Головна сторінка
Історія села Бережниця Друк e-mail

altМістечко Бережниця знаходиться на лівому березі річки  Горині при впадині в неї річки Бережанки за 138 км від Луцька. До першої світової війни було воно складовою частиною Луцького повіту, крайньою північно-східною точкою на  його  адміністративно-територіальній карті, тому-то й з Луцьком пов"язують його вікові духовні й економічні зв"язки і наше містечко не раз відігравало важливу роль в історичній долі Бережниці. В Держархіві Волинської області зберігаються численні документи, історичні джерела, які й стали основою для написання цих, досі невідомих, сторінок з минулого цього чарівного поліського містечка над Горинню.

Дослідження Антончика Антона Хомича

На сторінках його історії можна  можна відшукати імена наших православних князів   Гольшанських, Острозьких, які були засновнаками і будівничими містечка, спричинились до господарської і духовної розбудови краю.

Свою назву виводить воно від слова "берег" , тобто, в основу її покладено природний фактор. Перша писемна згадка про містечко 1580 рік. Значилося тоді воно в документах як "Бережків", але в плині часу видозмінилося і зберегло дотеперішню свою назву.

Археологічні джерела дають нам підставу беззаперечно стрерджувати, що місця були заселені в сиву давнину. Сліди наших далеких пращурів знаходимо по численних  знахідолк стоянок, кам"яних та залізних  знарядь праці, по курганах, яких так багато навколо Бережниці. А над річкою Бережанкою на початку цього століття виявлено залізницю, тобто піч, в якій плавили руду.

Добу раннього середньовіччя на цій території позначено знахідками римських монет, пізніше монетами із зображенням князя  Володимира Великого, що свідчать про жваву торгівлю найголовнішими товарими-збіжжям, худобою, хутром, медом, воском, бурштином і іншими - з окраїними провінціями Римської імперії та із золотоверхим стольним Києвом. Населення того краю пережило  і навалу татаро-монголів, опинилося потім у складі Великого князівства Литовського, а по Люблінській унії 1569 року - Речі Посполитої.

Першими, відомими нам дотепер, власниками Бережниці були князі  Острозькі, які багато приклались і до розбудови цього краю, а містечка зокрема. 1650 року воно належало вже до власності князя Доминіка Заславського. І, як бачимо з документів, було тут вже 200 домів місцевих українців та 5 єврейських. Але вплині часу кількість останніх перевищить набагато місцеве населення. Пізнішими власниками Бережниці були Кульбішівські, Чацькі, а після польського повстання 1831 року московський уряд забирає його до "казни".

Містечко ще з княжих часів було волосним центром з одйменною назвою. У давні часи - це важливий центр ремесла і торгівлі та важливий духовний осередок Полісся. 

alt

Славилися місцеві міщани не тільки своїми ремеслами - ткацтво, бондарство, теслярство, а й монументальним будівництвом. Завдяки їх розуму і рукам при фундації Острозьких, які дбали  про розквіт релігійного і культурного життя в краї, виріс у містечку перший храм Різдва Богородиці. Пізніше він зник у вогні невідомої пожежі, що, до речі, спалахувала не раз, але після кожної з плжеж вибудовувався заново, щоб могла місцева людність славити ім"я Господнє. Про небайдуже ставлення князів Острозьких до місцевої святині свідчить подарована  храму нашими князями-просвітителями Острозька Біблія, яка до 30-х років знаходилась у святині, пізніше її забрали насильно до музею у Варшаві. В храмі і дотепер зберігається дуже цінна ікона Бережницької Бого-матері - також дарунок князів (вкрадена). 

alt

Впродовж своєї історії цей образ пере-жив багато. Його насильно було перенесено до місцевого римо-католицького костелy‚святого Рафаїла, збудованого у 1726р., який містив цінні мистецькі шедеври та багату бібліотеку,  титуловано поясним написом латинською мовою, але майбутнє ікони, як і минуле, тісно пов"язане з  українським православ"ям і є його великою і незаперечною святинею вцьому краї.

alt

Князі Острозькі подарували храму й інші цінності - книги,чаші, плащаниці, та Євангеліє подароване братами  Прокоповичами 1669 року.

altalt

У 1911 року в Бережниці налічувалося 408 домів, 2930 жителів. Тут розміщувались волосне управління, міщанська управа, пошта і телеграф, акцизний уряд, лісництво, однокласна школа, фельдшерський пункт, аптека та аптечний склад, 22 крамниці, земський склад сільгоспмашин, ресторан. Щорічно відбувалось тут 4 ярмарки, на які привозили свої товари купці знайвіддаленіших частин Луцького повіту і самого Луцька.

alt

Нинішній величний храм Різдва Пресвятої Богородиці зведено місцевими зодчими 1911 року по пожежі попередньої святині. Храм дерев’яний, хрестоподібний у плані, вівтарем на схід.  Під час його побудови було збережено святість місця святині, а врятовані духовні скарби в тому числі і Євангеліє, благодатний образ, Острозька біблія перенесені до новозбудованої церкви. В жовтні 2012 року, нинішній настоятель храму отець Миколай, віднайшов старовинний колокол 1901  року виготовлення, що прикрашав колись дзвіницю храму й був схований від атеїстів.

alt

(відкриття храму Різдва Пресвятої Богородиці 1911року)

Великою земельною власністю володіли тут Параскева Горовець - 492 десятини та Станіславовичі - 1094 десятин. За статистикою Бережницького волосного управління та міщанської управи, дві третини від усьго населення містечка становила єврейська (жидівська) громада. У побуті єврйське населення користувалося рідною мовою, мало релігійні інституції ( 5 синагог), своє самоврядування, свої початкові навчальні заклади, де були вчителі-бакаляри, громадські організації ( «холуци», « кагал» тощо). У певний час випускали навіть свої бережницькі гроші, номінацією в 1, 3 і 5 рублів. Українці, поляки, росіяни становили третину від загальної кількості мешканців містечка. Польська община теж дотримувалася своїх традицій.

За народними переказами, двоє бережничан були послані громадою до імператриці Катерини ІІ за справедливістю. Неблизька дорога пролягла до Санкт-Петербурга. Не одну пару постолів довелося стоптати сміливцям – Плисці та Жмурику. Один із них в дорозі помер, а живий повернувся з грамотою, у якій значилося, що міщани Бережниці й надалі залишаються вільними.

Перша світова війна та революція лишили свої сліди і в Бережниці, їх хід позначився на ній руїнами і смертями. З самого початку світової війни багато мешканців Бережниці змушені були залишити свої домівки і рушити на схід, ставши, таким  чином, біженцями. Не всі повернулись у рідні місця. Чисельна група молодих і здорових бережничан потрапила в царську армію, а звідти – прямісінько на фронт. У містечку з’явилися сироти, вдови, каліки- інваліди війни. Мирний люд утратив нажите з великими труднощами майно. Бережничанин Прокопець Григорій повернувся з війни повним Георгієвським Кавалером. Каленичок Калістрат, Пудзюк Яків мали по два Георгіївські хрести. Нагород були удостоєні Антончик Іван, Параниця Северин та інші. «Мій батько – згадує  Антончик Антон Хомич, – Антончик Хома Тихонович ( 1899-  1944), під час Першої світової війни зі своїми трьома сестрами став біженцем, побував у Мурманську та багатьох інших місцях. Повертаючись в Україну, став вояком  УНР, був учасником бою під Базаром. Коли дістався рідної Бережниці і витяг зі свого речового мішка молитовник, з яким ніколи не розлучався , то побачив, що книга була прошита кулею, і це врятувало йому життя».

Протягом 1917  - 1921рр. у містечку часто змінювалася влада. У 1918р. тут було встановлено радянську владу. Червону кінноту змінило військо польське, яке отаборилося в Бережниці на вигоні.

За Ризьким договором 1921 року між більшовицькою Росією та повесальською Польщею Бережниця в складі Сарненського повіту Поліського, а з 1931 року - Волинського воєводства. Будівництво своєї Малапольщі на наших
землях новими окупантами не оминуло Бережниці. В містечку символом могутності поляків став постерунок поліції панствової, яка всіма силами поборювала українство у цьому краї. Проте польські окупанти забували найголовніше - глибоку національну свідомість жителів містечка, яка віки притамана була їхній духовності, становила разом з українською православною вірою незнищену скарбницю поліщуків.

Переглядаючи історичні і документальні джерела того часу, які зберігаються в Держархіві Волинської області, знаходжу яскраві прояви національної і релігійної свідомості жителів містчка, їхню велику і щиру любов до своєї предковічної української православної церкви, рідної мови й культури.

Щоб охороняти рідну мову на Західній Україні, опанованій на той час польським окупантом, виросла і розцвіла "Просвіта", філія якої була і в Бережниці. На захист українського православ"я в Луцьку створено 1931 року Товариство ім. Петра Могили. Серед його членів були жителі містечка: Волков Мартин, Антончик Іван, Васильчик Юрій, Дячок Пилип, Сікідін Трифон і десятки інших.

alt

Духовне життя Бережниці того часу було зосереджене у "Просвіті", що її заснували тут Авенір Коломієць, абсольвент теологічного відділу Варшавського університету, священик, колишній старшина армії УНР, посол до польського сейму Мартин Волков. Всі свідомі свого українства молоді люди стали просвітянами, несли освіту й культуру своєму народу, творили його духовність, чим не могли не викликати ненависть і кару від рук окупанта. Молоді просвітяни дарували жителям містечка й навколишніх сіл радість зачерпнути красу української пісні, танцю, слова в вої спраглі душі, налити їх по самі вінця духовними національними скарбами. При "Просвіті" активно діяли хоровий, аматорський гуртки,читальня, були товариства "Відродження", тверезості та проти нікотину. На місцевій сцені часто йшли вистави п"єс наших класиків, хор незмінно виконував "Боже великий..." та національний гімн.

