
0 #3391 Beaconydf 16.07.2021 08:56
(palimpsests). In the XIII-XV centuries in
Цитувати
 
 
0 #3390 Blendervzv 15.07.2021 19:44
Of his works, he is especially famous
Цитувати
 
 
0 #3389 Extractionmxr 15.07.2021 16:21
Duke de Montosier
Цитувати
 
 
0 #3388 Linksyspnm 15.07.2021 16:12
Many calligraphers have acquired
Цитувати
 
 
0 #3387 KitchenAidkrk 15.07.2021 16:01
Century to a kind of destruction:
Цитувати
 
 
0 #3386 Beacongqx 15.07.2021 15:44
"Julia's Garland" (fr. Guirlande de Julie)
Цитувати
 
 
0 #3385 Cuttertlk 15.07.2021 10:37
or their samples written
Цитувати
 
 
0 #3384 Speakerfua 15.07.2021 09:39
manuscripts held onto
Цитувати
 
 
0 #3383 Blenderzlj 15.07.2021 04:45
monuments related to deep
Цитувати
 
 
0 #3382 Clamcasebyu 15.07.2021 01:30
consists of the book itself
Цитувати
 
 
0 #3381 DavidGluff 15.07.2021 01:27
Hi
Super offer 2021 https://cutt.us/USj7C
Цитувати
 
 
0 #3380 Feederdgj 15.07.2021 00:39
works of art.
Цитувати
 
 
0 #3379 Augustajk 14.07.2021 23:49
drafts of literary works
Цитувати
 
 
0 #3378 Extractionwpx 14.07.2021 21:23
scroll. Go to Code Form
Цитувати
 
 
0 #3377 Telecastergqw 14.07.2021 20:17
commonly associated with
Цитувати
 
 
0 #3376 Plastichcp 14.07.2021 18:55
Preserved about 300 thousand.
Цитувати
 

Додати коментар


Захисний код
Оновити