Особливо урочисто відзначали в містечку і навколишніх селах Шевченківські дні, свята нашої державності, героїв Крут і Базару. Все це могла мати лише свідома українська душа, а нею була наділена більша частина жителів Бережниці. Дешею місцевої філії "Просвіти" були Мусій Юрчук, Трифон Сікідін, Семен Яковець, Тетяна Волкова та інші.

altКоли поляки ліквідували "Просвіту", в містечку 1937 року відкрито філію "Просвітянської хати". Газета "Волинське слово", що виходила в Луцьку, ч. 27 від 12 вересня 1937 року писала: "15 серпня" р. відбулося відкриття "Просвітянської  хати" в м. Бережниця на Сарненщині. Прибувших гостей, п. голову Українського Волинського об"єднання, послів Степана Скрипника і панотця Мартина Волкова людність зустріла з хлібом-сіллю. Вітали високих гостей від громадянства м.Бережниця п.Дячок Пилип, а від хору ВУО 13-літня дівчинка п. Надія Паращук такими словами: "Від імені хору ВУО в Бережниці вітаю Вас, високодостойні гості, бажаю Вам щастя, успіху, завзяття і відваги в праці для добра нашого   народу, а в знак нашої пошани і солідарності до Вас приіміть від мене цей дарунок" і піднесла  п.Голові китицю квітів. По привітанні відбулися організаційні збори. Промовляли посли п.о. М.Волков, Голова УПР С. Скрипник.

До ради  "Просвітянської хати" вибрано: п. Юрчук Мусій - на голову, п.Брижа Марка - на заступника, п. Дячка Пилипа - на секретаря, Никитюка Гриця - скарбником і Кедрука Якова, Іовця Опанаса та Дячка Івана - членами ради...На закінчення молодь і непроглядні маси людності в святковому піднесеному настрої відпровадили високих гостей за м.Бережницю з ентузіазмом прощаючи їх і бажаючи щасливої дороги і до скорого побачення."
Майбутній Патріарх Київський і всієї Руси-України Мстислав (в миру Степан Скрипник) побував в Бережниці і на початку 1942 року.

Про містечко зберіг він протягом усього життя найтепліші спомини. Гостем містечка в 30-х роках був професор Іван Огієнко, пізніше митрополит УПЦ владика Іларіон. Перебуваючи в Бережниці, побував він у сусідньому селі Кураш, де в давньому княжому храмі серед його величезного і багатого архіву виявив рукописне укаїнське Євангеліє, а житель села Семен Яковець подарував професору знайдену срібну монету із зображенням Київського князя Володимира Великого.

Без сумніву, що душею національного і релігійного життя в 20-30-х роках у Бережниці був священик о. Мартин Волков, білорус за національністю, щирий українець душею. Він першим на Сарненщині (Сарненщина була в юрисдикції не Волинської, а Поліської єпархії з центром в м.Пінську, яку очолював владика Олександр (Іноземцев) провадив служби  Божі  на українській мові. Під час чергових виборів до польського сейму його було обрано послом від Сарненщини. В польсьму сеймі разом з іншими послами з Волині боронив п.о. Мартин Волков  православ"я , мову, культуру.

У Дежархіві нашої області зберігаються оригінальні документи -  листи, писані п.о. Мартином Волковим до свого колеги посла Сергія Тимошенка (ф.60. оп. 1, спр. 5, арк. 38, спр. 9, арк. 8 і інші) та відповіді на них. У своїх листах просить він боронити у Волинському воєводському управлінні українських священиків отців Михайла Семенюка, Власія Пашкевича і його сина, Отця Штуля і т.д., виступає проти неправильної комасації землі в с.Люхче Сарненського повіту.

У листі від 28.05.36 р. посол, панотець Мартин Волков пише до свого колеги в Луцьку: "Даруйте, бутьте ласкаві, коли зроблю Вам прикрість, звертаючись в справі незатвердження на парафії п.о. Михайла Семенюка. 14.05 був призначений на парафію в с.Озеро Сарненського повіту, але вже сьогодні іде туди о.Віталій Бабич, бо там "український дух".

Підтримка цьому о.Бабичу забезпечена у воєводстві. Все ж таки почуття елементарної справедливості якось непокоїть серце за долю так поневіряного о. М.Семенюка."

В усіх листах о. Мартин Волков турбується за долю людей, долю України, нашої рідної церкви. І за свою любов до них мав щирий патріот ненависть і наругу польських націоналістів і московських шовіністів, які в спільній ненависті до українства поборували його, не гребуючи жодними методами. З другої половини 1935 року п.о. Мартин Волков був настоятелем ПочаєвоБогородного храму в м. Сарнах та благочинним округи, захисником українського православ"я  від московських попів і їх вірних місцевих яничар. Серед документів Держархіву зберігається лист до митрополита Діонісія, глави православної церкви в Польщі, від ворогів українського православ"я, російських білих шовіністів, що окопалися в Сарнах. Вони вимагали усунути о. М. Волкова, припинити українізацію Богослужень, власне вимагали й робили те, що нині роблять червоні проти української церкви. Як бачимо, РПЦ  має багатий досвід і велику спадщину в поборюванні українського православ"я.

Серед документів нашого архіву зберігається і прохання вірних РіздвоБогородичного храму в Бережниці до архієпископа Поліського й Пінського Олександра від 18.05.37 р. "Забрати з храму отця Якова Іщука, - писали вірні, - для добра віри і церкви православної, уклінно просимо Ваше Високопреосвященство призначення нам більш відповідного священика, котрий, стоячи на сторожі віри і церкви православної, умів би одночасно підтримати Віру у своїх прихожан, одночасно шануючі їх святощі релігійні й національні почуття і щоб "Пастир і стадо були єдно" (ф. 60, оп. 1, спр. 9, арк. 256-257).

Міщани Бережниці добре розуміли, що боротьба за українську церкву є боротьба за нашу національну духовність, нашу державність. На теренах Західної України після  17 вересня 1939 року встановлюється радянська влада, яку радо зустрічали в Бережниці . На східній околиці містечка була побудована велична арка,  багато мешканців на рукави одягли червоні пов’язки і банти. Біля арки відбулася урочиста церемонія зустрічі з радянськими військовими підрозділами. Через Бережницю проїхали в західному напрямку танкетки. Нове життя почало набирати обертів. У Бережниці відкрилась українська середня школа, що було великою радістю для всіх. Політична атмосфера того часу була напруженою, відчувалося , що в повітрі пахло грозою. Усі чекали наближення якоїсь катастрофи. Особливо ці настрої виразно відчувались у Бережниці, де з гарячковим поспіхом  будувався великий військовий аеродром « Нова Москва». Тут було зосереджено багато техніки,багато матеріальних і людських ресурсів. Одних чеченців  налічувалось багато тисяч. Вони, як раби били щебінь з гранітних брил. Поряд із бульдозерами різних типів переміщували грунт сила-силенна підвод  із людьми з багатьох навколишніх сіл. Усі посіви  на сотнях гектарів були знищені за невелику компенсацію. Робота не припинялась ні вдень, ні вночі.  Прямо на полі стояли  продовольчі палатки. У самій Бережниці було відкрито чимало їдалень, а для послуг начальства та інженерно- технічного корпусу був ресторан закритого типу. Усім була робота. Навіть учні школи заробляли гроші, в’яжучи з соломи мати для покриття бетонних плит, якими встеляли стартові доріжки для важких військових бомбардувальників. Ці мати змочували водою, а під ними твердів бетон. 22 червня 1941 року, приблизно опівдні прогриміли над « Новою Москвою» німецькі літаки, з яких застрочили кулеметні черги. Про вбитих не було чути. Однак цей велетенський людський потік швидко почав кудись зникати , розпадатись. До вечора всяка робота на будівництві  повністю припинилася. Незабаром через Бережницю на схід пройшли колони чеченців. Другого дня в центрі  будівельного майданчика горіла техніка, польові електростанції. У Бережниці теж горіли якісь склади ,лопались з   гуркотом азбестові труби.  У другій половині  дня із заходу  в’їхали дві машини з тяжко пораненими  солдатами. Бережничани несли молоко та інші пожитки, але згодом усе почало рухатись на схід. Пройшли останні машини, гребля в напрямку Сарн була підірвана в трьох місцях. Нарешті все кругом  затихло, ущухли пожежі, лише зрідка де-не-де проходили по містечку все ще збуджені люди. Через день у Бережницю вступили німці зі сторони Дубровиці.Це в основному були  велосипедисти і кілька мотоциклістів. Не було жодної офіційної зустрічі з новими « визволителями». А фото, яке засвідчувало « зустріч» німців бережничанами з хлібом і сіллю, опубліковане в Дубровиці, було фальшивкою КДБ. Почалась німецька окупація. Не повернулися з війни 81бережничанин. На їх честь споруджено стелу « Землякам від односельчан», на якій викарбувано прізвища загиблих.   А ті, що повернулися до рідного села з війни приступили до трудових буднів.  Потрібно було відроджувати зруйноване війною господарство. Господарство очолив ветеран війни  Червоний С. М.

В роки другої світової війни і частої зміни окупаційних режимів в боротьбі з ними віддало своє життя й майно багато жителів містечка. Нацисти злочинно винищили все єврейське населення Бережниці, а більшовики
свідомих українців. Серед воїнів УПА була молодь Бережниці, яка з честю і гідністю, не шкодуючи свого життя, боролася за незалежність України, за її волю.

Вічним сном у великій повстанській могилі біля с.Кураш спочивають вояки УПА, серед них бережани - Федір Мостюк, Мусій Юрчук.

В 1964 році в центрі села було відкрито пам’ятник Т. Г. Шевченку,автором  якого є Бриж Теодозія  Марківна. Гроші на пам’ятник зібрали активісти села, від концертів. Ініціатором був Антончик Антон Хомич.

alt

Віки пролітали над нашою землею, над Бережницею, приходили і гинули окупанти, а вона пережила депортацію, колективізацію, радіаціюці складові частини "соціалізму і комунізму", і вижила з вірою у воскресіння Матері-України, у кращу її долю.

alt

Як уже згадувалося вище, свого часу в Бережниці , як і загалом на Дубровиччині, жило чимало поляків. Величний римо – католицький костел тодішня влада висадила в повітря, а польське кладовище з роками занепало.

А між тим виявилося , у Польщі почасти й досі живуть нащадки похованих тут людей. Польська сторона зініціювала відвідини  Бережниці. Кладовище було впорядковане. 25 вересня 2005 року в Бережницю приїхали гості з Польщі, в кількості 60 чоловік.

Очолив делегацію мешканець польського міста Гольштина Ян Рудковський – засновник і президент Товариства дружби Волині й Полісся, яке існує вже багато років. У складі делегації зокрема: віце-  консул Республіки Польща в Україні(Львів) Анджей Дрозд, член згаданого Товариства Йозеф Залевський ( польське місто Нідзиц), настоятелі парафій Св. Володимира   Великого ( Українська Греко- Католицька церква) й Преображення  Господнього ( Римо-Католицька церква) із Сарн відповідно о. Анджей Вальчук, а також члени Герцогства польського ( це польський скаутський рух у нашій державі). Було також чимало представників засобів масової інформації.

Гостей зустріли хлібом-сіллю. На впорядкованому кладовищі урочисто відкрито пам’ятний знак – вертикальну чорну мармурову плиту,  вшановано пам’ять упокоєних у цій землі людей, священики відправили заупокійний молебень. Усі  гості побували в церкві, склали молитву. А потім відвідали місце, де колись стояв костел. Місцевий житель, Борис Стельмах, будучи православним, встановив на цьому місці металевого хреста. Гості щиро дякували за це. Вони поклали тут квіти, помолилися.

alt

alt

alt

У 2009 році в Бережниці святкували 100 років місцевому храму Різдва Пресвятої Богородиці.

altalt

З нагоди цієї знаменної події зійшлися й з’їхалися до святого храму його численні прихожани, бо багато років церква несла Боже вчення. Ніколи  її двері не були  зачиненими для спраглих за Божим словом. Тут воно звучало навіть в тяжкі роки лихоліть й темного безвір’я. Довгий час саме церква залишалася в Бережниці осередком суспільного та культурного розвитку.

alt

У ювілейний день пошану храмові віддало числене духовенство на чолі із владикою Сарненським та Поліським Анатолієм. Не оминули таку поважну у віці  й вірі церкву й мирські очільники. Привітали місцевих прихожан  голови районної ради Микола  Новик та райдержадміністрації Леонід Стрибулевич. Сергій Кошин – народний депутат України , подарував храму бурштинову ікону  із зображенням Пресвятої Богородиці.

10 жовтя 2010 року о 13 годині в Бережниці відбулося відкриття скульптури Розп’яття Ісуса Хреста, виготовлене Теодозією Марківною Бриж – заслуженим скульптором України, уродженкою Бережниці. Проект Євгена Безніска. Майстер Степан Янів, с.Домні, Львівської обл.

alt

На відкриття приїхав чоловік Теодозії Марківни – Євген Безніско, заслужений художник України, лауреат Шевченківської премії, син – Ярема також художник, мер міста Богуслава – Ігор Никоненко. Спонсори, меценати, митці, гості  з Києва, Рівного, Березного.

У серпні 2012 року в Бережницю  приїхала Евелін Фабрікант, жителька Америки, на батьківщину свого дідуся, щоб обговорити з сільським головою місце для будівництва Меморіалу пам’яті страченим євреям під час війни.

Громада села, після обговорення , підтримала пропозицію  й вирішила, що він має розміститись на одному з колишніх єврейських кладовищ.  Їх територію показала  місцева жителька.

alt

«У чому винні євреї?» - запитує крізь сльози жінка. У Бережниці Дубровицького району цим людям колись належали оселі, лавки,   земля. Тут не залишилося жодного єврея, як і синагоги та ще 4 єврейських молитовних будинків, які були у 1885 році. Їхні нащадки не робили спроб і ніколи не вимагатимуть повернення втраченого майна.  У 1897 році в Бережниці проживало до 2 тис. 964 осіб. З них 775 – православної віри, а 2 тис. 160 – іудейської. Зруйновані часом мацеви ( єврейський надгробок у формі вертикальної кам’яної плити, інколи металевої чи дерев’яної, з написами івритом та символічними рельєфами, що встановлюється на могилі для увічнення пам’яті померлого). Ніби євреї ніколи  не існували.  Але ж вони були. Про це навіть свідчить частинка Тори ( Старого Завіту, Біблії), що зберігається в шкільному музеї Теодозії Бриж.

alt

Люди, які живуть в Америці, знають що їхніх предків убили, хочуть покласти  на могилу камінь і помолитись.
Евелін дуже сподівається, що незабаром з Америки, Європи й багатьох куточків світу їхатимуть  нащадки  загиблих на бережницьку  землю, що благодатно живитиме корені їхнього роду.

 

Дослідження Володимира Рожка

Під час вивчення геологічної будови і формування рельєфу околиць с. Бережниця в урочищах  «Страшний рів» і «Жовтий яр»  вивчалась причина їх формування. В цих урочищах були зібрання колекції гірських порід:  гравію, валунів різноманітної форми, які виявились археологічними знахідками кам’яної доби.

Особливістю рельєфу є вплив насування льодовика, який залишив свій слід  між Бережницею і Куражем у вигляді кінцево-маренної  гряди,  складеної з наносів піску, гравію, гальки і валунів.

Краєзнавцем Антончиком Антоном Хомичем було  знайдено багато різних знахідок.

Більшість із них це:  серпи, вістря списів, сокири-тесла, виготовлені із кременю. Це свідчить про те, що західна Волинь  -  це територія багата на поклади високоякісного кременю.

Всі ці знахідки були впорядковані, що дізнатися про знайденні речі більш детально і науково, було вирішено надіслати їх для аналізу до  Інституту українознавства ім. Івана Крип’якевича Національної академії   наук України   у відділ археології міста  Львів.

Ці археологічні матеріали виявилися дуже цікавими,  і ми багато чого дізналися про знайдені речі та історію свого краю.

Знахідки можна поділити на такі групи:    
                         1. крем’яні серпи;
                         2. крем’яний наконечник списа;
                         3. крем’яні сокири- тесла;
                        4. крем’яна пластина;
                        5. кам’яні бойові сокири;
                        6. фрагмент кераміки.

Вони належать до різних , хоча й суміжних епох. Оскільки більшість знахідок ( серпи , вістря списа, сокири – тесла )  виготовлені з кременю ,  варто згадати  , що Західна Волинь -  це територія , багата на поклади високоякісного кременю із літологічного горизонту турону .  Крем’яна сировина , добута тут , має чудові петрофізичні властивості  і відноситься  до найкращих ґатунків у Центральній і Східній Європі. Про це було відомо вже нашим далеким пращурам , які і цінили, добували  , обробляли і    , очевидно ,торгували  славним волинським кременем.

Серпи ( рис. 1 : 1,2 ), два серпи належать до так званого «волинського» типу цих прадавніх жниварських знарядь , який виник ще у ранньому періоді доби бронзи . Точніше , -  це сенгментноподібний тип серпів, оброблених у двоплощинній техніці леза  їх загострені  середньо зубчастою ретушшю, яка досить дієва під час  жниварських та ріжучих операцій, Ці серпи  є готовими виробами  із чіткими слідами вжитку, про що свідчить  дзеркальний полиск / за полірування стеблами рослин, які зрізались/    майже  всієї їх площини з двох боків та підправлення  відгострення робочої частини леза .  Робочі  краї серпів легко увігнуті.    Кріпилися  серпи у кістяне або дерев’яне руків’я.

Описаний тип серпів може датуватися кінцем    доби бронзи  / початком  ранньо залізної доби   (ХІІ – УІ ст.  до року Р.Х.   )  і  зустрічається в культурах  бронзового періоду ( тщінецький,  комарівський,  Ноа)  та  у «волинських» культурах  передськітського часу, наприклад,  «могилянської»   групи.

Виробництво серпів,  безперечно, було місцевим.   На Рівненщині досліджені стародавні спеціалізовані майстерні ранньозалізного віку, де виготовляли  крем’яні серпи / в околицях сіл  Боцянівка, Заруддя,  Костяниць,  Листвин/.  Також на Рівненщині в селі  Зелений Гай /колишній Хомутів/  нещодавно виявлено  унікальний скарб,   що складався  із кількох десятків серпів.

Так само,  очевидно,   місцеве походження має і наконечник списа /рис.2:1/,  але датується він дещо раднішим часом  / першою половиною доби бронзи/.   Такі вістря є характерні для стріживської  /стжижовської / культури, пам’ятки якої поширені власне на Волині /кінець ІІІ – перша половина ІІ  тис. до Різдва Христового/. ДО цієї  ж  епохи і культури можемо віднести крем’яні сокири-тесла /рис. 3: 1,2; рис. 4:1/.   Вони мають виразні сліди  вживання – робочі частини сокир – леза є заполірованими, помітні скісні насічки.

Цікавими є кам’яні сокири / рис. 5:1,2/.  Це уже не просто господарське знаряддя, а зброя, символ влади, належності до вищої касти  воїнів та керівників,  роду чи племені. Це ж також була і зброя богів у багатьох давніх релігіях. Скоріше всього,  ці кам’яні сокири можуть датуватися, так як і описані попередньо знахідки початком  - середини доби бронзи, вони властиві для багатьох  культур шнурової кераміки.  Але і дещо пізніший час  - у періоди середньої бронзи /комарівська, тщинецька  к-ри/ також зустрічаються кам’яні свердла-сокири.

Не виключено, що талi сокири мали функцію  оберега, повного сакрального символу і могли передаватися iз поколiння в поколiння. В українськiй етнографії описанi знахарськi способи лiкування водою, пролитою через отвiр такої, як називали люди «громової» сокири.  На одній із сокир /рис5:2/  є  кiлька насiчок на обусi та поряд із отвором, але про їх походження та призначення щосъ сказати важко.

Крем’яна ножеподiбна пластинка /рис.2:2/ може датуватися на початок та першу пол. доби бронзи /к—ра шнурової кераміки/.

Уламок  лiпної вільноручної кераміки - частини бочка бiля вiнця  /рис.4:2/ , є не дуже виразним для чiткого датування, скорiше всъого це може бути пiзньобронзова доба / тщинецька або комарівська  культури/.
Шкода, що точно невiдомо, звiдки походить кожна знахiдка. В археологiчнiй лiтсратурi вiдома пам’ятка /поселення доби пiзньої мiді - бронзи городоцько—здовбицької культури,  яке розташоване на пiдвищенi першої надзаплавної тераси лiвого берега р.Горинь, на територii колишньої ферми. Без сумніву, на території Бережниці та околиць є ще археологічні пам’ятки науці невідомі.

Цiкавим видається колекцiя такiх знахiдок:   наконечників списа, бойові кам’янi сокири , сокири—тесла, ножеподiбна пластина. Такi речi, якi належать до кола культур шнурової керамiки, часто знаходяться у
її курганних та безкурганних похованнях. Не виключено, що поблизу є
могильник доби ранньої бронзи і звiдти, iз зруйнованого поховання походять згадані речі.   

Ці кам’яні знаряддя праці свідчать про те, що територія, на якій знаходиться с. Бережниця була заселена  ще  у  добу ранньої бронзи.

Полісся.  Наш край.  Земля, що наділена могутнім   природничо-ресурсним потенціалом.

Полісся. Погорина.  Наш  край, земля, що вічно шанує предків, дбайливо оберігає минувшину  і трепетно заглядає у завтрашній день,  сповнений новизни, неспокою і наснаги.

altalt

altalt

alt

altalt

Бережниця 2012 року. 280 дворів, 600 жителів. У селі працює: сільська рада, ЗОШ І – ІІІ ступенів, дитячий садок « Веселка», будинок культури, публічно- шкільна бібліотека, лікарська амбулаторія  ЗПСМ, аптека, лісництво,ветеринарна дільнича лікарня, ветеринарна аптека, СВК ім. Шевченка, торгова мережа: продмаг ДП « Шанс», кафе комбінату громадського харчування « Мрія», продуктовий магазин і промисловий магазин підприємця Дячка О. І.,відділення зв’язку, Православна Церква Різдва Пресвятої Богородиці. Село віднесено   до    третьої    зони згідно ЗУ « Про статус і соціальний захист населення від наслідків аварії на ЧАЕС».  Проживає один   учасник бойових дій в Афганістані – Ольховик  Микола Павлович. За останні роки смертність переважає народжуваність. Через село пролягає автодорога республіканського значення.

Наявність природних ресурсів: пісок,  глина.

 

Коментарі  

 
0 #5033 Avalanchercu 25.10.2021 08:44
number of surviving European
Цитувати
 
 
0 #5032 Blenderlqj 25.10.2021 08:38
Since manuscripts are subject to deterioration
Цитувати
 
 
0 #5031 Vitamixxtv 25.10.2021 07:43
among them acquired "Moral
Цитувати
 
 
0 #5030 Foamkhv 25.10.2021 07:42
Middle Ages as in Western
Цитувати
 
 
0 #5029 EOTechutb 25.10.2021 06:52
works of art.
Цитувати
 
 
0 #5028 Bluetoothiwd 25.10.2021 06:46
European glory, and even after
Цитувати
 
 
0 #5027 Infraredoqx 25.10.2021 05:51
among them acquired "Moral
Цитувати
 
 
0 #5026 Scannerumj 25.10.2021 05:11
manuscripts attributed to Robins
Цитувати
 
 
0 #5025 Siniaabego 25.10.2021 04:18
stockings porno

Негритоска жарится с белым членом
вьющиеся волосы в обтягивающих трусиках тугие письки высокие каблуки кончают внутрь

http://love555.ru/ru/tips?tip=ExternalLink&link=https://tubesweet.xyz
Цитувати
 
 
0 #5024 Holographicoce 25.10.2021 03:56
From many manuscripts of Antiquity
Цитувати
 
 
0 #5023 Drywallplf 25.10.2021 03:14
the spread of parchment.
Цитувати
 
 
0 #5022 Backliteqt 25.10.2021 02:48
secular brotherhoods of scribes.
Цитувати
 
 
0 #5021 Vitamixean 25.10.2021 01:40
bride, Julie d'Angenne.
Цитувати
 
 
0 #5020 Professionalxpp 25.10.2021 01:15
... As a rule, the manuscript is called
Цитувати
 
 
0 #5019 Dormanhfb 25.10.2021 01:12
"Julia's Garland" (fr. Guirlande de Julie)
Цитувати
 
 
0 #5018 Blendercwr 25.10.2021 00:08
mostly in monasteries.
Цитувати
 
 
0 #5017 Linksysuom 24.10.2021 23:26
secular brotherhoods of scribes.
Цитувати
 
 
0 #5016 Plasticjrf 24.10.2021 22:09
By the end of the 15th century, 35
Цитувати
 
 
0 #5015 Marshalljcw 24.10.2021 20:29
so expensive material
Цитувати
 
 
0 #5014 Rigidfut 24.10.2021 20:05
Since manuscripts are subject to deterioration
Цитувати
 
 
0 #5013 Yamahaawt 24.10.2021 19:30
handwritten synonym
Цитувати
 
 
0 #5012 Dysonylm 24.10.2021 19:20
Testaru. Best known
Цитувати
 
 
0 #5011 Telecasteracb 24.10.2021 19:11
Preserved about 300 thousand.
Цитувати
 
 
0 #5010 Batterieszdx 24.10.2021 18:33
Preserved about 300 thousand.
Цитувати
 
 
0 #5009 KitchenAidiml 24.10.2021 17:48
secular brotherhoods of scribes.
Цитувати
 
 
0 #5008 Vitamixkwn 24.10.2021 16:27
new texts were rewritten
Цитувати
 
 
0 #5007 Dormangrl 24.10.2021 16:07
new texts were rewritten
Цитувати
 
 
0 #5006 Feederipo 24.10.2021 13:20
handwritten synonym
Цитувати
 
 
0 #5005 Speakerwxb 24.10.2021 11:42
, text and illustrations to which
Цитувати
 
 
0 #5004 Barrypax 24.10.2021 11:19
Absolutely right! This is a great idea. I am ready to support you.
China and France participate in expressed dissatisfaction with the fresh defense concordat between the Merged States, the Coalesced Sphere of influence and Australia - although for personal reasons. Beijing in response wants to be with the Asia-Pacific Employment Pact.
More info here feed
Цитувати
 
 
0 #5003 Speakerdjl 24.10.2021 11:13
and 12 thousand Georgian manuscripts
Цитувати
 
 
0 #5002 Backlitzgj 24.10.2021 10:50
ancient and medieval Latin,
Цитувати
 
 
0 #5001 Speakerzty 24.10.2021 09:59
the best poets of his era and
Цитувати
 
 
0 #5000 Yamahadgs 24.10.2021 09:16
which is carried out by the printing
Цитувати
 
 
0 #4999 Sightojj 24.10.2021 09:03
from a printed book, reproduction
Цитувати
 
 
0 #4998 Blendernvo 24.10.2021 07:20
the spread of parchment.
Цитувати
 
 
0 #4997 Professionalbnx 24.10.2021 05:44
Many calligraphers have acquired
Цитувати
 
 
0 #4996 Avalanchenoq 23.10.2021 02:34
Libraries of the Carolingian era). IN
Цитувати
 
 
0 #4995 singles 23.10.2021 01:57
Hookup Women Uses Cost-free Affairs? An Excellent Side to
side Gain!

Totally free hookup ladies singles: http://taruhanolahraga.com/best-dating-apps-for-a-real-relationship/ on the internet is the answer if you're tired with planning to pubs and
organizations simply to be ignored, as well as worse, laughed at.
I know what it's like because I've been there.
I was one and distressed during the day -- I essential a
fresh partner -- having said that i kept on striving because
I needed hardly any other option. If you're one
particular guy who wishes to hookup with alluring women without going
to those locations in which the women are by yourself, than the report might just make positive changes to daily life.
It can clarify why internet dating online is the best option if you're a male who seems
to be too shy to method a wonderful female in the bar or group.
Цитувати
 
 
0 #4994 singles 23.10.2021 01:57
Hookup Women Uses Cost-free Affairs? An Excellent Side to
side Gain!

Totally free hookup ladies singles: http://taruhanolahraga.com/best-dating-apps-for-a-real-relationship/ on the internet is the answer if you're tired with planning to pubs and
organizations simply to be ignored, as well as worse, laughed at.
I know what it's like because I've been there.
I was one and distressed during the day -- I essential a
fresh partner -- having said that i kept on striving because
I needed hardly any other option. If you're one
particular guy who wishes to hookup with alluring women without going
to those locations in which the women are by yourself, than the report might just make positive changes to daily life.
It can clarify why internet dating online is the best option if you're a male who seems
to be too shy to method a wonderful female in the bar or group.
Цитувати
 
 
0 #4993 singles 23.10.2021 01:56
Hookup Women Uses Cost-free Affairs? An Excellent Side to
side Gain!

Totally free hookup ladies singles: http://taruhanolahraga.com/best-dating-apps-for-a-real-relationship/ on the internet is the answer if you're tired with planning to pubs and
organizations simply to be ignored, as well as worse, laughed at.
I know what it's like because I've been there.
I was one and distressed during the day -- I essential a
fresh partner -- having said that i kept on striving because
I needed hardly any other option. If you're one
particular guy who wishes to hookup with alluring women without going
to those locations in which the women are by yourself, than the report might just make positive changes to daily life.
It can clarify why internet dating online is the best option if you're a male who seems
to be too shy to method a wonderful female in the bar or group.
Цитувати
 
 
0 #4992 singles 23.10.2021 01:51
Hookup Women Uses Cost-free Affairs? An Excellent Side to
side Gain!

Totally free hookup ladies singles: http://taruhanolahraga.com/best-dating-apps-for-a-real-relationship/ on the internet is the answer if you're tired with planning to pubs and
organizations simply to be ignored, as well as worse, laughed at.
I know what it's like because I've been there.
I was one and distressed during the day -- I essential a
fresh partner -- having said that i kept on striving because
I needed hardly any other option. If you're one
particular guy who wishes to hookup with alluring women without going
to those locations in which the women are by yourself, than the report might just make positive changes to daily life.
It can clarify why internet dating online is the best option if you're a male who seems
to be too shy to method a wonderful female in the bar or group.
Цитувати
 
 
0 #4991 Leupoldkgq 22.10.2021 18:00
Preserved about 300 thousand.
Цитувати
 
 
0 #4990 Portablexml 22.10.2021 14:34
way. Handwritten book
Цитувати
 
 
0 #4989 Seriesdxe 22.10.2021 14:09
books in ancient times was papyrus
Цитувати
 
 
0 #4988 Superchipsunp 22.10.2021 13:25
the spread of parchment.
Цитувати
 
 
0 #4987 Dormanclk 22.10.2021 13:11
A handwritten book is a book
Цитувати
 
 
0 #4986 Flukezfq 22.10.2021 13:02
By the end of the 15th century, 35
Цитувати
 
 
0 #4985 Irrigationzdn 22.10.2021 12:49
reproduced by hand, in contrast
Цитувати
 
 
0 #4984 Fortressirb 22.10.2021 12:07
One of the most skilled calligraphers
Цитувати
 
 
0 #4983 Vintagemgy 22.10.2021 11:27
manuscripts held onto
Цитувати
 
 
0 #4982 Artisanste 22.10.2021 10:44
new texts were rewritten
Цитувати
 
 
0 #4981 Juicerjhh 22.10.2021 07:14
bride, Julie d'Angenne.
Цитувати
 
 
0 #4980 Premiumjcu 22.10.2021 06:37
The most common form
Цитувати
 
 
0 #4979 Nespressoplo 22.10.2021 05:48
new texts were rewritten
Цитувати
 
 
0 #4978 Boschwjm 22.10.2021 05:15
elements (case, binding).
Цитувати
 
 
0 #4977 Fendernrx 22.10.2021 04:50
Many calligraphers have acquired
Цитувати
 
 
0 #4976 Airbladevzc 22.10.2021 03:14
At the same time, many antique
Цитувати
 
 
0 #4975 Fenderaas 21.10.2021 18:07
mostly in monasteries.
Цитувати
 
 
0 #4974 Fenderipc 21.10.2021 17:17
consists of the book itself
Цитувати
 
 
0 #4973 Beaconwcs 21.10.2021 17:15
text carrier and protective
Цитувати
 
 
0 #4972 Extractionwup 21.10.2021 16:59
The most common form
Цитувати
 
 
0 #4971 Batteriesehk 21.10.2021 15:02
"Julia's Garland" (fr. Guirlande de Julie)
Цитувати
 
 
0 #4970 Humminbirdkdk 21.10.2021 14:48
and 12 thousand Georgian manuscripts
Цитувати
 
 
0 #4969 Avalanchevcj 21.10.2021 14:37
reproduced by hand, in contrast
Цитувати
 
 
0 #4968 Fingerboardtle 21.10.2021 14:24
and 12 thousand Georgian manuscripts
Цитувати
 
 
0 #4967 febsife 21.10.2021 14:18
http://kinozapas.cx/
Цитувати
 
 
0 #4966 Telecasterdrv 21.10.2021 13:57
commonly associated with
Цитувати
 
 
0 #4965 Keypadakqr 21.10.2021 13:45
so expensive material
Цитувати
 
 
0 #4964 Professionaljyh 21.10.2021 13:27
from lat. manus - "hand" and scribo - "I write") ]
Цитувати
 
 
0 #4963 Plasticsed 21.10.2021 13:09
written on the parchment was scratched out
Цитувати
 
 
0 #4962 Sanderoou 21.10.2021 08:07
term manuscript (late lat.manuscriptum,
Цитувати
 
 
0 #4961 Vortexofi 21.10.2021 07:37
from a printed book, reproduction
Цитувати
 
 
0 #4960 Independentceg 21.10.2021 07:11
bride, Julie d'Angenne.
Цитувати
 
 
0 #4959 Extractionieo 21.10.2021 06:54
elements (case, binding).
Цитувати
 
 
0 #4958 Avalanchecsv 21.10.2021 06:30
handwritten books were made,
Цитувати
 
 
0 #4957 Humminbirdzjm 21.10.2021 06:11
way. Handwritten book
Цитувати
 
 
0 #4956 Marshalldrd 21.10.2021 05:59
the spread of parchment.
Цитувати
 
 
0 #4955 Flukehxa 21.10.2021 04:36
text carrier and protective
Цитувати
 
 
0 #4954 Batteryifv 20.10.2021 22:53
Middle Ages as in Western
Цитувати
 
 
0 #4953 Visionhej 20.10.2021 16:13
multiplies (see also article
Цитувати
 
 
0 #4952 Foamzhr 20.10.2021 15:54
or their samples written
Цитувати
 
 
0 #4951 Ascentysf 20.10.2021 15:40
among them acquired "Moral
Цитувати
 
 
0 #4950 Flukeaio 20.10.2021 15:22
reproduced by hand, in contrast
Цитувати
 
 
0 #4949 Juiceryrg 20.10.2021 13:33
manuscripts held onto
Цитувати
 
 
0 #4948 Feederrkh 20.10.2021 11:39
One of the most skilled calligraphers
Цитувати
 
 
0 #4947 Dysonjqa 20.10.2021 10:08
multiplies (see also article
Цитувати
 
 
0 #4946 Generationriq 20.10.2021 09:08
multiplies (see also article
Цитувати
 
 
0 #4945 Brandonopide 20.10.2021 05:33
уникальный товар оптом для маркетплейс - закупить товар оптом для продажи на маркетплейсах, закупить товар оптом для продажи на маркетплейсах
Цитувати
 
 
0 #4944 Rachiorwj 20.10.2021 02:40
text carrier and protective
Цитувати
 
 
0 #4943 Augustrwk 19.10.2021 20:11
From many manuscripts of Antiquity
Цитувати
 
 
0 #4942 iAquaLinkhsa 19.10.2021 19:08
so expensive material
Цитувати
 
 
0 #4941 Premiumhao 19.10.2021 17:47
Manuscript is a collective name for texts
Цитувати
 
 
0 #4940 Extractionbgg 19.10.2021 17:15
Middle Ages as in Western
Цитувати
 
 
0 #4939 Interfacemzg 19.10.2021 14:10
Preserved about 300 thousand.
Цитувати
 
 
0 #4938 Speakerwdd 08.10.2021 01:47
antiquities. These are the Egyptian papyri
Цитувати
 
 
0 #4937 Georgebaf 07.10.2021 06:52
truck movers by pound from new orleans to los angeles
Цитувати
 
 
0 #4936 KevinCrort 07.10.2021 06:01
https://youtu.be/PZr-QdRoMx8
Цитувати
 
 
0 #4935 CHIRPcqq 07.10.2021 05:25
or their samples written
Цитувати
 
 
0 #4934 Squiervms 07.10.2021 01:31
the best poets of his era and
Цитувати
 
 
0 #4933 Yamahamul 06.10.2021 23:10
text carrier and protective
Цитувати
 
 
0 #4932 StaceyotheF 06.10.2021 22:57
Coin Mixer review

https://passovergreeting.com/wp-content/
Цитувати
 
 
0 #4931 Humminbirdxks 06.10.2021 22:29
manuscripts significantly
Цитувати
 
 
0 #4930 Arnottguv 06.10.2021 22:09
so expensive material
Цитувати
 
 
0 #4929 Fingerboardqdq 06.10.2021 20:07
scroll. Go to Code Form
Цитувати
 
 
0 #4928 Keypadaskx 06.10.2021 20:02
inventions of typography
Цитувати
 
 
0 #4927 Broncodgr 06.10.2021 19:41
consists of the book itself
Цитувати
 
 
0 #4926 Sanderlzf 06.10.2021 19:26
term manuscript (late lat.manuscriptum,
Цитувати
 
 
0 #4925 Clamcasenuj 06.10.2021 19:22
Europe, and in Ancient Russia
Цитувати
 
 
0 #4924 BlackVuewpw 06.10.2021 18:41
Preserved about 300 thousand.
Цитувати
 
 
0 #4923 Squierrvr 06.10.2021 18:04
Duke de Montosier
Цитувати
 
 
0 #4922 Annotationsxbu 06.10.2021 15:09
55 thousand Greek, 30 thousand Armenian
Цитувати
 
 
0 #4921 Telecasterdny 06.10.2021 14:40
consists of the book itself
Цитувати
 
 
0 #4920 Squierpdd 06.10.2021 13:26
mostly in monasteries.
Цитувати
 
 
0 #4919 Saunse 06.10.2021 12:23
https://18ps.ru/
Цитувати
 
 
0 #4918 KitchenAidjij 06.10.2021 07:29
manuscripts attributed to Robins
Цитувати
 
 
0 #4917 Sanderxka 06.10.2021 07:10
manuscripts underwent in the Middle
Цитувати
 
 
0 #4916 iAquaLinkyth 06.10.2021 06:25
Europe, and in Ancient Russia
Цитувати
 
 
0 #4915 Sightzne 06.10.2021 06:20
which is carried out by the printing
Цитувати
 
 
0 #4914 Backlitmkk 06.10.2021 06:16
antiquities. These are the Egyptian papyri
Цитувати
 
 
0 #4913 Flashpaqypb 05.10.2021 19:42
One of the most skilled calligraphers
Цитувати
 
 
0 #4912 Businesslrf 05.10.2021 19:22
and 12 thousand Georgian manuscripts
Цитувати
 
 
0 #4911 Beaterwhr 05.10.2021 18:46
monuments related to deep
Цитувати
 
 
0 #4910 Minelabqem 05.10.2021 18:36
elements (case, binding).
Цитувати
 
 
0 #4909 Bluetoothzsb 05.10.2021 18:28
and 12 thousand Georgian manuscripts
Цитувати
 
 
0 #4908 Interfacevnj 05.10.2021 17:23
or their samples written
Цитувати
 
 
0 #4907 Weaponfks 05.10.2021 17:09
Libraries of the Carolingian era). IN
Цитувати
 
 
0 #4906 Professionaltau 05.10.2021 17:01
Libraries of the Carolingian era). IN
Цитувати
 
 
0 #4905 Fendervlz 05.10.2021 16:41
only a few survived.
Цитувати
 
 
0 #4904 Extractionxmv 05.10.2021 16:38
book about the chess of love ", created by
Цитувати
 
 
0 #4903 Extractionbtc 05.10.2021 16:03
handwritten books were made,
Цитувати
 
 
0 #4902 DavidCip 05.10.2021 15:43
Hello guys. And Bye.

neversurrenderb oys ;)
Цитувати
 
 
0 #4901 Holographicbvr 05.10.2021 15:22
way. Handwritten book
Цитувати
 
 
0 #4900 Boschexf 05.10.2021 13:23
books in ancient times was papyrus
Цитувати
 
 
0 #4899 Nespressordb 05.10.2021 11:21
Of his works, he is especially famous
Цитувати
 
 
0 #4898 Rigidbvh 05.10.2021 07:30
handwritten synonym
Цитувати
 
 
0 #4897 Arnottcba 05.10.2021 07:09
the best poets of his era and
Цитувати
 
 
0 #4896 Jimmyhap 05.10.2021 05:48
Bitcoin mix

http://stjohnacroc.org/news/bitcoin_mixers__bitcoin_tumbler__bitcoin_tumbler__bitcoin_blender_list.html
Цитувати
 
 
0 #4895 Beaconnrx 05.10.2021 05:31
commonly associated with
Цитувати
 
 
0 #4894 Infraredsvf 04.10.2021 21:11
books in ancient times was papyrus
Цитувати
 
 
0 #4893 Documentzwu 04.10.2021 19:58
works of art.
Цитувати
 
 
0 #4892 Keypadanzr 04.10.2021 19:54
At the same time, many antique
Цитувати
 
 
0 #4891 Candymga 04.10.2021 19:32
which is carried out by the printing
Цитувати
 
 
0 #4890 Rubbervtv 04.10.2021 18:36
scroll. Go to Code Form
Цитувати
 
 
0 #4889 ascette 04.10.2021 16:20
https://www.zim23.ru/
Цитувати
 
 
0 #4888 Fenderrts 04.10.2021 12:17
and 12 thousand Georgian manuscripts
Цитувати
 
 
0 #4887 Securityquk 04.10.2021 11:52
from lat. manus - "hand" and scribo - "I write") ]
Цитувати
 
 
0 #4886 Visionrln 04.10.2021 08:08
consists of the book itself
Цитувати
 
 
0 #4885 Beaconesg 04.10.2021 07:11
Century to a kind of destruction:
Цитувати
 
 
0 #4884 EOTechtkv 03.10.2021 17:51
manuscripts underwent in the Middle
Цитувати
 
 
0 #4883 Wirelessipz 03.10.2021 14:12
manuscripts held onto
Цитувати
 
 
0 #4882 Independentrtv 03.10.2021 13:41
from a printed book, reproduction
Цитувати
 
 
0 #4881 Vintagezvc 03.10.2021 13:21
book about the chess of love ", created by
Цитувати
 
 
0 #4880 Interfaceewf 03.10.2021 12:32
elements (case, binding).
Цитувати
 
 
0 #4879 Nespressoazy 03.10.2021 12:07
handwritten books were made,
Цитувати
 
 
0 #4878 Prayerm 03.10.2021 11:35
https://soosle.ru/
Цитувати
 
 
0 #4877 Sanderiup 03.10.2021 11:12
European glory, and even after
Цитувати
 
 
0 #4876 Rigidbyq 03.10.2021 10:25
manuscripts attributed to Robins
Цитувати
 
 
0 #4875 Dormanapw 03.10.2021 09:21
from a printed book, reproduction
Цитувати
 
 
0 #4874 Amazonnnbry 03.10.2021 09:06
multiplies (see also article
Цитувати
 
 
0 #4873 Airbladedcv 03.10.2021 07:35
"Julia's Garland" (fr. Guirlande de Julie)
Цитувати
 
 
0 #4872 Sanderjcx 03.10.2021 07:05
which is carried out by the printing
Цитувати
 
 
0 #4871 Generationfgy 03.10.2021 06:38
manuscripts held onto
Цитувати
 
 
0 #4870 KitchenAidcun 03.10.2021 05:47
inventions of typography
Цитувати
 
 
0 #4869 Rigidoje 03.10.2021 04:26
book about the chess of love ", created by
Цитувати
 
 
0 #4868 Artisanbrc 03.10.2021 04:06
manuscripts significantly
Цитувати
 
 
0 #4867 WalterApons 03.10.2021 02:12
ДНК центр «ДТЛ» проводит ДНК тесты на территории всей Российской Федерации. В нашей лаборатории используется оборудование производства «Applied Biosystems», мирового лидера в области биотехнологий. Современные научно-технические разработки позволяют проводить уникальные ДНК анализы, которые делают всего несколько лабораторий в мире. Все тесты выполняются только дипломированным и специалистами, среди которых есть эксперты мирового уровня, имеющие опыт работы более 15 лет в области исследования ДНК.

днк тест цена
Цитувати
 
 
0 #4866 Cuttermsn 03.10.2021 00:10
and 12 thousand Georgian manuscripts
Цитувати
 
 
0 #4865 Portableift 02.10.2021 22:18
Century to a kind of destruction:
Цитувати
 
 
0 #4864 EOTechwhp 02.10.2021 17:49
From many manuscripts of Antiquity
Цитувати
 
 
0 #4863 Blendercfn 02.10.2021 17:18
handwritten books were made,
Цитувати
 
 
0 #4862 Drywalldui 02.10.2021 16:31
and was erased, and on cleaned
Цитувати
 
 
0 #4861 Cuttersof 02.10.2021 13:46
mostly in monasteries.
Цитувати
 
 
0 #4860 Airbladejsb 02.10.2021 13:23
the best poets of his era and
Цитувати
 
 
0 #4859 Louisqueks 02.10.2021 12:41
скачать виджеты погоды
навигатор без интернета для андроид скачать
приложение для отпугивания комаров на андроид
pumb online apk
100 дверей зомби скачать бесплатно

скримеры скачать на телефон
Цитувати
 
 
0 #4858 Cuttergsc 02.10.2021 12:25
drafts of literary works
Цитувати
 
 
0 #4857 Seriesxzb 02.10.2021 05:56
number of surviving European
Цитувати
 
 
0 #4856 Amazonnnnnj 02.10.2021 05:53
Manuscript is a collective name for texts
Цитувати
 
 
0 #4855 Seriesetv 02.10.2021 04:54
Since the era of Charlemagne
Цитувати
 
 
0 #4854 Sprinklergiy 02.10.2021 03:59
manuscripts attributed to Robins
Цитувати
 
 
0 #4853 Businesscci 02.10.2021 03:58
mostly in monasteries.
Цитувати
 
 
0 #4852 CHIRPdgi 02.10.2021 03:08
European glory, and even after
Цитувати
 
 
0 #4851 Artisanpip 02.10.2021 02:09
consists of the book itself
Цитувати
 
 
0 #4850 Keypadauwe 01.10.2021 23:30
so expensive material
Цитувати
 
 
0 #4849 Humminbirdfpu 01.10.2021 21:56
inventions of typography
Цитувати
 
 
0 #4848 Scannerylv 01.10.2021 19:56
the spread of parchment.
Цитувати
 
 
0 #4847 Yamahavlk 01.10.2021 15:55
(palimpsests). In the XIII-XV centuries in
Цитувати
 
 
0 #4846 Pyboala 01.10.2021 14:18
https://izhpnevmo.ru/
Цитувати
 
 
0 #4845 Artisanxlj 01.10.2021 03:04
Since the era of Charlemagne
Цитувати
 
 
0 #4844 noilky 01.10.2021 01:29
https://termik18.ru/
Цитувати
 
 
0 #4843 Nespressojia 01.10.2021 01:19
XVII century was Nicholas Jarry .
Цитувати
 
 
0 #4842 Amazonnnfzf 01.10.2021 01:05
Many calligraphers have acquired
Цитувати
 
 
0 #4841 Amazonnndlp 01.10.2021 00:24
manuscripts significantly
Цитувати
 
 
0 #4840 Avalanchefdu 01.10.2021 00:12
for Countess Louise of Savoy
Цитувати
 
 
0 #4839 Serieslkc 30.09.2021 23:56
Since manuscripts are subject to deterioration
Цитувати
 
 
0 #4838 Michaelfaugh 30.09.2021 15:28
В этом видео расскажу о плюсах покупки готовой фирмы. Звоните круглосуточно 8(800)333-14-73 http://bsc.global.


перфошвеллер к347 32х20х2000 оцинкованный толщина 2мм н0111522511
перфошвеллер 40х40
перфошвеллер 45х30х1 5 вес
перфошвеллер оцинкованный
перфополоса
Цитувати
 
 
0 #4837 Businesshoi 29.09.2021 15:04
multiplies (see also article
Цитувати
 
 
0 #4836 Marshallclo 29.09.2021 14:31
then only a few have reached us
Цитувати
 
 
0 #4835 Independentijo 29.09.2021 13:27
commonly associated with
Цитувати
 
 
0 #4834 Furrionxlc 29.09.2021 13:15
Manuscript is a collective name for texts
Цитувати
 
 
0 #4833 Leupoldovv 29.09.2021 12:08
manuscripts held onto
Цитувати
 
 
0 #4832 Foamdtb 29.09.2021 11:50
reproduced by hand, in contrast
Цитувати
 
 
0 #4831 feargy 29.09.2021 11:33
https://bioscorp.ru/
Цитувати
 
 
0 #4830 Squierdif 29.09.2021 11:16
Century to a kind of destruction:
Цитувати
 
 
0 #4829 Artisanyoc 29.09.2021 11:06
handwritten by the author.
Цитувати
 
 
0 #4828 Milwaukeecon 29.09.2021 10:27
term manuscript (late lat.manuscriptum,
Цитувати
 
 
0 #4827 Furrionzat 29.09.2021 09:48
the spread of parchment.
Цитувати
 
 
0 #4826 Louisboova 29.09.2021 00:02
skdrlbsdjk37909453

openfoam for windows free download freesony vegas pro 12 serial key generator free downloadwordpad download pc windows 7microsoft office word 2007 iso download free downloaddownloa d internet explorer 7 for windows xp sp1 freewindows 7 professional sp1 iso free downloadcuphead for pc free downloaddownloa d microsoft powerpoint 2013 crack free downloadlogic pro x exs24 edit button missing free downloadmicroso ft office 2013 buy online free download
https://bit.ly/37xcNmI
https://bit.ly/3iDewxn
https://bit.ly/3iDACjh
https://bit.ly/3CAJw91
https://bit.ly/2VP6tEr

fau windows 10 download
ati radeon hd 4200 driver windows 10 64 bit download
video editor for windows 10 free download free
download oracle virtualbox 64 bit for windows 10
ati firepro v3700 drivers
Цитувати
 
 
0 #4825 Independentzfx 28.09.2021 20:32
the best poets of his era and
Цитувати
 
 
0 #4824 Flashpaqgdo 28.09.2021 20:04
number of surviving European
Цитувати
 
 
0 #4823 Carie 27.09.2021 14:10
японские автомобили бу
Цитувати
 
 
0 #4822 zelvevy 27.09.2021 12:11
http://csroulette.ru/
Цитувати
 
 
0 #4821 cloure 27.09.2021 04:41
https://commonit.biz/
Цитувати
 
 
0 #4820 Davydkinwxt 27.09.2021 02:36
https://videospin.ru/медведь-в-деле-медведь-против-коровы_716a0607b.html ЧУДИКИ ЗА РУЛЕМ 2021 | Приколы на дороге, смешные авто, автохамы #83
https://videospin.ru/этот-фильм-стоит-посмотреть-мелодрам_b55e68042.html 9 МИНУТ СМЕХА | ЛУЧШИЕ ПРИКОЛЫ СЕНТЯБРЬ 2021 ПОПРОБУЙ ЗАСМЕЯТЬСЯ ЧЕЛЛЕНДЖ ЗАСМЕЯЛСЯ ПРОИГРАЛ
https://videospin.ru/browse-tele-show-videos-7-date.html Bodo News 17/09/2021 || BODOLAND ENGKHONG TELEVISION
https://videospin.ru/%D1%8F-%D1%80%D0%B6%D0%B0%D0%BB-%D0%B4%D0%BE-%D1%81%D0%BB%D0%B5%D0%B7-%F0%9F%98-30-%82%D0%BC%D0%B8%D0%BD%D1%83%D1-%82%D0%BB%D1%83%D1%87%D1%88%D0%B8%D1-%85%D1%80%D1%83%D1%81%D1%81%D0%BA%D0%B8%D1-%85%D0_d940689f8.html Я РЖАЛ ДО СЛЕЗ
https://videospin.ru/смешные-кошки-2021-и-другие-животные-15-мину_93bd85303.html В поисках медведя весной 25 апреля 2021.УДАЧА

wreret4543534wdcxcvcn
Цитувати
 
 
0 #4819 MichaelNip 26.09.2021 17:55
Всего в мире зафиксировали 230 418 451 случай коронавирусной инфекции. За сутки было выявлено 483 898 заболевших COVID-19.
Об этом свидетельствуют данные Всемирной организации здравоохранения (ВОЗ).

Отмечается, что число скончавшихся пациентов с COVID-19 достигло 4 724 876 подробная информация доступна на ресурсе:
http://batyrlar.kz/forum/viewtopic.php?f=8&t=76449
Цитувати
 
 
0 #4818 Barrytycle 26.09.2021 06:40
ремонт стиральных машин Москва
Цитувати
 
 
0 #4817 Testerwza 25.09.2021 23:48
and 12 thousand Georgian manuscripts
Цитувати
 
 
0 #4816 Professionalfhz 25.09.2021 23:36
manuscripts significantly
Цитувати
 
 
0 #4815 Rigidotl 25.09.2021 23:20
books in ancient times was papyrus
Цитувати
 
 
0 #4814 Focusluv 25.09.2021 23:06
term manuscript (late lat.manuscriptum,
Цитувати
 
 
0 #4813 RainMachinevqd 25.09.2021 22:37
from a printed book, reproduction
Цитувати
 
 
0 #4812 Dysonmkj 25.09.2021 22:21
among them acquired "Moral
Цитувати
 
 
0 #4811 KitchenAidvsg 25.09.2021 21:39
multiplies (see also article
Цитувати
 
 
0 #4810 BrianApals 25.09.2021 21:28
am moving company
Цитувати
 
 
0 #4809 Annotationsiim 25.09.2021 21:27
The most common form
Цитувати
 
 
0 #4808 Sighttiv 25.09.2021 20:34
"Julia's Garland" (fr. Guirlande de Julie)
Цитувати
 
 
0 #4807 Carpetuso 25.09.2021 20:21
One of the most skilled calligraphers
Цитувати
 
 
0 #4806 Beaternco 25.09.2021 20:03
from a printed book, reproduction
Цитувати
 
 
0 #4805 Rubberjtf 25.09.2021 19:51
A handwritten book is a book
Цитувати
 
 
0 #4804 Superchipsbni 25.09.2021 18:19
among them acquired "Moral
Цитувати
 
 
0 #4803 Securityaty 25.09.2021 17:56
Testaru. Best known
Цитувати
 
 
0 #4802 Candyqrw 25.09.2021 17:40
, text and illustrations to which
Цитувати
 
 
0 #4801 iAquaLinkbvd 25.09.2021 17:16
which is carried out by the printing
Цитувати
 
 
0 #4800 Epiphonesmy 25.09.2021 16:32
Testaru. Best known
Цитувати
 
 
0 #4799 Incipiogsu 25.09.2021 16:18
Testaru. Best known
Цитувати
 
 
0 #4798 Squieryte 25.09.2021 15:59
so expensive material
Цитувати
 
 
0 #4797 Garminzish 25.09.2021 14:59
new texts were rewritten
Цитувати
 
 
0 #4796 Cuttercra 25.09.2021 14:03
XVII century was Nicholas Jarry .
Цитувати
 
 
0 #4795 Incipiobsf 25.09.2021 13:50
One of the most skilled calligraphers
Цитувати
 
 
0 #4794 Premiumibd 25.09.2021 13:35
consists of the book itself
Цитувати
 
 
0 #4793 Wirelessejy 25.09.2021 13:26
"Julia's Garland" (fr. Guirlande de Julie)
Цитувати
 
 
0 #4792 Blenderfhw 25.09.2021 12:56
manuscripts significantly
Цитувати
 
 
0 #4791 Flukesnj 25.09.2021 12:41
Century to a kind of destruction:
Цитувати
 
 
0 #4790 Miltonhed 24.09.2021 21:15
Дорогой друг!Не нажимай спам!Возможно твоему сайту нужна помощь.Посмотри что я тебе прислал-заказывал на Kwork,работы стоят своих денег.
https://kwork.ru/keywords/16692000/sya-parsing-base-exel-email-phone-social-networks?ref=524595
Цитувати
 
 
0 #4789 Drywallcxk 24.09.2021 15:48
Western Europe also formed
Цитувати
 
 
0 #4788 Mojaveafz 24.09.2021 15:19
55 thousand Greek, 30 thousand Armenian
Цитувати
 
 
0 #4787 Seriesaxr 24.09.2021 14:43
and was erased, and on cleaned
Цитувати
 
 
0 #4786 Sunburstrgm 24.09.2021 12:46
By the end of the 15th century, 35
Цитувати
 
 
0 #4785 Artisanzvs 24.09.2021 11:57
elements (case, binding).
Цитувати
 
 
0 #4784 Zodiacbsa 24.09.2021 11:02
and 12 thousand Georgian manuscripts
Цитувати
 
 
0 #4783 Keypadakei 24.09.2021 10:37
reproduced by hand, in contrast
Цитувати
 
 
0 #4782 Minelabdrv 24.09.2021 08:40
Many calligraphers have acquired
Цитувати
 
 
0 #4781 Seriesjcn 24.09.2021 08:00
only a few survived.
Цитувати
 
 
0 #4780 Rigidhjx 24.09.2021 07:45
Duke de Montosier
Цитувати
 
 
0 #4779 Drywalllcv 24.09.2021 06:04
monuments related to deep
Цитувати
 
 
0 #4778 Fingerboardfnw 24.09.2021 05:43
inventions of typography
Цитувати
 
 
0 #4777 Independentrer 24.09.2021 05:27
ancient and medieval Latin,
Цитувати
 
 
0 #4776 Yamahaxht 24.09.2021 04:35
or their samples written
Цитувати
 
 
0 #4775 Beaconsjb 24.09.2021 04:22
Europe, and in Ancient Russia
Цитувати
 
 
0 #4774 Premiumogf 24.09.2021 02:39
Middle Ages as in Western
Цитувати
 
 
0 #4773 Arnottidw 24.09.2021 02:12
Duke de Montosier
Цитувати
 
 
0 #4772 Milwaukeenll 24.09.2021 01:44
Since the era of Charlemagne
Цитувати
 
 
0 #4771 Dormanxnn 24.09.2021 00:44
... As a rule, the manuscript is called
Цитувати
 
 
0 #4770 Squierebp 23.09.2021 23:50
Libraries of the Carolingian era). IN
Цитувати
 
 
0 #4769 Milwaukeekvn 23.09.2021 23:11
European glory, and even after
Цитувати
 
 
0 #4768 WILDKAToiz 23.09.2021 21:41
from lat. manus - "hand" and scribo - "I write") ]
Цитувати
 
 
0 #4767 Stanmorecdk 23.09.2021 20:35
so expensive material
Цитувати
 
 
0 #4766 Superchipsdwu 23.09.2021 20:18
Testaru. Best known
Цитувати
 
 
0 #4765 Zodiackim 23.09.2021 19:46
drafts of literary works
Цитувати
 
 
0 #4764 Cutterqpw 23.09.2021 19:45
then only a few have reached us
Цитувати
 
 
0 #4763 Boschugj 23.09.2021 19:24
consists of the book itself
Цитувати
 
 
0 #4762 Blenderxea 23.09.2021 19:03
(palimpsests). In the XIII-XV centuries in
Цитувати
 
 
0 #4761 Professionalpzz 23.09.2021 16:23
, text and illustrations to which
Цитувати
 
 
0 #4760 Securitytlz 23.09.2021 16:13
consists of the book itself
Цитувати
 
 
0 #4759 Furrionpuk 23.09.2021 15:56
At the same time, many antique
Цитувати
 
 
0 #4758 Superchipsvto 23.09.2021 14:35
55 thousand Greek, 30 thousand Armenian
Цитувати
 
 
0 #4757 Squierddb 23.09.2021 13:40
At the same time, many antique
Цитувати
 
 
0 #4756 Leupoldveq 23.09.2021 13:22
and 12 thousand Georgian manuscripts
Цитувати
 
 
0 #4755 Carpetjbx 23.09.2021 05:04
books in ancient times was papyrus
Цитувати
 
 
0 #4754 Keypadayho 23.09.2021 04:51
handwritten books were made,
Цитувати
 
 
0 #4753 Annotationscdn 23.09.2021 04:49
drafts of literary works
Цитувати
 
 
0 #4752 Squierdac 23.09.2021 03:50
XVII century was Nicholas Jarry .
Цитувати
 
 
0 #4751 Glassdpt 23.09.2021 02:07
One of the most skilled calligraphers
Цитувати
 
 
0 #4750 Bluetoothkxj 23.09.2021 01:12
consists of the book itself
Цитувати
 
 
0 #4749 WILDKATykv 22.09.2021 22:11
Testaru. Best known
Цитувати
 
 
0 #4748 Ascentvmt 22.09.2021 18:51
handwritten synonym
Цитувати
 
 
0 #4747 CHIRPzgi 22.09.2021 18:26
way. Handwritten book
Цитувати
 
 
0 #4746 Holographicddi 22.09.2021 18:03
Western Europe also formed
Цитувати
 
 
0 #4745 Weaponbsj 22.09.2021 17:35
antiquities. These are the Egyptian papyri
Цитувати
 
 
0 #4744 Serieswcd 22.09.2021 16:37
elements (case, binding).
Цитувати
 
 
0 #4743 Artisanwbb 22.09.2021 16:07
scroll. Go to Code Form
Цитувати
 
 
0 #4742 Drywallnjs 22.09.2021 15:06
, text and illustrations to which
Цитувати
 
 
0 #4741 Pawindvg 22.09.2021 14:42
http://quickassistant.ru - Реферат правовой ситуации
http://quickassistant.ru - Лондон столица реферат
http://quickassistant.ru - Ярославский кремль реферат
http://quickassistant.ru - Изучение вирусов реферат
http://quickassistant.ru - Журналы доступа реферат
Цитувати
 
 
0 #4740 Pouringfil 22.09.2021 13:53
(palimpsests). In the XIII-XV centuries in
Цитувати
 
 
0 #4739 Nespressopxy 22.09.2021 12:30
or their samples written
Цитувати
 
 
0 #4738 Minelabret 22.09.2021 12:14
scroll. Go to Code Form
Цитувати
 
 
0 #4737 Incipiozvb 22.09.2021 12:12
At the same time, many antique
Цитувати
 
 
0 #4736 Glassnif 22.09.2021 12:02
from a printed book, reproduction
Цитувати
 
 
0 #4735 Vortextnk 22.09.2021 11:52
text carrier and protective
Цитувати
 
 
0 #4734 Seriesnji 22.09.2021 11:21
manuscripts significantly
Цитувати
 
 
0 #4733 Flukeasw 22.09.2021 11:18
commonly associated with
Цитувати
 
 
0 #4732 Blenderpvx 22.09.2021 11:10
consists of the book itself
Цитувати
 
 
0 #4731 Epiphoneyyu 22.09.2021 10:31
Testaru. Best known
Цитувати
 
 
0 #4730 Incipiofzv 22.09.2021 10:14
Testaru. Best known
Цитувати
 
 
0 #4729 Weapondzk 22.09.2021 10:05
Century to a kind of destruction:
Цитувати
 
 
0 #4728 BlackVueivl 22.09.2021 08:23
bride, Julie d'Angenne.
Цитувати
 
 
0 #4727 Telecastervcz 22.09.2021 06:39
consists of the book itself
Цитувати
 
 
0 #4726 Juicerbsi 22.09.2021 06:35
monuments related to deep
Цитувати
 
 
0 #4725 Artisantwl 21.09.2021 20:52
A handwritten book is a book
Цитувати
 
 
0 #4724 Holographiclxs 21.09.2021 13:41
Western Europe also formed
Цитувати
 
 
0 #4723 Testerxsg 21.09.2021 13:38
or their samples written
Цитувати
 
 
0 #4722 Premiumukv 21.09.2021 12:01
Western Europe also formed
Цитувати
 
 
0 #4721 Scannerakz 21.09.2021 11:49
manuscripts attributed to Robins
Цитувати
 
 
0 #4720 Keypadaqtd 21.09.2021 10:27
Many calligraphers have acquired
Цитувати
 
 
0 #4719 dayclilt 21.09.2021 09:42
https://www.rospromtest.ru/content.php?id=234
Цитувати
 
 
0 #4718 Generationovx 21.09.2021 09:34
Middle Ages as in Western
Цитувати
 
 
0 #4717 Haywardyyq 21.09.2021 08:25
books in ancient times was papyrus
Цитувати
 
 
0 #4716 Documenthng 21.09.2021 05:35
manuscripts underwent in the Middle
Цитувати
 
 
0 #4715 Garminzeni 21.09.2021 04:19
among them acquired "Moral
Цитувати
 
 
0 #4714 Foamely 21.09.2021 03:50
number of surviving European
Цитувати
 
 
0 #4713 Blenderfsv 21.09.2021 03:01
then only a few have reached us
Цитувати
 
 
0 #4712 WILDKATkab 21.09.2021 01:48
European glory, and even after
Цитувати
 
 
0 #4711 Humminbirdcoa 21.09.2021 00:32
The most common form
Цитувати
 
 
0 #4710 Generationygx 21.09.2021 00:16
book about the chess of love ", created by
Цитувати
 
 
0 #4709 Plastictkc 20.09.2021 23:31
Since the era of Charlemagne
Цитувати
 
 
0 #4708 Businesslum 20.09.2021 21:58
and was erased, and on cleaned
Цитувати
 
 
0 #4707 Arnottiva 20.09.2021 21:49
commonly associated with
Цитувати
 
 
0 #4706 Businessbkw 20.09.2021 19:39
By the end of the 15th century, 35
Цитувати
 
 
0 #4705 Milwaukeerye 20.09.2021 18:20
European glory, and even after
Цитувати
 
 
0 #4704 RainMachinehtz 20.09.2021 17:57
Western Europe also formed
Цитувати
 
 
0 #4703 Portablekmi 20.09.2021 13:52
works of art.
Цитувати
 
 
0 #4702 Seriessxo 20.09.2021 11:15
At the same time, many antique
Цитувати
 
 
0 #4701 Flexibleyzp 20.09.2021 09:57
, text and illustrations to which
Цитувати
 
 
0 #4700 EOTecheso 20.09.2021 09:23
text carrier and protective
Цитувати
 
 
0 #4699 Vintagejtc 20.09.2021 08:38
term manuscript (late lat.manuscriptum,
Цитувати
 
 
0 #4698 Fingerboardwui 20.09.2021 07:46
inventions of typography
Цитувати
 

Додати коментар


Захисний код
Оновити